Sri Lanka. Syngalezki w świątyni w Kataragama

Sri Lanka – W stolicach Cejlonu i poza szlakami

Dżafna i tereny Tamilów oraz Trójkąt Kulturowy

Sri Lanka – W stolicach Cejlonu i poza szlakami
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
17.01 - 02.02.2025
17 dni 6-12 3.750 zł + 850 USD + bilet lotniczy Zapisz się

podróż w małej grupie do 12 osób – wspólne posiłki i wieczory
wizyta na północy Sri Lanki w miejscach całkowicie poza szlakami masowej turystyki: Madhu, Mannar i Dżafna
safari dżipami po Parku Narodowym Minneriya, gdzie na wolności żyją słonie
kąpiel w ciepłym Oceanie Indyjskim w okolicy Trikunamalaja
uczestnictwo w wieczornej ceremonii w Świątyni Zęba Buddy w Kandy
zobaczymy wszystkie dawne stolice Sri Lanki wpisane na listę UNESCO: Anuradhapura, Sigirija, Polonnaruwa i Kandy
podróż na całej trasie wynajętym minivanem lub minibusem
noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami, bez dopłat dla singli
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Kolombo – Anuradhapura – Mihintale – Madhu – Mannar i Most Adama – Dżafna – Trikunamalaja – PN Wyspa Gołębia – Dambulla – Polonnaruwa – Sigirija – PN Minneriya – Aukan – Aluvihar – Kandy – Peradeniya – Negombo – Kolombo

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wyprawą: Sri Lanka - W parkach narodowych i górach Cejlonu
Termin i cena wyjazdu łączonego (31 dni): 17 stycznia – 16 lutego   7.350 zł + 1.650 USD + bilet lotniczy
Informacja w Klubie Laurazja: klub@laurazja.pl

To jest druga od kilku lat wyprawa Klubu Laurazja wyjątkową trasą, która prowadzi zarówno do najsłynniejszych miejsc na Sri Lance, jak i do tych, które przez 40 lat były niedostępne dla turystów. Do 2009 roku na północy Sri Lanki istniało państwo Tamilskich Tygrysów. Jego stolicą było miasto Kilinochchi, a zamieszkujący je Tamilowie dążyli do jego międzynarodowego uznania i podziału wyspy. Dziś, choć od zakończenia wojny domowej minęło ponad 10 lat, północ wyspy ciągle mocno różni się od skomercjalizowanego południa. Nie ma tam jeszcze tłumów turystów. Zabytki kolonialne w Dżafnie nie ustępują tym z Kolombo, a plaże w okolicy Trikunamalaja są równie piękne jak plaże południa. Drugim celem naszej wyprawy będzie zobaczenie dawnych stolic Sri Lanki – miast Anuradhapura, Polonnaruwa i Sigirija. Wszystkie znajdują się na liście UNESCO, a Sigirija, zbudowana w V w. na szczycie niedostępnej góry, nazywana jest „ósmym cudem świata”. Wyjazd zakończymy pobytem w Kandy i Kolombo. Pierwsza z nich jest duchową, a druga administracyjną stolicą wyspy. Nasza wyprawa będzie pełna wielkich kontrastów. Dotrzemy do miejsc, gdzie masowa turystyka jeszcze nie istnieje, a także do tych, które są najważniejszymi punktami na turystycznej mapie Sri Lanki. Zobaczymy unikatową mozaikę kulturową wyspy, którą tworzą nie tylko Syngalezi i Tamilowie. Jeszcze 12 lat temu taka wyprawa byłaby niemożliwa. Przygodę czas zacząć!

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

PRZELOT Z POLSKI NA SRI LANKĘ

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Kolombo przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu plaży na obrzeżach stolicy. Odpoczynek, spacer nad Oceanem Indyjskim i aklimatyzacja. Poznamy historię wyspy oraz dowiemy się, jak powstało i kształtowało się ogromne bogactwo kulturowe wyspy.

DAWNA STOLICA SYNGALEZÓW – ANURADHAPURA I WZGÓRZE MIHINTALE

Dzień 3-4 Przejazd do Anuradhapury – najważniejszej z dawnych stolic Sri Lanki (lista UNESCO). W III w. p.n.e. wysłany przez indyjskiego cesarza Aśokę mnich Mahinda nawrócił na buddyzm syngaleskiego króla w pobliskim Mihintale (lista UNESCO). Wkrótce na wyspę sprowadzono relikwie Buddy, dla których kolejni władcy zbudowali w Anuradhapurze największe na świecie świątynie buddyjskie, a miasto i wzgórze Mihintale stały się celem pielgrzymów z całej wyspy. Podczas pobytu w starej stolicy zobaczymy: potężną dagobę Dźetawaranama; świątynię Ruwanwalisaja zwaną Wielką Stupą; świątynię Thuparama, w której wnętrzu jest obojczyk Buddy; a także święte drzewo Maha Bodhi, wyhodowane ze szczepu oryginalnego figowca, pod którym Budda osiągnął Oświecenie. Poznamy założenia buddyzmu Małego Wozu. Dla chętnych wyjście na szczyt wzgórza Mihintale (1840 schodów). Noclegi w Anuradhapurze lub okolicy.

