Turcja - Wokół Morza Marmara

wyjazd w grupie do 12 osób – wspólnie jemy posiłki i spędzamy wieczory
podróż nad słynne cieśniny Bosfor i Dardanele
wycieczka na porośnięte lasami piniowymi Wyspy Książęce
wyjazd na wzgórze Çamlıca w Stambule skąd widać najsłynniejszą panoramę Bosforu
zwiedzanie Adrianopola i Bursy – dawnych osmańskich stolic
wycieczka kolejką linową na Olimp Bityński i dla chętnych wędrówka po górach
codzienne kosztowanie różnych potraw kuchni tureckiej w lokalnych restauracjach
spokojne tempo zwiedzenia oraz czas na zakupy pamiątek, smacznego jedzenia i innych różnorodnych towarów

Trasa wyprawy: Stambuł – Wyspy Książęce – cieśnina Bosfor – Adrianopol (Edirne) – Gallipoli – Çanakkale – cieśnina Dardanele – Troja – Bursa – Olimp Bityński – Nicea (Iznik) – Stambuł

Wycieczka wokół Morza Marmara to nie tylko wyprawa w przestrzeni, ale przede wszystkim podróż w czasie. Wyjątkowa trasa poprowadzi nas ze Stambułu przez historyczne krainy Tracji, Myzji i Bitynii. Przeprawimy się przez cieśniny Bosfor i Dardanele oraz popłyniemy na Wyspy Książęce porośnięte pachnącymi lasami piniowymi. Zobaczymy miejsca należące do różnych kultur i cywilizacji. Na gruzach Troi przypomnimy sobie „Iliadę” Homera. W starożytnej Nicei (Iznik) zobaczymy dawne budowle bizantyńskie i tureckie, gdzie powstawały najsłynniejsze fajanse, a w Bursie okazałe grobowce pierwszych władców z dynastii Osmanów. W Adrianopolu (Edirne) pochylimy głowy przed kopułą wielkiego meczetu, który jest dziełem życia Sinana - największego architekta w dziejach Imperium Otomańskiego. Zobaczymy pole bitwy pod Gallipoli i dowiemy się, jak Turcy uratowali swoje państwo przed rozbiorem po I wojnie światowej. Walory podróży podniesie smaczna turecka kuchnia, której potrawy będziemy codziennie kosztować oraz czas na zakupy na egzotycznych bazarach Stambułu. Program ten jest znakomitym uzupełnieniem wycieczki Stambuł – miasto dwóch kontynentów i wielu cywilizacji.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Dzień 1 Przelot do Stambułu i nocleg.

Dzień 2 Wycieczka na Wyspy Książęce. Wyspy te tworzą mały archipelag na Morzu Marmara, a kilka z nich jest zamieszkanych. Jeszcze do niedawna zamieszkiwali je głównie Grecy, którzy w Stambule i okolicach stanowią oficjalną mniejszość narodową. Popłyniemy promem wzdłuż archipelagu oraz powędrujemy pieszo po wyspie Büyükada, na której zobaczymy piękne plenery z lasami piniowymi, zabytkowe kościoły greckie i ormiańskie oraz wiele współczesnych eleganckich domów. Dla chętnych jest możliwość wynajęcia roweru lub konnej bryczki za dodatkową opłatą. Wieczorem dla chętnych wycieczka na azjatycką część Stambułu na wzgórze Çamlıca, z którego rozpościera się piękna panorama na miasto i cieśninę Bosfor. Czeka nas opowieść o Greku Byzasie i Argonautach oraz o strategicznym znaczeniu Bosforu. Powrót do europejskiej części miasta. Nocleg w Stambule.

Dzień 3 Przejazd do Adrianopola (Edirne). Rano przejazd na dworzec i podróż kursowym autokarem do Adrianopola (czas przejazdu ok. 3 godz.). Adrianopol był stolicą Imperium Otomańskiego przed zdobyciem Konstantynopola (1453 r.) Zobaczymy w nim wiele zabytkowych budowli, meczetów, bedestanów i nie tylko. Najsłynniejsza z nich to wielki meczet Selima zbudowany przez Mimara Sinana z XVI w., którego kopuła miała przewyższyć rozmiarami kopułę Bazyliki Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Wieczorny spacer po zabytkowym centrum i nocleg w Adrianopolu.

