Boliwia, Chile i Wyspa Wielkanocna

Księżycowe krajobrazy, solne jeziora i zielony raj pampy i selwy

podróż w małej grupie do 12 osób – wspólne posiłki i wieczory
jeden z najpełniejszych programów po Boliwii – w cenie wyjazdu 4 wycieczki
2 dni na solnej pustyni Salar de Uyuni – jednym z najbardziej niesamowitych i najpiękniejszych miejsc Ameryki Płd.
3-dniowa wyprawa na boliwijską pampę w poszukiwaniu dzikich zwierząt
2-dniowy pobyt w selwie, leżącej na terenie kilku ekosystemów
2 dni w sercu pustyni Atacama
zwiedzanie miasta Sucre – kolonialnej i konstytucyjnej stolicy Boliwii
zobaczymy redukcje jezuickie w regionie Chiquitos (lista UNESCO)
wizyta w kopalni srebra w Potoisi – gdzie na kilka godzin zamienimy się w górników

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Trasa: La Paz – Rurrenabaque - 3-dniowa wyprawa na pampę - La Paz - Tiwanaku (Tiahuanaco) - Santa Cruz - redukcje misyjne San Javier i Concepcion - Santa Cruz - Samaipata i El Fuerte – Park Narodowy Amboro - Sucre - Potoisi i kopalnia srebra - pustynia Salar de Uyuni (Jezioro Canapa, Laguna Hedionda, Laguna Colorada) - San Pedro de Atacama - pustynia Atacama (dolina Dali’ego, Laguna Verde, Dolina Księżycowa, wydmy, Laguny Mescanti i Meniques) - Santiago de Chile - Wyspa Wielkanocna (Rapa Nui) w rozszerzonej o 4 dni wersji wyprawy

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do La Paz przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie stolicy Boliwii: Paseo El Prado - główna arteria miasta; intrygująca uliczka czarownic, gdzie można zaopatrzyć się w tajemnicze mikstury i amulety na wszelkie przypadłości; Plaza Pedro Domingo Murillo, gdzie znajduje się parlament i pałac prezydencki. Wycieczka do Doliny Księżycowej i przejażdżka niecodzienną komunikacją miejską: kolejką linową z gondolami. Nocleg w La Paz.

Dzień 4-6 Wcześnie rano przelot do Rurrenabaque – skąd zorganizujemy niezwykłą, trzydniową wyprawę do pampy. Rejs łodzią w górę rzeki Yacuma. Na terenie pampy dosyć łatwo można zobaczyć różne zwierzęta m.in. żółwie, kapibary, krokodyle, małpy, papugi itp. Rejsy, spacery, łowienie piranii i inne atrakcje. Powrót do La Paz.

Dzień 7 Wycieczka do Tiwanaku (Tiahuanaco, lista UNESCO) najważniejszego w Boliwii stanowiska archeologicznego dawnej kultury prekolumbijskiej, miejsce gdzie znajduje się tajemnicza Brama Słońca. Powrót do La Paz. Nocleg.

Dzień 8-9 Rano przelot do Santa Cruz. Dwudniowa wycieczka po regionie Chiquitos do dawnych redukcji misyjnych, założonych przez Jezuitów (UNESCO): San Javier, Concepcion. Powrót do Santa Cruz. Nocleg.

Dzień 10 Zwiedzanie Santa Cruz i okolic. Zobaczymy niezwykłe, piaszczyste wydmy leżące tuż obok miasta i selwy. Nocleg w Santa Cruz

Dzień 11 Wcześnie rano przejazd do Samaipata, zwiedzanie „El Fuerte” - stanowiska archeologicznego kultury Chané i późniejszej - inkaskiej (lista UNESCO). Nocleg w Samaipata.

Dzień 12-13 Przejazd do Parku Narodowego Amboro, który charakteryzuje się wyjątkowym połączeniem trzech różnych ekosystemów, a co za tym idzie, słynie z bogatej flory i fauny. Trekking w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Powrót do Samaipata i nocny przejazd do Sucre.

Dzień 14 Zwiedzanie Sucre (lista UNESCO) – „Białego Miasta”, konstytucyjnej stolicy Boliwii i jednego z najładniejszych, kolonialnych miast kraju. Zobaczymy m.in. Katedrę oraz Museo de la Recoleta. Nocleg.

Dzień 15 Przejazd do Potosi (ok. 3 godz.). Wizyta w jednej z kopalni srebra, podczas której osobiście będzie można się przekonać w jak ciężkich warunkach pracowano kiedyś i dziś. Spacer po zabytkowym centrum Potosi. Przejazd do Uyuni (ok. 4 godz.). Nocleg.

Dzień 16-17 Wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni, której krajobrazy należą do najbardziej niezwykłych w Ameryce. Zobaczymy największe solne jeziora świata i okoliczne wulkany. Odwiedzimy Wyspę Kaktusów i cmentarzysko pociągów. Czeka nas prawdziwa przygoda na obszarze dzikim i niegdyś rzadko odwiedzanym przez turystów. Dotrzemy do miejsc, do których mało kto dociera: Jeziora Canapa, Laguny Hedionda, Laguny Colorada. Szansa na podglądanie flamingów. Nocleg w hostelu z soli. Trzeciego dnia przekroczymy granicę z Chile i dotrzemy aż do San Pedro de Atacama.

Dzień 18-19 Eksploracja pustyni Atacama, jednego z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Zobaczymy m.in. gejzery, wydmy, dolinę Dali’ego, Lagunę Verde, Dolinę Księżycową, Laguny Mescanti i Meniques.

Dzień 20-21 Przelot do Santiago de Chile, zwiedzanie stolicy Chile: główny plac Plaza de Armas przy którym znajduje się Katedra, Poczta Główna, wizyta pod pałacem prezydenckim La Moneda, wspinaczka na jedno ze wzgórz (San Cristobal lub Santa Lucia) skąd rozpościera się widok na całe miasto. Spacer po Mercado Central, najważniejszym, lokalnym targowisku, jeśli czas pozwoli wizyta w lokalnej winnicy. Wieczorem odwiedzimy jedną z barwnych dzielnic lokalnej Bohemy: Lastaria lub Bella Vista.

Dzień 22 Ostatnie chwile w stolicy. Czas na spacery i zakupy. Po południu lub wieczorem wylot do Polski.

Dzień 23 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

UWAGA! Dla chętnych proponujemy wydłużenie wycieczki o 4 dni i przelot na Wyspę Wielkanocną – koszt dodatkowej wycieczki: 800 zł + 460 USD + bilet lotniczy ok. 1.800 zł.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; gwarancję zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w razie zachorowania do 24 godzin przed wyjazdem na COVID19 lub inną chorobę; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Boliwii i Chile (wynajęte środki transportu, autobusy, taksówki, itp.); 3 wycieczki z wyżywieniem (3 dni na pampie, 2 dni na pustyni Salar de Uyuni, 2 dni w Selwie), 2-dniowa wycieczka na Atacamę; kwota 350 USD na 4 loty wewnętrzne (La Paz - Rurrenabaque - La Paz, La Paz - Santa Cruz, Calama - Santiago de Chile); noclegi (hotele lub schroniska - w większości schludne pokoje 2-3-osobowe, w wyjątkowych sytuacjach sale wieloosobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Ameryki Płd. (lot do La Paz i powrót z Santiago de Chile); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 110 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Boliwii i Chile podczas wyprawy.

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do La Paz i powrotu z Chile dotychczas wynosiła ok. 6,5 tys. zł.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka".  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej