Peru z Trujillo, Chan Chan i Cajamarca

Gratka dla amatorów historii, przyrody i przygody

podróż w małej grupie do 12 osób – wspólne posiłki i wieczory
jeden z najpełniejszych programów po Peru, obejmujący miasta Cajamarca i Trujillo na północy kraju
zwiedzanie Chan Chan – największego miasta prekolumbijskiej Ameryki Płd.
2-dniowy trekking w kanionie Colca
trekking do słynnej Tęczowej Góry, nazywaną też Górą Siedmiu Kolorów
Machu Picchu i święta dolina Inków – Urubamba (program poszerzony o dodatkowe miejsca)

Trasa: Lima - Paracas - Wyspy Ballestas - płaskowyż Nazca - Chauchilla - Arequipa - kanion Colca i Cruz del Condor - Chivay - płaskowyż Altiplano - Puno - jezioro Titicaca - jezioro Umayo i półwysep Sillustani - Pucara - Raqchi - kościół Andahuaylillas - Cuzco - dolina Urubamby - Pisac - twierdze Sacsayhuaman i Ollantaytambo - Machu Picchu - Salinas de Maras - pola tarasowe w Moray - wioska Chichero - Góra Siedmiu Kolorów - Cuzco - Cajamarca - Trujillo - Huancacho - Huacas de Moche - Chan Chan - Lima

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Piotr Orechwo, znany w Ameryce Łacińskiej jako Don Pedro, mieszkał w Meksyku i na Karaibach ponad 7 lat. Zafascynowany historią i kulturą starożytnych cywilizacji Ameryki, najpierw przemierzał samodzielnie jej turystyczne szlaki, a potem jako pilot wycieczek. Prowadził osobiście kilkadziesiąt wypraw po Ameryce Łacińskiej, w tym wielokrotnie po Peru i Boliwii. Szefował oddziałowi dużego biura podróży w mieście Meksyk. Pomagał przy produkcji odcinków do programu telewizyjnego „Boso przez świat”. Autor artykułów podróżniczych oraz pierwszego i do tej pory jedynego przewodnika w języku polskim po Hawanie.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Limy przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Wizyta w Muzeum Archeologicznym Larco oraz w Muzeum Złota i Broni (jeśli będzie otwarte). Przejazd do Paracas (ok. 4 godz.). Wieczorem spacer nad Ocean na degustację lokalnych ryb. Nocleg.

Dzień 4 Rano wycieczka na Wyspy Ballestas – nieduży archipelag wulkaniczny, nazywany „małym Galapagos”, na którym można obserwować ssaki morskie i liczne gatunki ptaków. Po drodze zobaczymy tzw. „Kandelabr Andów” – przeszło dwustumetrowy, prekolumbijski rysunek naskalny, a także czerwone piaski pokrywające wybrzeże półwyspu Paracas. Przejazd do Nazca (ok. 5 godz.). Po drodze wizyta w wytwórni słynnego, narodowego trunku „pisco”. Nocleg.

Dzień 5 Suchy płaskowyż Nazca jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc w Ameryce. Mieszkający tu lud Nazca wykreślił na pustyni olbrzymich rozmiarów figury i rysunki zwierząt, widoczne tylko z lotu ptaka. Dla chętnych dodatkowo płatny (ok. 100 USD) przelot awionetkami nad liniami Nazca (lista UNESCO). Wizyta na cmentarzysku w Chauchilla, gdzie zachowało się wiele oryginalnych mumii. Jeśli czas pozwoli zobaczymy również intrygujące akwedukty w Cantalloc. Nocny przejazd do miasta Arequipa (ok. 11 godz.)

Dzień 6 Przyjazd do Arequipy (lista UNESCO), położonej u stóp wulkanu Misti (5.842 m n.p.m.). Zwiedzanie miasta: Plaza de Armas, klasztor św. Katarzyny, gdzie mieszkały mniszki pochodzące z najbogatszych hiszpańskich rodów; Muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym zgromadzono mumie i przedmioty z grobów odnalezionych na zboczach wulkanu Ampato, w tym tzw. mumię słynnej Juanity – inkaskiej księżniczki. Nocleg.

Dzień 7-8 Dwudniowa wycieczka do uznawanego za najgłębszy na świecie kanionu Colca (czas przejazdu około 4 godz.), w rejonie którego siedem szczytów wulkanicznych wznosi się powyżej 6.000 m n.p.m. Po drodze postój przy punkcie widokowym Cruz del Condor - przy odrobinie szczęścia szansa na zobaczenie kondorów. Kilkugodzinny trekking na dno kanionu. Ujrzymy niezwykłe krajobrazy oraz inkaskie tarasy, na których nadal znajdują się pola uprawne. Trekking wzdłuż kanionu. Noclegi w prostych, indiańskich chatkach.

Dzień 9 Wcześnie rano wyjście z kanionu. Dla osób o słabszej kondycji możliwość wynajęcia za dodatkową opłatą mułów na których można wyjechać z kanionu. Przejazd do miasta Chivay i krótki spacer. Przejazd na leżący na wysokości ok. 4000 m n.p.m. płaskowyż Altiplano (ok. 5 godz.). Zakwaterowanie w mieście Puno nad jeziorem Titicaca. Nocleg.

Dzień 10 Rejs na wyjątkowe pływające wyspy Indian Uros. Okazja do zapoznania się z wyjątkowym stylem życia dzisiejszych Indian. Krótka wycieczka na półwysep Sillustani nad jeziorem Umayo. Znajdują się tam wieże grobowe i świątynia Słońca, wzniesione przez Indian Ajmara w okresie preinkaskiego państwa Colla: Wielka Wieża Jaszczurki i Krąg Słoneczny. Nocleg w mieście Puno.

Dzień 11 Całodzienny przejazd z Puno do Cuzco malowniczą trasą przez Andy. Po drodze krótki postój w miasteczku Pucara, wizyta w dawnej świątyni boga Wiracocha Raqchi i kościółku Andahuaylillas nazywanym „peruwiańską Kaplicą Sykstyńską”. Nocleg w Cuzco.

Dzień 12 Wycieczka do świętej doliny Inków – Urubamby. Po drodze odwiedzimy dawną, potężną fortecę inkaską Sacsayhuaman. Wizyta w ruinach inkaskich zamków i miast w Pisac oraz Ollantaytambo. Warownie zostały zbudowane z zadziwiająco dokładnie dopasowanych wielkich bloków kamiennych. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes. Nocleg w hostelu u stóp góry Machu Picchu.

Dzień 13 Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc na ziemi: Machu Picchu (lista UNESCO), gdzie na wysokości ok. 2500 m n.p.m. leżą ruiny legendarnego miasta Inków, odnalezionego dopiero w 1911 roku. Miasto przetrwało niemal w całości. Zobaczymy jego wielkie kamienne budowle: Świątynię Trzech Okien, Pałac „Dziewic Słońca”, wiszące tarasy, akwedukt i Torreon – naturalną jaskinię połączoną z wieżą, prawdopodobnie cmentarzysko władców. Po południu przejazd do Ollantaytambo. Nocleg w przepięknym, inkaskim miasteczku.

Dzień 14 Przejazd do przepięknie położonych solanek Salinas de Maras, gdzie od najdawniejszych czasów wytwarzana jest sól pochodząca z podziemnych źródeł. Rzut oka na niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju okrągłe pola tarasowe w Moray, pochodzące z czasów inkaskich. Wizyta w indiańskiej wiosce Chinchero, gdzie miejscowy kościółek swoimi zdobieniami konkuruje o miano najpiękniejszego w całej okolicy. Przejazd do Cuzco, nocleg.

Dzień 15 Wcześnie rano wyjazd na trekking do słynnej Góry Siedmiu Kolorów (nazywanej też tęczową górą). Powrót do Cuzco wieczorem.