Dzień 4 Pole bitwy pod Gallipoli i cieśnina Dardanele. Przejazd przez Nizinę Tracką do Gallipoli, gdzie zobaczymy miejsca, w których rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej. Na wzgórzach Gallipoli w 1915 roku Turcy odparli desant wojsk brytyjskich, australijskich i nowozelandzkich. Zobaczymy również nadmorskie baterie artyleryjskie, które odparły wcześniej atak brytyjskiej Royal Navy. Przeprawa promem z Europy do Azji przez cieśninę Dardanele. Spacer nad cieśniną i nocleg w Çanakkale.

Dzień 5 Zwiedzanie Troi. Do południa zwiedzanie starożytnej Troi, leżącej w pobliżu ujścia Dardaneli do Morza Egejskiego. Zobaczymy teren wykopalisk, muzeum i zrekonstruowanego konia trojańskiego. Następnie przejazd przez dawną Myzję do miasta Bursa, które było pierwszą ważną stolicą Osmanów. Wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Bursie.

Dzień 6-7 Zwiedzanie Bursy i wycieczka na Olimp Bityński. Zielona Bursa pełna jest sułtańskich grobowców i wspaniałych meczetów, ale niepowtarzalny charakter nadają jej centrum niezliczone karawanseraje, których przestronne wnętrza kryją tysiące składów i sklepików a zadrzewione dziedzińce dają szansę odpoczynku przy szklaneczce aromatycznej herbaty. Jeżeli pogoda dopisze to będzie można wjechać wprost z miasta kolejką linową na liczący 2.543 m n.p.m. Uludağ, czyli Olimp Bityński. Wieczorem postaramy się spotkać miejscowych derwiszów. Noclegi w Bursie.

Dzień 8 Zwiedzanie Nicei (Iznik) oraz powrót do Stambułu. Rano wycieczka do dawnej Nicei – obecnie Iznik. Zobaczymy tam wiele ciekawych budowli tureckich i bizantyńskich zamkniętych w pętli pamiętających cesarza Hadriana murów miejskich, między innymi Kościół Mądrości Bożej i Zielony Meczet. Malowniczo położona nad jeziorem Nicea była w czasach Bizancjum ważnym miastem, w którym biskupi uchwalili tekst wyznania wiary (tzw. „credo nicejskie”). W roku 1097 wojska pierwszej krucjaty odniosły tam pierwszy znaczący sukces odbijając Niceę z rąk Turków. W czasach osmańskich w mieście znajdowały się warsztaty produkujące najpiękniejszą ceramikę w imperium. Po zwiedzeniu Nicei powrót do Stambułu (autobusem lub promem). Wieczór i nocleg w Stambule.

Dzień 9 Dzień wolny w Stambule. Czas na zrobienie testu wymaganego przez linie lotnicze na COVID19. Ponad to dzień przeznaczamy na to, na co zawsze w Stambule jest za mało czasu: zakupy na bazarach , wizyty w muzeach i spacery nad Bosforem.

Dzień 10 Powrót ze Stambułu do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; gwarancję zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w razie zachorowania do 24 godzin przed wyjazdem na COVID19 lub inną chorobę; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy na terenie Turcji (taksówki, autobusy, promy, tramwaje itp.); noclegi (hostele lub hotele klasy turystycznej – poza Stambułem pokoje 2-3 osobowe z łazienkami, w Stambule pokoje 2-3 osobowe z węzłami sanitarnymi poza pokojami); koszty organizacyjne podczas wyjazdu. Uwaga! W Stambule jest możliwość podwyższenia standardu noclegów – dopłata do pokoju z łazienką wynosi ok. 25 EUR od osoby za 4 noce.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Stambułu; wyżywienia (ok. 12 EUR na dzień), biletów wstępu (ok. 40 EUR); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 wymaganych przez linie lotnicze lub władze Turcji.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Człowiek, który porzucił pracę w korporacji I postanowił na rok zamieszkać na Islandii. Począwszy od 2014 roku silnie związany z Gruzją i Armenią, wcześniej z Krymem. Zawsze ciekawy świata. Uważa, że na naukę nowych rzeczy i poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno, a w razie niespodziewanych sytuacji “koniec języka za przewodnika”. Zdecydowanym priorytetem są dla niego kierunki wschodnie.

Czytaj więcej

Image
Image
Image