Indie Północne w pigułce

Od Delhi przez Nizinę Gangesu do Radźasthanu

Indie Północne w pigułce
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
23.11 - 08.12.2024
16 dni 6-12 3.350 PLN + 560 SD + bilet lotniczy Zapisz się

najsłynniejsze miasta północnych Indii - Delhi, Agra, Waranasi, Dźajpur oraz wioska Khajuraho
zwiedzimy je wszystkie dokładniej i zobaczymy znacznie więcej niż na innych wyprawach
nasz program obejmuje aż 9 zabytków UNESCO w Indiach oraz Fort Tygrysa i fort Dźajgarh w Radźasthanie
safari po Parku Narodowym Panna w porze od listopada do marca
wycieczka do pięknych wodospadów Raneh w porze od lipca do października
noclegi w pokojach 2-3-osobowe z łazienkami i klimatyzacją, bez dopłat dla singli
podróżowanie w małej grupie pozwala na obserwację życia niemożliwą z za szyby turystycznego autokaru
podróż w grupie od 6 do 12 osób – wspólnie jemy posiłki i spędzamy razem wieczory
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Delhi – Waranasi – Sarnath – Satna – PN Panna albo wodospady Raneh – Khadźuraho – Agra – Sikandra – Fatehpur Sikri – Dźajpur – Gaitor - Amber – Galta – Delhi

Trasa wyjazdu powstała z myślą o osobach, które chcą dużo zobaczyć, a nie mają wiele czasu. Naszym celem będzie dotarcie do najciekawszych miejsc w północnych Indiach. Podróżując przez Nizinę Gangesu i pustynny Radźasthan zobaczymy piękne pałace cesarzy i maharadżów, forty, okazałe grobowce i ważne świątynie różnych religii. Odwiedzimy słynne miasta: Delhi – stolicę Indii, gdzie historia i tradycja splata się z teraźniejszością; cesarską Agrę ze wspaniałym mauzoleum Tadź Mahal; Dźajpur – siedzibę jednego z najbogatszych maharadżów; a także święte miasto Waranasi, do którego pielgrzymują tysiące pątników. Ponadto zwiedzimy kompleks świątyń w Khadźuraho, na których dawni artyści wyrzeźbili piękne miłosne sceny. Ujrzymy zadziwiające, pełne kontrastu oblicza krainy nad Gangesem, której cuda i osobliwości od dawna fascynowały Europejczyków. Poznamy historię i kulturę Indii, zakosztujemy nowych niezwykłych potraw, zrobimy zakupy na najsłynniejszych indyjskich bazarach.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Dzień 1-2 Przelot z Polski do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Przejazd do hotelu i odpoczynek po podróży. Spacer aklimatyzacyjny po stolicy: zobaczymy reprezentacyjne dzielnice Nowego Delhi, plac Connought Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w egzotycznej dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.

Dzień 3 Całodzienna wycieczka po mieście. Zobaczymy słynne muzułmańskie zabytki: fort Purana Kila, grobowiec Humajuna (lista UNESCO), mauzoleum Nizamuddin Auliji, średniowieczny minaret Kutab Minar zwany „cudem Hindustanu” (lista UNESCO) oraz Świątynię Bahaiów w kształcie wielkiego kwiatu lotosu. Nocleg.

Dzień 4 Rano wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Czerwonego Fortu (lista UNESCO) z kompleksem pałacowym Wielkich Mogołów (XVII w.), Meczetu Piątkowego i szpitala dla ptaków przy świątyni dżinijskiej. Wieczorem wyjazd pociągiem do Waranasi (nocleg w wagonach sypialnych drugiej klasy).

Dzień 5 Rano przyjazd do Waranasi (Varanasi, Benares) – najświętszego miasta hinduistycznego w Indiach. Zakwaterowanie w hotelu i spacer nad Gangesem. Zobaczymy liczne świątynie hinduistyczne i Stare Miasto ze słynną Złotą Świątynią Śiwy oraz Meczetem Aurangzeba. Tego dnia poznamy wiele aspektów religii i filozofii hinduistycznej oraz dowiemy się, jaki jest sens jej rytuałów. Dla chętnych udział w wieczornej pudźy nad Gangesem. Nocleg.

Dzień 6 Pobudka przed świtem i rejs łodzią po Gangesie o wschodzie słońca. O tej porze setki pielgrzymów zażywają oczyszczającej kąpieli. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wycieczka do Parku Jeleni w Sarnath - świętego miejsca buddyzmu, gdzie Budda wygłosił pierwsze kazanie po dostąpieniu łaski „Oświecenia”. Zobaczymy tam starożytne stupy buddyjskie, ciekawe budowle z czasów cesarz Aśioki (np. słynne kolumny z lwami) oraz muzeum z unikalną kolekcją dzieł sztuki. Wieczorem wyjazd pociągiem do Satny (nocleg w wagonach sypialnych 2. klasy).