Dzień 16 Zwiedzanie Cuzco - dawnej stolicy imperium Inków. Tu znajdował się pałac władcy oraz Świątynia Słońca Coricancha – najważniejsze sanktuarium, w którym spoczywały zmumifikowane zwłoki dawnych władców. Jej dach był w całości wykonany ze złotych dachówek, a w pobliżu znajdował się Złoty Ogród – największy dziw indiańskiej metropolii. Zobaczymy główny plac Plaza de Armas, wybudowany przez Hiszpanów na miejscu Coricanchy klasztor Santo Domingo z partiami oryginalnych murów inkaskich, a także wiele dobrze zachowanych zabytków m.in.: katedrę (XVII w.); kościół jezuitów (XVII w.). Po południu czas wolny. Nocleg w Cuzco.

Dzień 17 Przelot do Cajamarca

Dzień 18 Zwiedzanie Cajamarca (tutaj Pizzaro pojmał a następnie kazał stracić jednego z władców Inkaskich – Atahualpę) min. Plaza de Armas, Katedra, kościół św. Franciszka oraz najstarszy budynek w mieście tzw. Cuarto del Rescate - „komnata okupu”.

Dzień 19 Poranny relaks w gorących źródłach w „Baňos del Inca”, wizyta w preinkaskiej nekropolii Ventanillas de Otuzco. Spacer wśród niezwykłych formacji skalnych i podziwianie starożytnych petroglifów i akweduktu w Cumbemayo. Nocny przejazd do Trujillo.

Dzień 20 Przejazd do Huancacho - spacer nadmorską promenadą, gdzie przy odrobinie szczęścia można dostrzec rybaków pływających na łodziach nazywanych „konikami z trzciny (totora)” - Caballitos de Totora. Powrót do Trujillo, spacer po centrum oraz zwiedzanie jego okolic: Huacas de Moche – świątynie kultury Moche gdzie znajdują się największe w Ameryce Południowej piramidy: Słońca i Księżyca, wizyta w muzeum, nocleg.

Dzień 21 Wizyta w Huaca La Esmeralda (Świątynia Szmaragdowa) oraz w imponującej Huaca del Dragon – zwanej też Świątynią Tęczy. Zwiedzanie Chan Chan - dawnej stolicy ludu Chimu, największego miasta epoki prekolumbijskiej Ameryki Południowej. Nocny wyjazd do Limy

Dzień 22 Zwiedzanie kolonialnej Limy (lista UNESCO). Zobaczymy m.in. Katedrę z grobem Francisco Pizarro – hiszpańskiego zdobywcy Peru, klasztor św. Franciszka (XVII w.) oraz plac Plaza Mayor.

Dzień 23 Ostatnie chwile w Limie, czas na zakupy, po południu lub wieczorem wylot z Peru.

Dzień 24 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; gwarancję zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w razie zachorowania do 24 godzin przed wyjazdem na COVID19 lub inną chorobę; bilet wstępu do Machu Picchu; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Peru (pociągi, wynajęte środki transportu, autobusy, taksówki, itp.); lot wewnętrzny Cuzco – Cajamarca; noclegi (hotele lub schroniska - w większości pokoje 2 osobowe, w wyjątkowych sytuacjach sale wieloosobowe); wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Limy; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); lotu samolotem nad liniami Nazca (ok. 100 USD); biletów wstępu (ok. 150 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Peru podczas wyprawy.

Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece, czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej

Marek Zakrzewski Fernandez

Marek Zakrzewski Fernandez - licencjonowany przewodnik, archeolog i pilot wycieczek po Peru od 2006 roku. Jest pół Polakiem i pół Peruwiańczykiem i na stałe mieszka w Limie - pięknej i chaotycznej stolicy kraju, co daje mu szerszą perspektywę na tamtejsze realia. Pilotowanie wycieczek to jego pasja, uwielbia pokazywać swój piękny kraj i jego mieszkańców, historię, kuchnię i przyrodę. Jako pilot prowadził też wyprawy po sąsiednich krajach Ameryki Południowej takich jak Boliwia, Chile, Argentyna, Urugwaj, Ekwador i Kolumbia.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka".  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image