USA - Wyprawa w Kordyliery - Wielki Kanion, Yellowstone i Sierra Nevada

Dzika przyroda zachodniego wybrzeża USA

podróż wynajętymi samochodami w małej grupie od 5 do 12 osób
uczestnicy wyprawy nie muszą prowadzić samochodów – mają pilota - kierowcę
przemyślany program przygotowany przez doświadczonych organizatorów wypraw do USA
wyważony czas na przejazdy
wyważony czas na zwiedzanie i wizyty w mniej uczęszczanych miejscach (np. rezerwaty Indian i parki stanowe)
bezpośredni kontakt z przyrodą
cały dzień w Yellowstone, w Wielkim Kanionie i w Arches, 2 dni w Yosemite, 3 dni na Route 66
noclegi w środku Parków Narodowych USA
duża część trasy przebiega malowniczymi drogami stanowymi - poza nudnymi autostradami
AUTORZY PROGRAMU: Janusz Dubiel i Maciej Kołodziejczyk

Trasa wyprawy: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Kingman – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – Sunset Crater – Wupatki – Flagstaff – Wielki Kanion Kolorado – Page – Kanion Antylopy – Pomnikowa Dolina – Naturalne Mosty – PN Skalnych Łuków – PN Krainy Kanionów – Salt Lake City – PN Grand Teton – PN Yellowstone – Wielkie Jezioro Słone – Bonneville Salt Flats – PN Great Basin – PN Kanionu Bryce – PN Zion – Las Vegas – Zapora Hoovera – PN Doliny Śmierci – PN Yosemite – PN Sekwoi – PN Kanionu Królewskiego – Monterey – San Francisco

Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do Stanów Zjednoczonych, której program powstał w oparciu o moje ponad 20-letnie doświadczenia z podróży po tym kraju. Jej trasa obejmuje około 30 amerykańskich parków i pomników narodowych, stanowych i plemiennych na obszarze od Kalifornii pod Montanę. Zobaczymy niezwykłą różnorodność przyrody i krajobrazów – od pustyni po zaśnieżone szczyty górskie, od największych na świecie kaktusów do największych i najstarszych organizmów żywych na Ziemi. Nasza podróż gwarantuje niezwykły kontakt z przyrodą. Program powstał z połączenia dwóch wyjazdów: do tzw. parków skalnych lub czerwonych oraz do parków leśnych lub zielonych. - Janusz Dubiel.

Rozciągające się od Alaski po Panamę pasma Kordylierów od zachodu graniczą z Pacyfikiem, a od wschodu z Wielkimi Równinami. Ten potężny system pasm górskich i rozdzielających je dolin, kotlin i basenów jest bardzo różnorodny wiekowo i krajobrazowo. Od San Francisco na południe biegną młode nadbrzeżne góry Santa Lucia. Wpadając stromo do oceanu tworzą niepowtarzalny klimat Big Sur. Dalej na wschód za żyzną Doliną Kalifornijską, wspinają się na ponad cztery tysiące metrów rozcięte ogromnymi dolinami polodowcowymi, porośnięte sekwojami granitowe masywy gór Sierra Nevada. Kryją one między innymi trzy słynne parki Yosemite, Sekwoi i Kings Canyon. Dalej na wschód, na terenie prawie całej Nevady i kliku sąsiednich stanów, rozciąga się gigantyczna bezodpływowa Wielka Kotlina. Na terenie górskiego parku jej imienia można znaleźć jedne z najstarszych drzew na świecie. Pustynie Doliny Śmierci kryją najgłębszą depresję w Ameryce Północnej i światowy biegun ciepła. Wielka Kotlina mieści też słone równiny Bonneville i Wielkie Jezioro Słone. Na wschód i północ od niej w Idaho i Wyoming piętrzą się poszarpane granie Gór Skalistych. Leżący na kontynentalnym wododziale park Yellowstone mieści w swych granicach dwie trzecie wszystkich gejzerów na świecie i największe stado bizonów amerykańskich. Od południa graniczy z nim nie mniej fascynujący górski park Grand Teton. Na południe od wielkiej kotliny na pograniczu czerech stanów Nevady, Utah, Arizony i Nowego Meksyku, rozciąga się Wyżyna Kolorado kryjąca takie parki, jak Zion, Bryce, Canyonlands, Arches oraz oczywiście Wielki Kanion. Nad jego krawędzią wulkany wybuchały nie dalej niż tysiąc lat temu, a blisko dwa kilometry niżej, w jego dnie odsłaniają się skały sprzed dwóch i pół miliarda lat! Działalność ludzka na tym obszarze zapisana jest rękami Indian z dziesiątków plemion, którzy stopniowo ustępowali na północy Francuzom a na południu Hiszpanom, by ostatecznie ulec wieloetnicznej fali osadników ze wschodnich stanów. Amerykańska współczesność mieści w sobie wszystkie te grupy i jeszcze wiele więcej. W dzikich ostępach spotkamy kowbojów, pracowitych i nieustępliwych mormonów w ich wymuskanych domkach i miasteczkach, cierpliwych Chińczyków w wielkomiejskich enklawach, goniących za wygraną w Las Vegas, za sławą w Los Angeles i za wolnością na Route 66.

