Gruzja - Od Kaukazu do Morza Czarnego

Gruzja - Od Kaukazu do Morza Czarnego
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
30.06 - 15.07.2024
16 dni 8-14 3.400 zł + 750 USD + bilet lotniczy - promocja do 30.11 - 350 zł Zapisz się

wyjątkowy program gwarantujący rzetelne zwiedzenie Gruzji
wycieczka w grupie od 8 do 14 osób – dla chętnych wspólne posiłki i wieczory
wizyta w 10 historycznych regionach Gruzji i wszystkich obiektach z listy UNESCO (wg stanu na 2021 r.)
przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną
piesza wycieczka w Kaukaz Wielki na terenie Swanetii
wycieczka pod lodowiec Gergeti na zboczach Kazbegu
AUTORKA WYJAZDU: Maria Kowalska

Trasa wyprawy: Tbilisi - Kachetia (półpustynia Dawid Garedża, monaster Udabno, Sighnaghi, monaster Kvelacminda, Park Narodowy Lagodekhi, Alaverdi, Gremi) – Pszaweti i Mtianeti (monaster Dżwari, Mccheta, Gruzińska Droga Wojenna, twierdza Ananuri, Przełęcz Krzyżowa, Stepancminda) - Kartlia Dolna i Wewnętrzna (Gori, twierdza Goriscyche, Upliscyche) - Imeretia (Kutaisi, Gelati, Jaskinia Prometeusza) - Megrelia (jar Martvili, Zugdidi) - Swanetia (Mestia, Uszguli, Wielki Kaukaz) - Guria i Adżaria (Batumi) - Meschetia (Bordżomi, Wardzia, Achalcyche, Chertwisi) - Dżawachetia (jeziora Saghamo i Parawani) - Tbilisi

W terminie wakacyjnym ten program można zrealizować w połączeniu z wycieczką: Armenia – Kraj u stóp Araratu
Termin wyjazdu łączonego:                15 czerwca - 15 lipca 2024
Cena wyjazdu łączonego (31 dni):     5.000 zł + 1.350 USD + bilet lotniczy
PROMOCJA do 31 października:               4.500 zł + 1.350 USD + bilet lotniczy

Zapraszamy na jedyną wyprawę do Gruzji, podczas której przejedziemy Gruzję wzdłuż i wszerz – od lodowców Kaukazu do wybrzeża Morza Czarnego oraz od pustynnych stepów Kachetii do herbacianych pól Megrelii. Poznamy kulturę i dzieje Gruzji oraz spróbujemy najsłynniejszych specjałów gruzińskiej kuchni, popijając je znakomitym winem. W ostatnich latach Gruzja zawładnęła wyobraźnią wielu podróżujących Polaków. To kraj, który zmienia się bardzo dynamicznie, a Gruzini z rozmachem rozwijają turystykę. Mimo niewielkich rozmiarów Gruzja oferuje bardzo wiele: niezwykłą różnorodność krajobrazów – od niebotycznych szczytów Kaukazu przez zielone doliny górskie i prawie bezludne półpustynie po wilgotne lasy podzwrotnikowe i tętniące życiem plaże nad Morzem Czarnym. Piękna przyroda i bogactwo zabytków to walory, które decydują o niesłabnącym zainteresowaniu tym krajem. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy piękne miejsca przyrodnicze, a także dawne miasta, zamki i liczne zabytki sakralne świadczące o bogatej gruzińskiej historii. W centrum kraju zwiedzimy Kartlię Wewnętrzną – gdzie kształtowała się gruzińska państwowość. Odwiedzimy krainę nadgranicznych twierdz – Samcche Dżawachetię; półpustynne obszary Dawid Garedża oraz spichlerz Gruzji – Kachetię, w której powstają najsłynniejsze gruzińskie wina. Zobaczymy także Megrelię i wysokogórskie krainy Swanetię i Chewi, gdzie obezwładni nas pięknem i potęgą Kaukaz. W nadmorskiej Gurii i Adżarii odpoczniemy na plażach Morza Czarnego.

AUTORKA PROGRAMU: Maria Kowalska

Przelot i zwiedzanie Tbilisi

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Tbilisi. Przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy Gruzji – spacer po urokliwych zaułkach Starego Miasta, gdzie zachowały się domy i świątynie sprzed wieków; wjazd kolejką linową na wzgórza Sololaki - wizyta w twierdzy Narikała, cerkwie Sioni i Anczishati. Wieczorem supra – uczta z pokazem gruzińskich tańców narodowych. Nocleg.

Kachetia - kraina wina i klasztorów

Dzień 3-5 Wyjazd z Tbilisi na zaskakującą pięknymi krajobrazami półpustynię Dawid Garedża - niegdyś największego skupiska klasztorów w Gruzji. Zwiedzanie monasteru Dawid Garedża i wspinaczka na azerbejdżańską stronę granicy do monasteru Udabno. Przejazd do Sighnaghi - zwiedzanie miasta i twierdzy, które górują nad doliną rzeki Alazani. Ponadto wycieczka do Rezerwatu Lagodekhi - najstarszego obszaru chronionego na Kaukazie - trekking pod wodospad Ninoshkhevi. Zwiedzanie ruin twierdzy w Gremi - dawnej stolicy Królestwa Kachetii - oraz katedry Alawerdi (XI w.) i klasztoru Kvelacminda. Oprócz zabytków poznamy również tajniki wytwarzania kachetyjskiego wina i tradycje z nim związane. Noclegi w Sighnaghi.

Pszaweti i Mtianeti – krainy wielkich gór i wąwozów

Dzień 6 -7 Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi. Zwiedzanie klasztoru Dżwari z VI w. oraz miasteczka Mccheta, dawnej stolicy Królestwa Kartlii. Obydwa miejsca znajdują się na liście zabytków UNESCO. W Mcchecie odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli - najważniejszy kościół w Gruzji, gdzie przechowywane są relikwie Szaty Chrystusa. Zwiedzanie twierdzy Ananuri nad zbiornikiem Żinwali; pokonamy Przełęcz Krzyżową (2.374 m n.p.m.), i dotrzemy do miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi). Następnego dnia rano wyjście pod cerkiew Cminda Sameba malowniczo położoną na tle szczytu Kazbek (5.033 m n.p.m.). Dla chętnych trekking na punkt widokowy na jeden z lodowców. Noclegi w Kazbegi.

Krainy Kartlia Wewnętrzna, Imeretia i Megrelia

Dzień 8 Przejazd do miasta Gori, gdzie zobaczymy dom, w którym urodził się i spędził pierwsze lata życia Józef Stalin, a także wagon, którym podróżował. Następnie odwiedzimy skalne miasto Upliscyche - jedno z najstarszych osiedli miejskich w Gruzji, skąd według legendy mają wywodzić się wszyscy Gruzini. Przejazd do Gruzji Zachodniej. Wieczorem spacer po Starym Mieście w Kutaisi – domniemanej stolicy starożytnej Kolchidy, do której Jazon i Argonauci wyprawiali się po złote runo. Nocleg.

Dzień 9 Kontynuujemy zwiedzanie Imeretii. Wizyta w kompleksie monastycznym Gelati (lista UNESCO) - jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków średniowiecznej Gruzji. Potem zobaczymy Jaskinię Prometeusza z pięknymi formami naciekowymi. Po południu wycieczka pontonami do głębokiego jaru Martvili, dnem którego płynie rzeka Abasza. Przejazd do Zugdidi – stolicy Megrelii, która słynie z upraw herbaty. Jej mieszkańcy, choć uważają się za Gruzinów, szczycą się własną historią, kulturą i językiem. Wieczorem dla chętnych możliwość skosztowania specjałów megrelskiej i swańskiej kuchni: elardżi, sacywi, gebżalia. Nocleg w Zugdidi.

