Turcja – Ankara, Kapadocja i Hetyci

W krainie mnichów, derwiszów i wulkanów

Turcja – Ankara, Kapadocja i Hetyci
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
03.09 - 14.09.2022
12 dni 6-13 2.200 zł + 540 EUR + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się
31.05 - 11.06.2023
12 dni 6-13 2.500 zł + 540 EUR + bilet lotniczy Zapisz się

spędzimy 9 dni w Kapadocji i odwiedzimy tam 26 miejsc – to jedyny taki wyjazd w Polsce
podróż w małej grupie 6-13 osób
odwiedzimy fantastycznie wyerodowane w tufach wulkanicznych doliny i ostańce
zobaczymy piękne bizantyjskie klasztory, kościoły murowane i skalne oraz siedziby patriarchów
odwiedzimy unikatowe zabytki różnych kultur i cywilizacji
zobaczymy podziemne miasta, meczety, karawanseraje i twierdze tureckie oraz stolicę Hetytów w Hattusas (lista UNESCO)
pojedziemy nad wielkie słone jezioro Tuz Gölü – o zasoleniu większym niż w Morzu Martwym
zwiedzimy Ankarę – stolicę Republiki Tureckiej

Trasa wyprawy: Ankara – Boğazkale (Hattusas) – Yazılıkaya – Alacahöyük – Kayseri – Kültepe (Kanesz) – karawanseraj Sultanhanı – Göreme – Uçhisar– Hacıbektaş – Ürgüp – Ortahisar – Çavuşin – Zelve– Kaymakli – Derinkuyu – Soğanlı – Güzelyurt – Ihlara – Tuz Gölü – Konya – Ankara

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wycieczką: 

Leżąca w sercu Wyżyny Anatolijskiej Kapadocja to kraina iście baśniowa. Zbudowana jest głównie z tufów i law wulkanicznych. Jednak swoją magię zawdzięcza nie wulkanom, a erozji, rzeźbiącej w miękkich tufach fantastyczne ostańcowe kominy i grzyby oraz labirynty dolin, które dały schronienie licznym kościołom i klasztorom skalnym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kapadocja to kraina zamieszkana od epoki kamiennej. Pokaże nam swoje asyryjskie i hetyckie dziedzictwo w Kanesz i Kayseri. Ślady Frygów, Lidyjczyków oraz z okresu perskich Achemenidów i późniejszych kultur znajdziemy w podziemnych miastach Kaymakli i Derinkuyu. Pozostałości helleńskich i rzymskich poszukamy w Nora u stóp wulkanu Hasan Dağı. Zdobędziemy skalne twierdze Uçhisar i Ortahisar. Ślady kultury bizantyjskiej odnajdziemy w dawnej stolicy prowincji Cezarei - Kayseri, oraz w biskupich siedzibach Güzelyurt i Mokissos, a także we wspaniale zdobionych kościołach Göreme, w dolinach Zelve, Soğanlı i Ihlary. Zwiedzimy Konyę - dawną stolicę sułtanatu seldżuckiego Ar-Rumu, odwiedzimy siedziby sufich i tańczących derwiszów przy mauzoleum Mevlany i w Hacıbektaş. Zatrzymamy się też na jedwabnym szlaku w sułtańskim karawanseraju Sultanhanı. Podróż przez wieki zakończymy pod ołowianym meczetem zbudowanym prawdopodobnie przez Mimara Sinana w czasach osmańskich. Zobaczymy także dolinę najdłuższej w Turcji rzeki Halys (tur. Kızılırmak) i wielkie słone jezioro Tuz Gölü, o zasoleniu większym od Morza Martwego. Zobaczymy wygasłe wulkany wulkany Erciyes Dağı (3.916 m n.p.m.) i Hasan Dağı.

AUTOR PROGRAMU: Maciej Kołodziejczyk

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ankary. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano wizyta w Mauzoleum Atatürka – założyciela Republiki Tureckiej i jej pierwszego prezydenta. Następnie zwiedzanie słynnego Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Po południu przejazd do miejscowości Boğazkale. Wieczorem opowieść o państwie Hetytów, którego władcy w II tys. przed Chr. toczyli zwycięskie wojny z królami Babilonu i faraonami Egiptu oraz władali imperium od Morza Czarnego po południową Syrię i Mezopotamię.

Dzień 3 Zwiedzanie odkopanej przez archeologów stolicy Hetytów – miasta Hattusas (lista UNESCO), słynnej Bramy Lwów w Alacahöyük oraz skalnego wąwozu Yazılıkaya, w którym znajdują się wykute płaskorzeźby setek starożytnych bogów czczonych w dawnej Anatolii. Przejazd do miasta Kayseri w Kapadocji. Nocleg.

Dzień 4 Pobyt w Kapadocji rozpoczniemy od zwiedzania jej dawnej stolicy - Cezarei Kapadockiej (tur. Kayseri) i okolic. Spacer po centrum miasta: cytadela Ic Kale, zabytkowy bazar, meczet i madrasa Huant Hatun (XII w.), kościół ormiański i muzeum archeologiczne z ekspozycją z wykopalisk w Kanesz. Po południu przejazd do wspaniale odrestaurowanego seldżuckiego karawanseraju Sultanhanı (XIII w.) oraz na stanowisko archeologiczne w Kültepe, gdzie odnaleziono asyryjsko-hetyckie miasto handlowe Kanesz. Nocleg w Kayseri.

Dzień 5-7 Rano wizyta w Muzeum Cywilizacji Seldżuków. Przejazd z Kayseri do miejscowości Göreme w sercu Kapadocji. Tam rozpoczniemy eksplorację najpiękniejszej części Kapadocji. Codziennie czekają nas wędrówki po dolinach pełnych niezwykłych krajobrazów, w których w tufach wulkanicznych wydrążono skalne kościoły wczesnochrześcijańskie, ozdobione przez mnichów kolorowymi malowidłami, a także domy i pomieszczenia gospodarcze. Oprócz pieszych wędrówek będziemy także podróżować wynajętymi samochodami, żeby móc dokładnie zwiedzić Kapadocję. Dla wszystkich chętnych poranny lot balonem (wycieczka fakultatywna nie ujęta w cenie wyjazdu). Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Dolina Gołębi w pobliżu Göreme i najsłynniejsze kościoły skalne (lista UNESCO)
- Dolina Domów i kościół św. Jana Chrzciciela w Çavuşin
- Dolina Mnichów i kościół św. Szymona Słupnika w pobliżu Çavuşin
- Dolina Zelve z ostańcami w kształcie grzybów skalnych, w których wydrążono domy mieszkalne i kościoły. Dziś w jednym z nich znajduje się …komisariat policji.
- Dolina Miłości kolejne miejsce z niezwykłymi krajobrazami
- kościoły bizantyńskie w Ürgüp
- miasteczko Mustafapaşa z kościołem Konstantyna Wielkiego i św. Heleny
- miasteczko Avanos słynące z wyrobu pięknych naczyń ceramicznych
- meczet sufickiego bractwa Bektaszytów w Hacıbektaş (XV w.)
- twierdza Uçhisar
- twierdza Ortahisar
Noclegi w Göreme lub okolicy.

Dzień 8 Przejazd do pięknej, a rzadziej odwiedzanej doliny Soğanlı (lista UNESCO) z kolejnymi kościołami skalnymi. Zwiedzanie najsłynniejszych podziemnych miast Kapadocji Derinkuyu i Kaymakli (lista UNESCO). Nocleg w mieście Niğde lub jego okolicy.

Dzień 9 Rano wizyta w kolejnym niezwykłym miejscu – w skalnym klasztorze Gümüş , gdzie znajdują się bardzo dobrze zachowane freski bizantyńskie. Przejazd do miasteczka Güzelyurt z zabytkową grecką zabudową, zobaczymy kościół św. Grzegorza z Nazjanzu z IV w.n.e., Klasztor Wniebowstąpienia nad jeziorem, malowniczą “Dolinę Klasztorów” i Czerwony Kościół z V w. Podczas spaceru doliną Ihlary zwiedzimy liczne wykute w skałach kościoły bizantyjskie, odwiedzimy Belisirimę i Yaprakhisar. Spacer zakończymy pod wspaniałą skalną katedrą w Selime. Nocleg w Güzelyurt lub jego okolicy.

Dzień 10-11 Przejazd do zachodniej Kapadocji. Najpierw postój nad wielkim słonym jeziorem Tuz Gölü, stanowiącym ciekawostkę przyrodniczą regionu. Następnie pobyt w pełnym zabytkowych budowli mieście Konya – dawnym Ikonium i stolicy sułtanatu Rum. Zwiedzanie miasta: muzeum i grobowiec Mevlany Calaleddina Rumiego – XIII-wiecznego poety i twórcy bractwa religijnego wirujących derwiszów; Meczet Selimiye; Centrum; wzgórze z Meczetem Alladyna i grobowcami dynastii Seldżuków Rumijskich; liczne medresy i inne zabytki. Wieczorem wizyta w meczecie i grobowcu Shams-e Tebriziego. Wieczorem jedenastego dnia przejazd pociągiem lub autobusem na lotnisko w Ankarze. W zależności od pory wylotu: przejazd na lotnisko w Ankarze, albo nocleg i przejazd na lotnisko.

Dzień 12 Powrót do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; gwarancję zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w razie zachorowania do 24 godzin przed wyjazdem na COVID19 lub inną chorobę; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy na terenie Turcji (taksówki, wynajęte minibusy, kursowe autobusy itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej ze śniadaniami – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyjazdu; zwyczajowe napiwki dla miejscowych kierowców i przewodników.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Turcji; wyżywienia poza śniadaniami (ok. 12 EUR na dzień), biletów wstępu (ok. 100 EUR); kosztów lotu balonem w Kapadocji (ok. 130 EUR); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 wymaganych przez linie lotnicze lub władze Turcji, jeśli takie będą obowiązywać.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image