AUTORZY PROGRAMU: Janusz Dubiel i Maciej Kołodziejczyk

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy lub Kanady. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles i wizyta w chińskiej oraz meksykańskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Wieczorny spacer po molo w Santa Monica oraz plaży w Venice – możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Przejazd do Parku Narodowego Drzew Jozuego (Joshua Tree NP) położonego na pograniczu dwóch pustyń: Mojave i Sonora. Park słynie z endemicznej odmiany juki, nazwanej przez mormonów drzewami Jozuego, a także z ciekawych formacji skalnych i geologicznych. Kilkugodzinny pobyt w parku i podróż kultową drogą 66 przez opuszczone miasteczka górnicze. Nocleg w okolicach Kingman na Route 66.

Dzień 4 Podróż przez rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska oraz Góry Jałowcowe. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 do miasteczka Seligman. Dalej w rejonie krateru wulkanicznego Sunset zobaczymy Wupatki - wielkie pueblo ludu Sinagua. Nocleg w motelu na historycznej drodze nr 66.

Dzień 5 Wycieczka drogą nr 66 do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu (Petrified Forest). Zobaczymy w nim tysiące skamieniałych drzew, których pnie uległy fosylizacji w odległych epokach geologicznych oraz Malowaną Pustynię. Przejazd na teren rezerwatu Indian Nawaho i zwiedzanie ruin osiedli ludu Anasazi w Kanionie de Chelly. Nocleg w okolicy Flagstaff.

Dzień 6 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Nocleg w rejonie Page.

Dzień 7 Spacer do słynnego zakola Kolorado w kształcie podkowy - Horseshoe Bend - wizyta przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej. W zależności od warunków pogodowych zwiedzanie wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu Indian. Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta na terenie parku Naturalnych Mostów (Natural Bridges NM). Zobaczymy trzy mosty skalne: Sipapu, Kachina i Owachomo. Nocleg w rejonie Green River.

Dzień 8 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w skutek erozji od wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg w rejonie Green River.

Dzień 9 Przejazd do Parku Narodowego Krainy Kanionów (Canyonlands NP) w centralnej części Wyżyny Kolorado. Skaliste płaskowyże na terenie parku zostały głęboko rozcięte przez płynące rzeki. Odwiedzimy płaskowyż Island in the Sky, położony ponad 1.800 m n.p.m., z którego roztaczają się widoki na doliny rzeczne Kolorado i Green. Piesza wędrówka po okolicy. Nocleg w rejonie Salt Lake City.

Dzień 10 Przejazd przez Idaho do krainy kowbojów - Wyoming. Zwiedzanie górskiego Parku Narodowego Grand Teton i jego pięknych jezior. W miarę dostępnych miejsc nocleg w sercu parku Grand Teton.