Swanetia - kraina gór i tysiąca wież

Dzień 10-11 Wizyta na lokalnym bazarze i wyjazd do Swanetii. Po drodze zobaczymy drugą pod względem wysokości tamę łukową na świecie zbudowaną na rzece Inguri. Cały teren Swanetii został wpisany na listę UNESCO – jest to wysokogórska kraina, której mieszkańcy przez wieki żyli w izolacji. Dzięki temu Swanetia zachowała swoją odrębność kulturową i ciekawe zwyczaje. Jeszcze w XX wieku rozpowszechniona była tu krwawa wendetta, a cały region dopiero od niedawna jest dostępny dla turystów. Nazywana jest krainą tysiąca wież - Swanowie budowali trzykondygnacyjne baszty, które były jednocześnie domem i twierdzą. Czekają nas dwie wycieczki: pod lodowiec Chalaadi oraz do Uszguli - najwyżej położonej wioski w Gruzji (ok. 2.200 m n.p.m.), leżącej u stóp najwyższego szczytu Gruzji - Szchary (5.068 m n.p.m.). Słynie ona z średniowiecznych wież mieszkalno-obronnych o wysokości ok. 20 m. Zobaczymy też cerkiew Lamari (XII w.) oraz lokalne muzeum gromadzące pamiątki związane z życiem Swanów. Noclegi w Mestii – stolicy Swanetii.

Guria i Adżaria – krainy nad Morzem Czarnym

Dzień 12-13 Przejazd nad Morze Czarne, którego wybrzeże jest najwilgotniejszym i najbardziej zielonym regionem w Gruzji. Spacer po słynnym Ogrodzie Botanicznym w Batumi. Zwiedzanie starej części Batumi - dzisiaj znajduje się tu pełno tureckich kawiarni i sklepików. Odpoczynek na plażach Morza Czarnego. Noclegi w Batumi lub okolicy.

Meschetia i Dżawachetia – krainy zamków i twierdz

Dzień 14 Przejazd do Achalcyche - stolicy regionu Samcche-Dżawachetia. Zwiedzanie twierdzy Rabati z bogatym muzeum regionu. Nocleg w Wardzi.

Dzień 15 Zwiedzanie wydrążonego w skale miasta-klasztoru Wardzia oraz ruin imponującego zamku w Chertwisi. Powrót do Tbilisi malowniczą trasą wzdłuż brzegów jezior Saghamo i Parawani. Wieczorem pożegnalna kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji z pokazem narodowych tańców gruzińskich. W nocy przejazd na lotnisko w Tbilisi.

Dzień 16 Przelot do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele, hostele, pensjonaty oraz prywatne kwatery - pokoje 2-4 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Gruzji; wyżywienia (ok. 20 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 70 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19, jeżeli takowe będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Gruzji w czasie wyprawy.

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej
Monika Pazera

Monika Pazera

Monika Pazera, choć jej mama nadal liczy, że znajdzie sobie "prawdziwą pracę", ona nie wyobraża sobie życia za biurkiem. Od prawie 20 lat pracuje jako pilotka wycieczek i przewodniczka po Krakowie. Ta praca jest dla niej jak hobby. Uwielbia Gruzję, więc z radością dzieli się swoją wiedzą o tym kraju ze swoimi gośćmi. Zależy jej na tym, żeby poznali nie tylko zabytki, ale również tradycje i zwyczaje. Tak się składa, że jedną z głównych gruzińskich tradycji jest ucztowanie przy winie i pysznym jedzeniu. Nie ukrywa, że jest ono bliskie jej sercu i...

Czytaj więcej

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Człowiek, który porzucił pracę w korporacji I postanowił na rok zamieszkać na Islandii. Począwszy od 2014 roku silnie związany z Gruzją i Armenią, wcześniej z Krymem. Zawsze ciekawy świata. Uważa, że na naukę nowych rzeczy i poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno, a w razie niespodziewanych sytuacji “koniec języka za przewodnika”. Zdecydowanym priorytetem są dla niego kierunki wschodnie.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image