Kambodża - Wokół świątyń Angkoru

3 dni w świątyniach Angkoru i wycieczka bambusową kolejką

Kambodża - Wokół świątyń Angkoru
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
05.11 - 20.11.2022
16 dni 6-12 2.900 zł + 500 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
Zapisz się
19.11 - 04.12.2022
16 dni 6-12 2.900 zł + 500 USD + bilet lotniczy Zapisz się
14.01 - 29.01.2023
16 dni 6-12 2.900 zł + 500 USD + bilet lotniczy Zapisz się

podróż w grupie do 12 osób – razem jemy posiłki i spędzamy wieczory
3 dni w świątyniach Angkoru z przewodnikiem to minimum czasu, żeby je rzetelnie zwiedzić
wycieczka do świątyń Preah Vihear i Beng Mealea poza Angkorem
wycieczka łodzią do pływającej wioski nad Tonle Sap – największym jeziorem Azji Płd.-Wsch.
zwiedzanie miasta Battambang i przejazd bambusową kolejką
2 dni wypoczynku nad morzem w Kep
noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami i klimatyzacją na całej trasie
bez dopłat dla singli

Trasa wyprawy: Siem Riep – Angkor Wat i Angkor Thom – Roluos – Battambang – Phnom Penh – Kep (Morze Południowochińskie) – Park Narodowy Bokor – Kampot – Phnom Penh

„Las potężnych i przerażających ruin pałaców i świątyń o takich rozmiarach, w jakie trudno byłoby mi uwierzyć, gdybym nie widział ich na własne oczy...” /XVI-wieczny misjonarz portugalski o Angkor Wat/

Malutka Kambodża to kraj najstarszej cywilizacji na Półwyspie Indochińskim. Tajemnicze państwo Khmerów ze stolicą w Angkorze niegdyś, oprócz Kambodży, obejmowało tereny Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Potomkowie dawnych Khmerów to dzisiejsi mieszkańcy Kambodży. To tutaj zachowało się najwięcej zabytków dawnego imperium. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje słynny Angkor Wat - największa świątynia świata. Właściwą stolicą, w której rezydowali królowie był pobliski Angkor Thom. Na jego terenie znajduje się wiele budowli w unikalnym stylu, zapomnianych na setki lat, odkrytych i wydartych dżungli przez francuskich archeologów. Oprócz wspaniałych zabytków zobaczymy egzotyczną przyrodę Półwyspu Indochińskiego. Przejedziemy przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe i Góry Kardamonowe. Odwiedzimy Park Narodowy Bokor nad Zatoką Syjamską. Odpoczniemy na malowniczych plażach kurortu Kep. Zakosztujemy morskich przysmaków i kąpieli w ciepłym Morzu Południowochińskim. W stolicy Phnom Penh zwiedzimy pałac królewski i popłyniemy na rejs po Mekongu. W mieście Battambang pojedziemy bambusową kolejką i odwiedzimy miejscowy targ. Czeka nas prawdziwa i niezapomniana przygoda w jednym z najciekawszych państw Azji.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Przelot do Kambodży. Aklimatyzacja i jezioro Tonle Sap

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Siem Riep (Siem Reap). Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer po Centrum miasta. Zobaczymy nabrzeże rzeki Siem Riep i słynną dzielnicę Night Market. Żeby się w pełni zrelaksować po podróży pojedziemy na tradycyjny khmerski masaż stóp. Nocleg.

Dzień 3 Żeby móc nacieszyć się zwiedzaniem świątyń Angkoru musimy być wypoczęci i rozumieć co oglądamy. Dlatego pierwszy dzień w Kambodży przeznaczamy na wizytę w muzeum w Siem Riep, aklimatyzację oraz zapoznanie się z historią i kulturą cywilizacji Angkoru. Pilot-przewodnik Klubu Laurazja szczegółowo opowie o dziejach imperium Angkoru, osiągnięciach dawnych Khmerów, a także o ich życiu codziennym. Po południu czeka nas wycieczka łodzią do jednej z wiosek na palach na wybrzeżu Jeziora Tonle Sap. Wieczorem dla chętnych wyjazd na pokaz tańca. Nocleg.

Zwiedzanie świątyń Angkoru i okolic

Dzień 4-6 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu miejsc i obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:

- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami

- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi

- Bajon (XIII w.) – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom

- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji

- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem

- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin

- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów

- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką

- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek

- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy

- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom

- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich

- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze

- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni

- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze

- Ta Keo, Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.

- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”

- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong.

- Beng Mealea (XII w.) – wielka świątynia położona około 40 km od Angkoru, zbudowana w okresie klasycznym przez budowniczego Angkor Watu - króla Suryawarmana II.

- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów, zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). Czas na kąpiel pod wodospadem.

Podróż do świątyni Preah Vihear i miasta Battambang

Dzień 7-8 Wycieczka na północ Kambodży do jednej z najsłynniejszych khmerskich świątyń poza Angkorem: Preah Vihear (lista UNESCO). Jest to jeden z najbardziej unikalnych zespołów świątynnych z okresu Imperium Angkoru (X w.), pięknie położony na skraju gór Dangrek. O świątynię toczył się spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, zakończony przyznaniem jej w 1959 roku Kambodży. Nocleg w jednym z miasteczek w pobliżu Preah Vihear. Przejazd do słynącego z kolonialnej architektury miasta Battambang. Nocleg.

Dzień 9 Rano czeka nas niecodzienna atrakcja - przejazd bambusową koleją po okolicy Battambangu. Następnie spacer po Battambangu i jego egzotycznym targu. Po południu przejazd autobusem do Phnom Penh. Nocleg.

Dzień 10-11 Zwiedzanie stolicy. Zobaczymy wzgórze Phnom – legendarną kolebkę miasta i położony u jego stóp zegar kwiatowy, a także architekturę kolonialną i liczne budynki w stylu khmerskim przy bulwarze nad rzeką Tonle Sap. Zwiedzimy Stare Miasto, pałac królewski i Srebrną Pagodę oraz Muzeum Narodowe. Odwiedzimy miejsca związane ze współczesną historią Kambodży: "Pola Śmierci" i więzienie S-21, będące głównym symbolem martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota. Poznamy tło kambodżańskiej wojny domowej.

Wypoczynek nad morzem w Kep i Park Narodowy Bokor. Powrót do Polski.

Dzień 12 Rano przejażdżka łodzią do miejsca, gdzie rzeka Tonle Sap wpływa do Mekongu. Po południu podróż przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe do miasta Kep nad Zatoką Syjamską. Nocleg.

Dzień 13 Całodzienny relaks na piaszczystej plaży. Wypoczynek, pływanie w ciepłym Morzu Południowochińskim i degustacja owoców morza. Dla chętnych plażowanie na Wyspie Króliczej (dodatkowy koszt wycieczki łodzią wynosi ok. 10 USD od osoby).

Dzień 14 Wycieczka do Parku Narodowego Bokor leżącego w górach na wybrzeżu. Będziemy obserwować dziką florę i faunę, wśród której dominują liczne gatunki ptaków. Zobaczymy zabudowania dawnego francuskiego kurortu górskiego, a w rejonie Kampot odwiedzimy słynne pola pieprzu. Nocleg w Kep.

Dzień 15-16 Pożegnanie Kambodży. Przejazd na lotnisko do Phnom Penh. Powrót do Warszawy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; gwarancję zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w razie zachorowania do 24 godzin przed wyjazdem na COVID19 lub inną chorobę; opieka doświadczonego pilota przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-3 os. z łazienkami i klimatyzacją); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: kosztów biletu lotniczego do Kambodży; wizy do Kambodży (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 120 USD); wycieczki na Wyspę Króliczą koło Kep (ok. 10 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Kambodży podczas wyprawy.

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz - wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki "od straganu do straganu" i opinia o niej : "Kobieta, Która Wszystko Zje." Fascynują ją również kolejne warstwy: historia, archeologia i lokalne obyczaje.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image