SRI LANKA POZA SZLAKAMI – KRAJ TAMILÓW, MOST ADAMA I PLAŻE TRIKUNAMALAJA

Dzień 5 Przejazd do sanktuarium Matki Boskiej w Madhu, gdzie znajduje się cudowna figura Maryi, która chroni przed ukąszeniami węży. Miejsce to jest czczone nie tylko przez chrześcijan, ale pielgrzymują do niego także wyznawcy innych religii. Następnie wizyta w mieście i na wyspie Mannar, gdzie zaczyna się archipelag nazywany Mostem Adama, łączący Sri Lankę z Indiami. Mannar to szczególne miejsce geograficzne i mitologiczne. Tędy według „Ramajany” generał Hanuman przeprowadził swą armię małp do walki z demonami Rawany. Czeka nas opowieść o „Ramajanie” i jej bohaterach. Nocleg w Dżafnie.

Dzień 6-7 Zwiedzanie Dżafny i okolic. Dżafna to najważniejsze miasto tamilskie na Sri Lance. Jest unikalne, bo zamieszkujący je Tamilowie to hinduiści lub chrześcijanie. Pod koniec XVIII w. Holendrzy zbudowali tam wielki fort, który jest dziś ważnym zabytkiem miasta. Zobaczymy ponad to ciekawe kościoły, świątynie hinduistyczne, a wśród nich najważniejszą Nallur Kandaśwamy. Odwiedzimy półwysep Dżafna i spróbujemy popłynąć na pobliskie wyspy, żeby zobaczyć życie we wioskach rybackich. Poznamy historię Tamilskich Tygrysów, którzy zostali ostatecznie pokonani przez armię lankijską w 2009 roku.

Dzień 8-9 Przejazd nad zatokę Koddyar i całodzienny pobyt na pięknej piaszczystej plaży w okolicy miasta Trikunamalaja. Czekają nas kąpiele w ciepłym oceanie, degustacja ryb i owoców morza. Dla chętnych dodatkowa wycieczka do Parku Narodowego na Wyspie Gołębia (Pigeon Island NP), a także nurkowanie z maską i rurką. (Koszt dodatkowej wycieczki zależy od ilości uczestników i wynosi od ok. 20 do ok. 40 USD od osoby).

TRÓJKĄT KULTUROWY I ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY W KANDY

Dzień 10-12 Przejazd na teren tzw. Trójkąta Kulturowego, gdzie znajdują się kolejne słynne zabytki wyspy. Zobaczymy starożytne miasto Sigirijja (V w. n.e., lista UNESCO), fantastycznie usytuowane na szczycie góry zwanej Lwią Skałą, na ścianach której zachowały się światowej sławy freski pięknych, nagich kobiet. Zwiedzimy Polonnaruwę (lista UNESCO) – stolicę indyjskiej dynastii Ćolów, która władała wyspą w XI w. Odwiedzimy buddyjskie klasztory i świątynie w miejscowościach Dambulla (lista UNESCO), Aukan i Aluvihar. Ponadto czeka nas fotograficzne safari w Parku Narodowym Minneriya, gdzie powinniśmy zobaczyć dziko żyjące słonie oraz inne zwierzęta. Noclegi w rejonie Sigiriji oraz w Kandy.

Dzień 13 Pobyt w mieście Kandy. Jego władcy przez ponad 200 lat opierali się ekspansji Portugalczyków i Holendrów i dopiero Anglicy podporządkowali sobie ich państwo. Zobaczymy Świątynię Zęba Buddy, w której codziennie odbywają się ważne ceremonie z udziałem słynnych doboszów. Ponad to odwiedzimy Muzeum Narodowe, obejmujące zabudowania pałacowe dawnych królów oraz fantastyczny ogród botaniczny Peradeniya, w którym rosną drzewa tropikalne z całego świata. Zobaczymy pokazy tańców lankijskich w miejscowym teatrze. Kandy to także znakomite miejsce na zakupy przypraw, dzieł sztuki i pamiątek.

STOLICA KOLOMBO I POWRÓT DO POLSKI

Dzień 14 Pożegnanie gór i przejazd z Kandy do leżącego na obrzeżach stolicy miasta Negombo. Nocleg.

Dzień 15 Wycieczka do Kolombo. Spacer nad Oceanem Indyjskim po promenadzie Galle Face Green i wizyta w Parku Viharamahadewi (dawniej Park Wiktorii). Zobaczymy buddyjską świątynię Seema Malaka, hinduistyczną świątynię Gangaramaja, meczety w dzielnicy Pettah i historyczną dzielnicę fortową. Będzie okazja do zrobienia zakupów i zjedzenia posiłku w dobrej restauracji. Nocleg w Negombo.

Dzień 16-17 Czas na ostatnie zakupy. W późnych godzinach popołudniowych przejazd na lotnisko grupy wracającej do Polski. Wylot w godzinach wieczornych. Powrót do Warszawy 17 dnia wyprawy.

Uwaga! Informujemy, że kolejność zwiedzania miejsc na trasie może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW+KL+ CP; opiekę doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej lub guesthousy – pokoje 2-3 os. z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyprawy. Umowa i opłaty walutowe nie obejmują: przelotu na Sri Lankę; wizy lankijskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 200 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 wymaganych przez linie lotnicze lub władze Sri Lanki, jeżeli takowe będę obowiązywać w czasie wyprawy. Informujemy, że umowa i cena wyjazdu obejmie bilet lotniczy po jego zakupieniu

 

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor habilitowany nauk politycznych UJ, profesor UJ w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł lądem między innymi do Turkmenistanu, Birmy, Bangladeszu, Pakistanu czy na Timor Wschodni. Jest autorem naukowego bestselleru „Niedźwiedź w cieniu smoka.…

Czytaj więcej