Kambodża - Wokół świątyń Angkoru

3 dni w świątyniach Angkoru i wycieczka na jezioro Tonle Sap

Kambodża - Wokół świątyń Angkoru
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
04.11 - 19.11.2023
16 dni 7-12 2.980 zł + 530 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się
13.01 - 28.01.2024
16 dni 6-12 2.980 zł + 530 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się
10.02 - 25.02.2024
16 dni 6-12 2.980 zł + 530 USD + bilet lotniczy Zapisz się

podróż w grupie do 12 osób – razem jemy posiłki i spędzamy wieczory
3 dni w świątyniach Angkoru z przewodnikiem to minimum czasu, żeby je rzetelnie zwiedzić
wycieczka do świątyni Beng Mealea i wodospadów Kbal Spien
wycieczka łodzią do pływającej wioski nad Tonle Sap – największym jeziorem Azji Płd.-Wsch.
zwiedzanie miasta Battambang i przejazd bambusową kolejką
2 dni wypoczynku nad morzem w Kep
noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami i klimatyzacją na całej trasie
bez dopłat dla singli
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Zapraszamy na naszą wyprawę do Kambodży każdego, kto chce świat poznawać nieco inaczej. Jeśli nie lubisz masowego ruchu turystycznego, marnowania czasu w hotelach nad basenem, zakupów w turystycznych molochach, w których ceny są wystrzelone w kosmos tylko dlatego, że zostaliśmy do nich przywiezieni autokarem z dużego biura podróży, a także szybkiego i powierzchownego zwiedzania, to dobrze się poczujesz w Klubie Laurazja. Nasi piloci to profesjonaliści, a nie przypadkowi liderzy bez wiedzy o kraju, po którym prowadzą i bez doświadczenia, jak się po nim poruszać. Z nami zobaczysz dużo więcej niż samodzielnie, poznasz ciekawych ludzi i będziesz mógł spędzać czas razem z grupą.

Trasa wyprawy: Bangkok – Aranyaprathet – Siem Riep – Angkor Wat i Angkor Thom – Roluos – Battambang – Phnom Penh – Kep (Morze Południowochińskie) – Park Narodowy Bokor – Kampot – Kroh Koh Kong – Bangkok

„Las potężnych i przerażających ruin pałaców i świątyń o takich rozmiarach, w jakie trudno byłoby mi uwierzyć, gdybym nie widział ich na własne oczy...” /XVI-wieczny misjonarz portugalski o Angkor Wat/

Malutka Kambodża to kraj najstarszej cywilizacji na Półwyspie Indochińskim. Tajemnicze państwo Khmerów ze stolicą w Angkorze niegdyś, oprócz Kambodży, obejmowało tereny Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Potomkowie dawnych Khmerów to dzisiejsi mieszkańcy Kambodży. To tutaj zachowało się najwięcej zabytków dawnego imperium. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje słynny Angkor Wat - największa świątynia świata. Właściwą stolicą, w której rezydowali królowie był pobliski Angkor Thom. Na jego terenie znajduje się wiele budowli w unikalnym stylu, zapomnianych na setki lat, odkrytych i wydartych dżungli przez francuskich archeologów. Oprócz wspaniałych zabytków zobaczymy egzotyczną przyrodę Półwyspu Indochińskiego. Przejedziemy przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe i Góry Kardamonowe. Odwiedzimy Park Narodowy Bokor nad Zatoką Syjamską. Odpoczniemy na malowniczych plażach kurortu Kep. Zakosztujemy morskich przysmaków i kąpieli w ciepłym Morzu Południowochińskim. W stolicy Phnom Penh zwiedzimy pałac królewski i popłyniemy na rejs po Mekongu. W mieście Battambang pojedziemy bambusową kolejką i odwiedzimy miejscowy targ. Czeka nas prawdziwa i niezapomniana przygoda w jednym z najciekawszych państw Azji.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Przelot do Tajlandii. Zwiedzanie Bangkoku i przejazd do Kambodży

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam (Chao Praya), świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Bangkoku. Spacer do świątyni Wat Saket na Złotej Górze. Następnie przejazd do świątyni Wat Traimit w chińskiej dzielnicy, gdzie znajduje się największy w świecie posąg Buddy z litego złota o wadze 5 ton. Potem udamy się do centrum stolicy. Zobaczymy nowoczesną architekturę wzdłuż ulicy Silom oraz dawną europejską dzielnicę handlową Stary Farang, z budynkami w stylu kolonialnym (Komora Celna, gmach Kompanii Wschodnioazjatyckiej) i Katedrą Wniebowzięcia Matki Boskiej. Przejście ulicą Charoen Krung, ważną arterią z ekskluzywnymi sklepami i restauracjami. Powrót do dzielnicy Banglamphu i nocleg.

Dzień 4 Podróż pociągiem lub minibusem przez Nizinę Menamu do Aranyaprathet. Około południa przekroczenie granicy kambodżańskiej i przejazd autobusem do miasta Siem Riep (Siem Reap) – naszej bazy wypadowej na teren Angkoru. Spacer po mieście i nocleg.

 

Zwiedzanie świątyń Angkoru i okolic

Dzień 5-7 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu miejsc i obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:

- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami

- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi

- Bajon (XIII w.) – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom

- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji

- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem

- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin

- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów

- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką

- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek

- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy

- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom

- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich

- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze

- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni

- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze

- Ta Keo, Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.

- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”

- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong.

- Beng Mealea (XII w.) – wielka świątynia położona około 40 km od Angkoru, zbudowana w okresie klasycznym przez budowniczego Angkor Watu - króla Suryawarmana II.

- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów, zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). Czas na kąpiel pod wodospadem.

Podróż nad jezioro Tonle Sap. Zwiedzanie Battambangu i Phnom Penh

Dzień 8 Wcześnie rano przejazd nad jezioro Tonle Sap. Podróż łodzią po rzece i jeziorze, podczas której zobaczymy życie we wioskach nad wodą. Następnie przejazd do miasta Battambang (ok. 4 godz.), które słynie z kolonialnej architektury i egzotycznego targu. Po południu spacer po mieście. Nocleg.

Dzień 9 Rano czeka nas niecodzienna atrakcja - przejazd bambusową koleją po okolicy Battambangu. Uwaga! Od ponad roku jest planowany remont bambusowej kolejki. Tymczasem cały czas kolejka normalnie jeździ, bo jak wiele inwestycji w Kambodży, nie wiadomo kiedy remont się zacznie, kiedy zakończy i czy w ogóle będzie miał miejsce. W razie remontu kolejki zamiast planowanego przejazdu odwiedzimy farmę krokodyli. Po południu przejazd autobusem do Phnom Penh. Nocleg.

Dzień 10 Zwiedzanie stolicy. Zobaczymy wzgórze Phnom – legendarną kolebkę miasta i położony u jego stóp zegar kwiatowy, a także architekturę kolonialną i liczne budynki w stylu khmerskim przy bulwarze nad rzeką Tonle Sap. Zwiedzimy Stare Miasto, pałac królewski i Srebrną Pagodę oraz Muzeum Narodowe. Odwiedzimy miejsca związane ze współczesną historią Kambodży: "Pola Śmierci" i więzienie S-21, będące głównym symbolem martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota. Poznamy tło kambodżańskiej wojny domowej.

Wypoczynek nad morzem w Kep i Park Narodowy Bokor. Powrót do Polski

Dzień 11 Rano przejażdżka łodzią do miejsca, gdzie rzeka Tonle Sap wpływa do Mekongu. Po południu podróż przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe do miasta Kep nad Zatoką Syjamską. Nocleg.

Dzień 12 Całodzienny relaks na piaszczystej plaży. Wypoczynek, pływanie w ciepłym Morzu Południowochińskim i degustacja owoców morza. Dla chętnych plażowanie na Wyspie Króliczej (dodatkowy koszt wycieczki łodzią wynosi ok. 10 USD od osoby).

Dzień 13 Wycieczka do Parku Narodowego Bokor leżącego w górach na wybrzeżu. Będziemy obserwować dziką florę i faunę, wśród której dominują liczne gatunki ptaków. Zobaczymy zabudowania dawnego francuskiego kurortu górskiego, a w rejonie Kampot odwiedzimy słynne pola pieprzu. Nocleg w Kep.

Dzień 14 Pożegnanie Kambodży. Rano podróż autobusem przez malownicze Góry Kardamonowe do miejscowości Krong Koh Kong (ok. 5 godzin). Przekroczenie granicy z Tajlandią i przejazd do Bangkoku. Nocleg.

Dzień 15-16 Bangkok – Plac Syjamski i Wat Szmaragdowego Buddy. Ostatni dzień przeznaczymy na zakupy pamiątek na egzotycznych bazarach i w nowoczesnych centrach handlowych w rejonie Placu Syjamskiego. Dla chętnych wizyta w Świątyni Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Keo) - najważniejszej świątyni w Tajlandii, w której oprócz świętego posągu Buddy znajduje się piękna makieta świątyni Angkor Wat, wykonana z piaskowca w XIX wieku dla króla Syjamu. Wieczorem przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP z rozszerzeniem „pandemia”; opieka doświadczonego pilota przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki; wynajęte pojazdy itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-3 os. z łazienkami i klimatyzacją); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: kosztów biletu lotniczego do Bangkoku (ok. 4,5 tys. zł); wizy do Kambodży (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 120 USD); wycieczki na Wyspę Króliczą koło Kep (ok. 10 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Tajlandii lub Kambodży podczas wyprawy.

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image