Dzień 11 Całodzienne zwiedzanie Parku Narodowego Yellowstone. Obserwacja gejzeru Old Faithful i dziesiątków innych gejzerów na pieszej trasie widokowej. Wizyta nad wielobarwnym źródłem Grand Prismatic oraz w Wielkim Kanionie Yellowstone. Obserwacja bizonów i innych dzikich zwierząt w malowniczych parkowych dolinach. W miarę dostępnych miejsc nocleg w rejonie Parku.

Dzień 12 Poranne zdjęcia w parku Grand Teton, następnie przejazd powrotny przez Góry Skaliste do Salt Lake City. Nocleg w rejonie Salt Lake City.

Dzień 13 Zwiedzanie Salt Lake City, stolicy stanu Utah, wizyta na Kapitolu i Placu Świątynnym. Odwiedzimy Wielkie Jezioro Słone i słone równiny Bonneville gdzie odbywają się co roku próby bicia prędkości wszelkich pojazdów kołowych. Przejazd do Nevady i nocleg w Ely.

Dzień 14 Zwiedzanie Parku Narodowego Great Basin, gdzie w polodowcowym krajobrazie, na wysokości ponad 3.000 m n.p.m. poszukamy najstarszych drzew na świecie. Po drodze będziemy podziwiać fantastyczne formy skalne w parku stanowym Cathedral Gorge. Nocleg w rejonie Cedar City.

Dzień 15 Przejazd do Parku Narodowego Kanionu Bryce. Jego wyjątkowy krajobraz, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Pionowe zbocza skalnych amfiteatrów wycięte w bajecznie kolorowych wapieniach formacji Claron, usiane są fantastycznymi ostańcami i iglicami. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Nocleg w St. George.

Dzień 16 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami. Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Nocleg w St. George.

Dzień 17 Przejazd przez Park Stanowy Płonącej Doliny nad Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera. Przejazd do Las Vegas, zakupy w centrum handlowym typu „outlet” i wieczorne zwiedzanie miasta: najsłynniejsze kasyna i hotele, pełne stołów, automatów do gry, sklepów, barów i restauracji. W Las Vegas można się wybrać do jednego ze słynnych hoteli na spektakl, na przykład jeden z programów Cirque du Soleil. Uwaga! W czasach pandemii dostępność kasyn, spektakl i pozostałych atrakcji Las Vegas może być poważnie ograniczona. Nocleg.

Dzień 18 Przejazd przez Dolinę Śmierci i góry Sierra Nevada (2.200 m n.p.m.). Dolina Śmierci – obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave uchodzi za najgorętsze miejsce na świecie, gdzie w roku 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C (134 °F). Jest to światowy rekord temperatury powietrza. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m poniżej poziomu morza, stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej oraz drugą, po Laguna del Carbon w Argentynie, na półkuli zachodniej. Nocleg w rejonie Bishop.

Dzień 19 Wizyta w Devils Postpile gdzie zobaczymy niezwykłe słupy bazaltowe zastygłe na dnie polodowcowego jeziora, zatrzymamy się również nad najstarszym alkalicznym jeziorem świata Mono Lake by zobaczyć wyrastające z jego dna niezwykłe kominy nazywane tufa. Przejazd do Parku Narodowego Yosemite (Yosemite NP). Planujemy nocleg w brezentowych domkach w dolinie Yosemite.

Dzień 20 Na terenie Parku Narodowego Yosemite znajdują się trzy spośród dziesięciu najwyższych wodospadów gór Sierra Nevada i jedna z największych w świecie skał monolitycznych – El Capitan. Krajobrazy Yosemite należą do najbardziej spektakularnych w całych amerykańskich Kordylierach. Czeka nas objazd parku samochodami, a także kilkugodzinne piesze wędrówki. Odwiedzimy polodowcową Dolinę Yosemite w sercu parku, przez którą płynie rzeka Merced. Dolinę otaczają granitowe kopuły i skały. Zobaczymy: słynną górę El Capitan, Half Dome, strzeliste Iglice (Spires); urwiste szczyty Skał Katedralnych (Cathedral Rocks) oraz piękne wodospady Bridalveil (wys. 190 m) i Yosemite (wys. 739 m). W parku ujrzymy ponadto jeziora i łąki górskie oraz będziemy wypatrywać niedźwiedzia baribala. Nocleg w brezentowych domkach w Yosemite.

Dzień 21 Zwiedzanie bliźniaczych parków narodowych: Parku Narodowego Sekwoi (Sequoia NP) oraz Parku Narodowego Królewskiego Kanionu (Kings Canyon NP). Obydwa parki leżą na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i chronią gaje gigantycznych Sekwoi (mamutowców olbrzymich, Sequoiadendron Giganteum). W tzw. Lesie Olbrzymów zobaczymy największe drzewa świata, a wśród nich drzewo Generał Sherman, liczące około 2800 lat i mierzące 84 m wysokości – największy organizm na Ziemi. Nad Parkiem Narodowym Sekwoi góruje Mount Whitney (wys. 4.418 m n.p.m.) – najwyższy szczyt USA poza Alaską. Największy las mamutowców znajduje się w PN Królewskiego Kanionu. Nocleg.

Dzień 22 Przejazd najpiękniejszym odcinkiem widokowej kalifornijskiej "Jedynki" - Highway 1 od Monterey do Big Sur – opisywanej jako najbardziej romantyczne i relaksujące miejsce na Ziemi. Nocleg.

Dzień 23 Zwiedzanie San Francisco. Miasto znajduje się nad Zatoką San Francisco na końcu półwyspu o tej samej nazwie. W jego obrębie leży 40 wzgórz. Położenie oraz konfiguracja terenu czyni je jednym z najbardziej magicznych miast USA. Zwiedzanie rozpoczniemy od wzgórz Twin Peaks i wizyty na moście Golden Gate. Wizyty w tęczowej dzielnicy Castro i hippisowskiej Haight Ashbury. Zobaczymy Coit Tower – wieżę widokową z 1954 roku i strome uliczki Centrum (Downtown). Czeka nas przejazd najbardziej zakręconą ulicą świata – Lombard i przejażdżka słynną kolejką linowo-szynową. Wizyta na nabrzeżu, gdzie zazwyczaj można spotkamy kolonię fok oraz w chińskiej dzielnicy. Nocleg.

Dzień 24-25 Czas na pakowanie i powrót do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe: ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie USA (wynajęte samochody, taksówki itp.); noclegi (motele i hotele klasy turystycznej w Los Angeles i San Francisco – pokoje 2-3-osobowe; na trasie wyjazdu – pokoje 2 os.; w parkach narodowych Yosemite i Grand Teton 4-5-osobowe brezentowe domki, bungalowy); wstępy na teren parków narodowych i stanowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu do USA; elektronicznej autoryzacji ESTA (ok. 21 USD); wyżywienia (ok. 25-30 USD na dzień); przelotu nad Wielkim Kanionem (od 220 USD); biletów wstępu do obiektów poza parkami narodowymi – np. parków plemiennych (ok. 100 USD); przedstawienie w Las Vegas (od 80 USD); przejazdu zabytkowym tramwajem w San Francisco itp.; kosztów ewentualnych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze USA podczas wyprawy.

Dominik Karkosz

Dominik Karkosz

Dominik Karkosz (ur. 1985), absolwent chorzowskiego “Słowaka”. Z wykształcenia i zamiłowania geograf. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych. Pasjonat podróży, survivalu, skialpinizmu, himalaizmu, żeglarstwa, szczególnie arktycznego i wszelkich środków lokomocji - motoryzacji, kolei, statków i samolotów. Instruktor narciarstwa. Pilot, przewodnik oraz od ponad dwudziestu lat organizator wypraw po całym świecie. Tak samo dobrze czuje się w Europie, czy w Azji, lodach Arktyki, obu Amerykach, Australii i Nowej Zelandii.

Czytaj więcej
Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973), absolwent chorzowskiego "Słowaka", z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej