Meksyk – Magiczny świat Majów dawniej i dziś

Niezwykła wyprawa na półwysep Jukatan

Meksyk – Magiczny świat Majów dawniej i dziś
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
23.04 - 06.05.2023
14 dni 6-13 2.800 zł + 940 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się
20.11 - 03.12.2023
14 dni 6-13 2.800 zł + 940 USD + bilet lotniczy Zapisz się

wyprawa w grupie 6-13 osób wynajętym minibusem lub vanem
zobaczymy aż 7 stref archeologicznych, a w nich najciekawsze miasta Majów - 5 z nich to zabytki UNESCO
dla chętnych kąpiele w cenotach – studniach krasowych o krystalicznie czystej wodzie
nocleg u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich „prawdziwych Indian z selwy”
trekking po lesie tropikalnym w towarzystwie Indian
degustacja różnorodnych potraw meksykańskiej kuchni
razem spędzamy czas - wspólne posiłki i wieczory
brak dopłat dla singli
AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Trasa wyprawy: Cancun - Riviera Maya - Tulum - Sanktuarium Mówiącego Krzyża - Bacalar i rajska laguna - rezerwat Calacmul - Palenque - Yaxchilan - rejs rzeką Usumacinta - trekking po selwie i nocleg w obozie Lakondonów - Palenque - Campeche - Kabah - Uxmal - Merida - Izamal - Valladolid – Chichen Itza - Riwiera Maya - Cancun

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę w głąb świata Majów, podczas której będziemy przemierzać stany Jukatan, Chiapas i Campeche. Odwiedzimy najciekawsze strefy archeologiczne obejmujące dawne miasta Majów, w których poznamy ich kulturę i prześledzimy historię ich powstania i upadku. Skonfrontujemy to z dzisiejszymi Majami, podczas odwiedzin w ich wioskach i współczesnych miejscach kultu a nawet mieszkając wśród nich samych. Będziemy przedzierać się przez dziewicze lasy tropikalne Selwy Lakandońskiej. Popłyniemy świętą rzeką Majów – Usumacinta. W Rezerwacie Biosfery Calakmul, podczas zwiedzania jednego z najważniejszych i największych z historycznych miast Majów, będziemy wypatrywać dzikich zwierząt. Od upału i słońca odetchniemy zanurzając się w chłodnych i krystalicznie czystych wodach kilku studni krasowych – cenot, z których słynie Jukatan, bądź kąpiąc się w lagunie lub pod wodospadami. Poznamy najciekawsze, niezwykle barwne kolonialne miasta i miasteczka, gdzie przyjrzymy się historii tego regionu z czasów kolonialnych. Dowiemy się, jak wyglądała i czym zajmowano się w typowej, meksykańskiej hacjendzie.

Na początku wyprawy i na końcu, będzie okazja do nabrania sił i wypoczynku na przepięknych plażach Morza Karaibskiego. Nie zapomnimy o smakoszach, podczas posiłków oferując wyśmienite, często bardzo egzotyczne, lokalne potrawy i napoje. A cały objazd odbędzie się w wygodnym, prywatnym busie, pod przewodnictwem doskonale orientującego się w miejscowych realiach i kulturze Majów pilota.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo, znany w Ameryce Łacińskiej jako Don Pedro, mieszkał w Meksyku i na Karaibach ponad 7 lat. Zafascynowany historią i kulturą starożytnych cywilizacji Ameryki, przemierzał turystyczne szlaki indywidualnie, a także jako pilot wycieczek. Szefował oddziałowi dużego biura podróży w mieście Meksyk. Pomagał przy produkcji odcinków o Meksyku do programu telewizyjnego „Boso przez świat”. Autor artykułów podróżniczych oraz pierwszego i do tej pory jedynego przewodnika w języku polskim po Hawanie.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1-2 Przelot z Polski do miasta Cancun. Nocleg na Riwiera Maya. Odpoczynek po podróży i nabranie sił na intensywne zwiedzanie. Czas wolny na spacery po okolicy lub plażowanie. Dla chętnych wykład na temat Majów dawniej i dziś: ich kultury, architektury i kuchni.

Dzień 3 Przejazd do Tulum - dawnym mieście Majów, jedynym leżącym bezpośrednio nad Morzem Karaibskim. Następnie wizyta w Sanktuarium Mówiącego Krzyża, gdzie dowiemy się o ogromnej roli jaką odegrał on w niedawnej historii Majów. Przejazd do Bacalar (ok. 2.5 godz.) i rejs po rajskiej lagunie, nazywanej często „Laguną siedmiu kolorów”. Dla chętnych kąpiel. Przejazd w okolice Xpujil (ok. 1.5 godz.). Nocleg.

Dzień 4 Wcześnie rano przejazd do Rezerwatu Biosfery Calakmul (lista UNESCO, czas podróży ok.1 godz.). To jeden z najważniejszych rezerwatów tej części Ameryki, zamieszkany przez m.in. jaguary, oceloty, tapiry, aguti, tukany, liczne gatunki małp. Na jego terenie leży rzadko odwiedzane, a bardzo ciekawe miasto Majów Calakmul (lista UNESCO), kiedyś jedno z największych i najpotężniejszych. Dla odważnych będzie wyjątkowa szansa aby wspiąć się na wysokie piramidy i spojrzeć na selwę z góry. Jeżeli szczęście nam dopisze, to zobaczymy w rezerwacie dzikie zwierzęta. Przejazd do Palenque (ok. 5 godz.). Nocleg.

Dzień 5 W VII wieku w Palenque (lista UNESCO) znajdowało się wielkie i ludne miasto Majów, którego budowle stanowią dziś jeden z najładniejszych zabytków prekolumbijskiej Ameryki. Zwiedzimy kompleks architektoniczny w skład którego wchodzą m.in: słynna Piramida Inskrypcji i grobowiec króla Pakala Wielkiego, Pałac, świątynia Czerwonej Królowej, tzw. grupa świątyń krzyża. Po południu przejazd do selwy (ok. 3 godz.). Po drodze możliwy postój i kąpiel w wodospadach. Nocleg w skromnych chatkach w obozie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich zamieszkujących te tereny.

Dzień 6 Wyprawa do Yaxchilan – zagubionego w tropikalnym lesie tajemniczego miasta, położonego nad świętą rzeką Majów Usumacinta. Rejs po rzece pełnej krokodyli i zwiedzanie obiektów i budowli słynących z ciekawych zdobień: Labirynt, główny plac, Pałac Gubernatora oraz tzw. Małe Akropolis. Po południu trekking po Selwie Lakandońskiej, w towarzystwie miejscowego przewodnika i odświeżająca kąpiel w pięknych wodospadach. Powrót do Palenque.

Dzień 7 Przejazd malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej do Campeche (lista UNESCO, czas podróży ok. 5 godz.). Po drodze postój na pyszne owoce morza, a dla chętnych kąpiel w zatoce. W Campeche spacer po urokliwym, kolonialnym Starym Mieście otoczonym świetnie zachowanymi murami obronnymi. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd do niedużej strefiy archeologicznej w Kabah (czas podróży ok. 2.5 godz.), słynącej z pięknych rzeźb boga deszczu „chaac”. Po drodze postój przy wyjątkowym cmentarzu, gdzie poznamy niecodzienną formę współczesnego pochówku. Zwiedzanie Uxmal (lista UNESCO), w którym znajdują się budowle z VI i VII wieku: Piramida Czarnoksiężnika, Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora, Wielka Piramida, Dom Żółwi i inne. Wizyta w jednej z dawnych hacjend sizalowych, gdzie dowiemy się o roli jaką kiedyś odgrywały i o tym, jak powstawały słynne wyroby z sizalu. Przejazd do Meridy i nocleg.

Dzień 9 Spacer po kolonialnym, starym mieście Meridy. Przejazd do „magicznego miasteczka” - Izamal (ok. 1 godz.), słynnego z żółtych fasad, kościoła i klasztoru Franciszkanów oraz wizyty papieża Jana Pawła II. Przejazd do kolonialnego miasta Valladolid (ok. 2 godz.), które odegrało ważną rolę w tzw. wojnie kast. Kąpiel w podziemnej jaskini – cenocie, czyli naturalnej studni krasowej, z jakich słynie Jukatan. Nocleg.

Dzień 10-11 Wcześnie rano wyjazd do Chichen Itza (lista UNESCO) – jednego z największych i najlepiej zachowanych miast Majów. Zobaczymy w nim m.in.: Piramidę boga Kukulkana, Świątynię Wojowników, boisko do gry w pelota, aneks do Świątyni Jaguarów, platformę czaszek, obserwatorium astronomiczne i cenote – rytualną świętą studnię. Po zwiedzaniu dla chętnych, obiad połączony z kąpielą w przepięknej cenocie, innego typu niż dnia wcześniejszego. Jedenastego dnia wycieczka fakultatywna do rezerwatu flamingów Rio Lagartos nad Zatoką Meksykańską.  Noclegi w Valladolid.

Dzień 12 Przejazd na Riwiera Maya (ok. 3 godz.) i wypoczynek na karaibskich plażach. Dla chętnych możliwość zorganizowania lokalnych wycieczek lub nurkowania.

Dzień 13-14 Ostatnie chwile wypoczynku. Przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Meksyku klimatyzowanym minibusem lub wanem; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami lub bungalowy, u Indian Lakondonów bardzo skromne chatki); rejs po rzece Usumacinta; wycieczka do selwy z indiańskim przewodnikiem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Meksyku, biletów wstępu (ok. 100 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Meksyku podczas wyprawy.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka".  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej