Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Limy przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.
Dzień 3 Wizyta w Muzeum Archeologicznym Larco oraz w Muzeum Złota i Broni (jeśli będzie otwarte). Przejazd do Paracas (ok. 4 godz.). Wieczorem spacer nad Ocean na degustację lokalnych ryb. Nocleg.
Dzień 4 Rano wycieczka na Wyspy Ballestas – nieduży archipelag wulkaniczny, nazywany „małym Galapagos”, na którym można obserwować ssaki morskie i liczne gatunki ptaków. Po drodze zobaczymy tzw. „Kandelabr Andów” – przeszło dwustumetrowy, prekolumbijski rysunek naskalny, a także czerwone piaski pokrywające wybrzeże półwyspu Paracas. Przejazd do Nazca (ok. 5 godz.). Po drodze wizyta w wytwórni słynnego, narodowego trunku „pisco”. Nocleg.
Dzień 5 Suchy płaskowyż Nazca jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc w Ameryce. Mieszkający tu lud Nazca wykreślił na pustyni olbrzymich rozmiarów figury i rysunki zwierząt, widoczne tylko z lotu ptaka. Dla chętnych dodatkowo płatny (ok. 100 USD) przelot awionetkami nad liniami Nazca (lista UNESCO). Wizyta na cmentarzysku w Chauchilla, gdzie zachowało się wiele oryginalnych mumii. Jeśli czas pozwoli zobaczymy również intrygujące akwedukty w Cantalloc. Nocny przejazd do miasta Arequipa (ok. 11 godz.)
Dzień 6 Przyjazd do Arequipy (lista UNESCO), położonej u stóp wulkanu Misti (5.842 m n.p.m.). Zwiedzanie miasta: Plaza de Armas, klasztor św. Katarzyny, gdzie mieszkały mniszki pochodzące z najbogatszych hiszpańskich rodów; Muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym zgromadzono mumie i przedmioty z grobów odnalezionych na zboczach wulkanu Ampato, w tym tzw. mumię słynnej Juanity – inkaskiej księżniczki. Nocleg.
Dzień 7-8 Dwudniowa wycieczka do uznawanego za najgłębszy na świecie kanionu Colca (czas przejazdu około 4 godz.), w rejonie którego siedem szczytów wulkanicznych wznosi się powyżej 6.000 m n.p.m. Po drodze postój przy punkcie widokowym Cruz del Condor - przy odrobinie szczęścia szansa na zobaczenie kondorów. Kilkugodzinny trekking na dno kanionu. Ujrzymy niezwykłe krajobrazy oraz inkaskie tarasy, na których nadal znajdują się pola uprawne. Trekking wzdłuż kanionu. Noclegi w prostych, indiańskich chatkach.
Dzień 9 Wcześnie rano wyjście z kanionu. Dla osób o słabszej kondycji możliwość wynajęcia za dodatkową opłatą mułów na których można wyjechać z kanionu. Przejazd do miasta Chivay i krótki spacer. Przejazd na leżący na wysokości ok. 4000 m n.p.m. płaskowyż Altiplano (ok. 5 godz.). Zakwaterowanie w mieście Puno nad jeziorem Titicaca. Nocleg.
Dzień 10 Rejs na wyjątkowe pływające wyspy Indian Uros. Okazja do zapoznania się z wyjątkowym stylem życia dzisiejszych Indian. Krótka wycieczka na półwysep Sillustani nad jeziorem Umayo. Znajdują się tam wieże grobowe i świątynia Słońca, wzniesione przez Indian Ajmara w okresie preinkaskiego państwa Colla: Wielka Wieża Jaszczurki i Krąg Słoneczny. Nocleg w mieście Puno.
Dzień 11 Całodzienny przejazd z Puno do Cuzco malowniczą trasą przez Andy. Po drodze krótki postój w miasteczku Pucara, wizyta w dawnej świątyni boga Wiracocha Raqchi i kościółku Andahuaylillas nazywanym „peruwiańską Kaplicą Sykstyńską”. Nocleg w Cuzco.
Dzień 12 Wycieczka do świętej doliny Inków – Urubamby. Po drodze odwiedzimy dawną, potężną fortecę inkaską Sacsayhuaman. Wizyta w ruinach inkaskich zamków i miast w Pisac oraz Ollantaytambo. Warownie zostały zbudowane z zadziwiająco dokładnie dopasowanych wielkich bloków kamiennych. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes. Nocleg w hostelu u stóp góry Machu Picchu.
