Jordania - Wokół skalnego teatru Petry

Wyjazd w grupie 5-7 osobowej

Jordania - Wokół skalnego teatru Petry
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
13.08 - 27.08.2022
15 5-7 2.900 zł + 780 USD + bilet lotniczy Zapisz się
11.09 - 25.09.2022
15 5-7 2.900 zł + 780 USD + bilet lotniczy Zapisz się

Trasa wyprawy: Amman - Ajlun - Geraza - zamki Umajjadów (Azraq, Mszatta, Hallabat, Harrana, Qasr Amra) - Madaba - Góra Nebo - Morze Martwe i Betania (miejsce chrztu Jezusa) - zamek Macheront - Umm ar-Rasas - Akaba i Morze Czerwone - Wadi Rum - Petra - góra Aarona (Dżabal Harun) - zamek Krak de Montreal - Wadi Dana - zamek Kerak - Wadi Mujib – Madaba

Jordania słynie z niezwykłych zabytków oraz z wyjątkowo pięknej przyrody. Najciekawszym miejscem przyrodniczym w kraju jest rezerwat w dolinie Wadi Rum, którego krajobrazy należą do najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim. W Wadi Rum czeka nas wędrówka przez malownicze wydmy i różnobarwne skały o przedziwnych kształtach oraz aż dwa noclegi pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem w obozie Beduinów. Najsłynniejszym miejscem w Jordanii jest dawna stolica nabatejska – Petra, będąca najoryginalniejszym spośród wszystkich zachowanych miast starożytności. Jego architektura potrafi zachwycić i oczarować każdego. Podczas dwudniowego pobytu w Petrze zobaczymy legendarne budowle oraz poznamy historię, wierzenia i obyczaje Nabatejczyków. Jordania jest ponadto krajem wielu innych historycznych i przyrodniczych osobliwości. Odwiedzimy Amman – dawną rzymską Filadelfię, a obecnie stolicę Królestwa Haszymickiego. Zwiedzimy pozostałe zabytki UNESCO w Jordanii: dawne miasto Umm ar-Rasas i pustynne zamki Umajjadów: Qasr Amra. Azraq i Mszatta. Zobaczymy biblijną Gerazę, w której Chrystus uzdrowił opętanego i miejsce śmierci Mojżesza na Górze Nebo. W miasteczku Madaba ujrzymy piękne mozaiki z V wieku. Odwiedzimy zamki rycerzy krzyżowych: położony na Górze Królewskiej Krak de Montreal oraz Kerak Moabski - warownię, gdzie panował słynny rycerz-rozbójnik Renald z Chatillon. Zjedziemy w najgłębszą depresję świata nad Morzem Martwym. Będziemy pływać w Morzu Czerwonym i nurkować na rafach koralowych Zatoki Akaba. Odwiedzimy też malowniczy rezerwat Wadi Dana i przejedziemy przez rzadko odwiedzaną przez turystów Wadi Mujib, czyli dolinę biblijnej rzeki Arnon. Wyjazd polecamy każdemu, kto ceni przygodę i różnorodny wypoczynek.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ammanu przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie stolicy. Spacer pod Meczet Króla Husajna, Meczet Króla Abdullaha, starożytny teatr, odeon i nimfeum. Wizyta w Cytadeli na wzgórzu w centrum miasta i w Muzeum Archeologicznym. Nocleg.

Dzień 3 Całodzienna wycieczka po północnej Jordanii. Odwiedzimy arabski zamek Ajlun. Potem zobaczymy znakomicie zachowane ruiny biblijnej Gerazy, a w nich m. in.: świątynie Zeusa i Artemidy, główną kolumnadę, hipodrom, bramę Hadriana, dwa teatry, tetrapylon oraz kościoły wczesnochrześcijańskie. Nocleg w Ammanie.

Dzień 4 Rano wyjazd na pustynię do zamków kalifów arabskich: Azraq, Mszatta, Hallabat, Harrana i Kasr Amra (lista UNESCO). W tym ostatnim znajdują się freski przedstawiające... nagie kobiety. Po południu przejazd do miasta Madaba i nocleg.

Dzień 5 Cały dzień w Madabie i okolicy. Rano wizyta na górze Nebo, gdzie znajduje się symboliczny grób Mojżesza. Ujrzymy z niej panoramę doliny Jordanu i Ziemi Świętej. Potem zwiedzanie kościołów bizantyńskich w Madabie, które słyną z pięknych mozaik. Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Jerzego, gdzie zachowała się mozaika z V w. n.e. przedstawiająca mapę Ziemi Świętej ze słynnym planem Jerozolimy. Przejazd nad Morze Martwe i do Betanii. Najpierw odwiedzimy miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Potem niezwykłych wrażeń dostarczy kąpiel w wodach słonego jeziora, położonego w najgłębszej depresji świata (poniżej 400 m p.p.m.) oraz księżycowe krajobrazy w jego otoczeniu. Nocleg w Madabie.

Dzień 6 Rano wizyta w twierdzy Macheront - zbudowanej przez Heroda Wielkiego, w której na życzenie pięknej Salome został ścięty św. Jan Chrzciciel. Następnie podróż do Akaby tzw. Autostradą Pustynną. Po drodze wizyta. starożytnego miasta Umm ar-Rasas (lista UNESCO). W Akabie zakwaterowanie w hotelu i kąpiel o zachodzie słońca w Morzu Czerwonym. Nocleg.

Dzień 7 Zasłużony odpoczynek i prawdziwy relaks na plażach Akaby. Nurkujemy w bajkowym świecie raf koralowych. Degustujemy morskie przysmaki. Oglądamy wybrzeża Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Izraela.

Dzień 8 Rano wycieczka fakultatywna łodzią ze szklanym dnem na rafę koralową. Po południu wyjazd do Wadi Rum, suchej doliny rzecznej na pustyni, najbardziej malowniczego miejsca w Jordanii (lista UNESCO). Nocleg w obozie beduińskim.

Dzień 9 Atrakcje niezwykłej pustyni: wędrówki po piaszczystych wydmach, oglądanie przepięknych form skalnych (wycięte w kolorowych piaskowcach groty, kaskady, łuki i mosty), spotkania z pustynną florą i fauną. Wieczór przy dźwiękach beduińskiej muzyki.

Dzień 10 Obserwacja wschodu słońca ze wzgórza skalnego nad obozem. Pożegnanie pustyni i przejazd do miasteczka Wadi Musa. Zakwaterowanie w hotelu. Wczesnym popołudniem rozpoczęcie zwiedzania Petry – jednego z najpiękniejszych miast starożytnego Wschodu. Wędrówka słynnym wąwozem do Skarbca i wyjście na wzgórze z najsłynniejszymi ołtarzami ofiarnymi w Petrze i fantastycznymi widokami.

Dzień 11-12 Całodzienne wędrówki po Petrze (lista UNESCO), położonej w niedostępnej skalnej kotlinie stolicy Nabatejczyków. To zhellenizowane plemię arabskie stworzyło tutaj kulturę, której unikalne pomniki architektury (grobowce, świątynie, stelle wotywne, ołtarze ofiarne) możemy do dziś podziwiać. Dodatkową atrakcją są liczne zabytki z okresu rzymskiego (teatr, grobowce), grób Aarona na górze Aarona (Dżabal Harun) oraz pozostałości po krzyżowcach.

Dzień 13 Pożegnanie Petry i przejazd do zamku krzyżowców Krak de Montreal. Następnie podróż autostradą króla Husajna do malowniczej doliny Wadi Dana. Zakwaterowanie w hostelu i kilkugodzinny spacer po tamtejszym rezerwacie przyrody, który słynie z unikatowych krajobrazów i ciekawej flory i fauny. Nocleg.

Dzień 14 Rano przejazd do Keraku i zwiedzanie największego zamku krzyżowców w Jordanii. Potem podróż do Madaby przez Wadi Mujib - przejedziemy przez najgłębszą dolinę w Jordanii, fantastyczną drogą między Kerakiem a Madabą. Pożegnalny wieczór i odpoczynek przez podróżą do Polski. W późnych godzinach wieczornych przejazd na lotnisko w Ammanie. W nocy lub nad ranem wylot z Jordanii.

Dzień 15 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy. Uwaga! Wyjazd jest wydłużony o 1 dzień w stosunku do programu z powodu konieczności zrobienia testu na COVID19 przed powrotem do Polski. W dodatkowym dniu zaproponujemy również zwiedzanie innych miejsc i obiektów.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje - koszty złotówkowe: ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; gwarancję zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w razie zachorowania do 24 godzin przed wyjazdem na COVID19 lub inną chorobę; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Jordanii; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami), wycieczka po Wadi Rum z dwoma noclegami w obozie beduińskim i wyżywieniem (ok. 120 USD); koszty organizacyjne podczas wyprawy. Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Jordanii, kosztów wizy jordańskiej (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 160 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 wymaganych przez linie lotnicze lub władze Jordanii.

Klub Laurazja pomaga uczestnikom swoich wyjazdów zredukować koszty wizy i biletów wstępu do kwoty ok. 150 USD.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz - wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki "od straganu do straganu" i opinia o niej : "Kobieta, Która Wszystko Zje." Fascynują ją również kolejne warstwy: historia, archeologia i lokalne obyczaje.

Czytaj więcej