Dzień 13 Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc na ziemi: Machu Picchu (lista UNESCO), gdzie na wysokości ok. 2500 m n.p.m. leżą ruiny legendarnego miasta Inków, odnalezionego dopiero w 1911 roku. Miasto przetrwało niemal w całości. Zobaczymy jego wielkie kamienne budowle: Świątynię Trzech Okien, Pałac „Dziewic Słońca”, wiszące tarasy, akwedukt i Torreon – naturalną jaskinię połączoną z wieżą, prawdopodobnie cmentarzysko władców. Po południu przejazd do Ollantaytambo. Nocleg w przepięknym, inkaskim miasteczku.
Dzień 14 Przejazd do przepięknie położonych solanek Salinas de Maras, gdzie od najdawniejszych czasów wytwarzana jest sól pochodząca z podziemnych źródeł. Rzut oka na niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju okrągłe pola tarasowe w Moray, pochodzące z czasów inkaskich. Wizyta w indiańskiej wiosce Chinchero, gdzie miejscowy kościółek swoimi zdobieniami konkuruje o miano najpiękniejszego w całej okolicy. Przejazd do Cuzco, nocleg.
Dzień 15 Wcześnie rano wyjazd na trekking do słynnej Góry Siedmiu Kolorów (nazywanej też tęczową górą). Powrót do Cuzco wieczorem.
Dzień 16 Zwiedzanie Cuzco - dawnej stolicy imperium Inków. Tu znajdował się pałac władcy oraz Świątynia Słońca Coricancha – najważniejsze sanktuarium, w którym spoczywały zmumifikowane zwłoki dawnych władców. Jej dach był w całości wykonany ze złotych dachówek, a w pobliżu znajdował się Złoty Ogród – największy dziw indiańskiej metropolii. Zobaczymy główny plac Plaza de Armas, wybudowany przez Hiszpanów na miejscu Coricanchy klasztor Santo Domingo z partiami oryginalnych murów inkaskich, a także wiele dobrze zachowanych zabytków m.in.: katedrę (XVII w.); kościół jezuitów (XVII w.). Po południu czas wolny. Nocleg w Cuzco.
Dzień 17 Przelot do Cajamarca
Dzień 18 Zwiedzanie Cajamarca (tutaj Pizzaro pojmał a następnie kazał stracić jednego z władców Inkaskich – Atahualpę) min. Plaza de Armas, Katedra, kościół św. Franciszka oraz najstarszy budynek w mieście tzw. Cuarto del Rescate - „komnata okupu”.
Dzień 19 Poranny relaks w gorących źródłach w „Baňos del Inca”, wizyta w preinkaskiej nekropolii Ventanillas de Otuzco. Spacer wśród niezwykłych formacji skalnych i podziwianie starożytnych petroglifów i akweduktu w Cumbemayo. Nocny przejazd do Trujillo.
Dzień 20 Przejazd do Huancacho - spacer nadmorską promenadą, gdzie przy odrobinie szczęścia można dostrzec rybaków pływających na łodziach nazywanych „konikami z trzciny (totora)” - Caballitos de Totora. Powrót do Trujillo, spacer po centrum oraz zwiedzanie jego okolic: Huacas de Moche – świątynie kultury Moche gdzie znajdują się największe w Ameryce Południowej piramidy: Słońca i Księżyca, wizyta w muzeum, nocleg.
Dzień 21 Wizyta w Huaca La Esmeralda (Świątynia Szmaragdowa) oraz w imponującej Huaca del Dragon – zwanej też Świątynią Tęczy. Zwiedzanie Chan Chan - dawnej stolicy ludu Chimu, największego miasta epoki prekolumbijskiej Ameryki Południowej. Nocny wyjazd do Limy
Dzień 22 Zwiedzanie kolonialnej Limy (lista UNESCO). Zobaczymy m.in. Katedrę z grobem Francisco Pizarro – hiszpańskiego zdobywcy Peru, klasztor św. Franciszka (XVII w.) oraz plac Plaza Mayor.
Dzień 23 Ostatnie chwile w Limie, czas na zakupy, po południu lub wieczorem wylot z Peru.
Dzień 24 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.
Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.