Dzień 7 Nad ranem przyjazd do Satny. Przejazd do Khadźuraho (Khajuraho) autobusem lub wynajętymi samochodami. Po przybyciu do miasteczka odpoczynek w hotelu. Następnie zwiedzanie grupy średniowiecznych świątyń, słynących z unikalnego zdobnictwa (lista UNESCO). Ich ściany pokryte są tysiącami zachwycających rzeźb, które przedstawiają bogów hinduskich, sceny z życia dworskiego, piękne Surasundari ("leniwe dziewczęta") oraz liczne pary kochanków w miłosnych uściskach. Zobaczymy między innymi świątynie: Waraha, Lakszmana, Kandarija Mahadewa, Duladeo i Adinath. Nocleg.

Dzień 8 Uwaga! Ósmy dzień wyprawy spędzamy inaczej w zależności od pory roku. Podczas wypraw od listopada do marca: wycieczka wynajętymi samochodami do Parku Narodowego Panna oraz do świątyń wokół Khadźuraho. Podczas wypraw od lipca do października wycieczka wynajętymi samochodami do pięknych wodospadów Raneh oraz do świątyń wokół Khadźuraho. Po powrocie do Khadźuraho w każdym z terminów wieczorem wyjazd pociągiem lub autobusem do Agry (nocny przejazd).

Dzień 9 Rano przyjazd do Agry, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Następnie zwiedzanie czerwonego Fortu Agra (XVI w., lista UNESCO) oraz Meczetu Piątkowego, mauzoleum Etimaduddauli – pięknego grobowca w stylu perskim, a także ogrodów po drugiej stronie rzeki Jamuny. Nocleg.

Dzień 10 Wcześnie rano wizyta legendarnym mauzoleum Tadż Mahal (lista UNESCO) – uważanego za jeden z cudów świata. Spędzimy w nim 3 godziny. Po śniadaniu wycieczka do Fatehpur Sikri (lista UNESCO) – zabytkowego miasta z XVI w. (lista UNESCO) oraz do grobowca cesarza Akbara w Sikandrze, gdzie mogą na nas czekać przygody z małpami. Nocleg w Agrze. Uwaga! Wieczorem wyjazd na lotnisko w Delhi osób, które łączą niniejszy wyjazd z wyprawą: „Radźasthan – Barwna kraina fortów, dromaderów i maharadżów” (przejazd wynajętymi samochodami).

Dzień 11 Przejazd do Dźajpuru (Jaipur) - stolicy Radźasthanu. Zakwaterowanie w hotelu i spacer do Fortu Tygrysa, z którego rozpościera się kapitalna panorama na okolicę. Zwiedzanie fortu oraz cenotafów maharadżów w Gaitorze. Nocleg.

Dzień 12 Zwiedzanie Dźajpuru: Księżycowy Pałac – obecna siedziba maharadży; obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar (lista UNESCO); Pałac Wiatrów – arcydzieło architektury, zbudowane dla haremu maharadży, a także Wieża Zwycięstwa. Nocleg.

Dzień 13 Wycieczka do fortecy i kompleksu pałacowego dawnych maharadżów w Amber (lista UNESCO). Droga do twierdzy jest trudna i stroma, dlatego na chętnych turystów zawsze czekają grzbiety indyjskich słoni. Zwiedzimy zarówno pałac jak i fort Dźajgarh – rzadko odwiedzany przez grupy turystyczne. Po południu wizyta w świątyni boga Słońca w Galta koło Dźajpuru. Nocleg.

Dzień 14 Powrót z Dźajpuru do Delhi. Spacer po miejscach związanych z nowożytną historią Indii: ogród, gdzie zastrzelono Mahatmę Gandhiego; pałacyk J. Nehru - pierwszego premiera Republiki oraz dom Indiry Gandhi. Nocleg.

Dzień 15 Dla zainteresowanych wizyta w Muzeum Narodowym. Czas na zakupy pamiątek na delhijskich bazarach, gdzie znajdziemy towary z całych Indii: jedwabie z Waranasi, szlachetne kamienie z Radźasthanu, dywany z Kaszmiru, marmury z Agry, rzeźby, statuetki z brązu i drewna sandałowego, orientalną biżuterię, perfumy, olejki, kadzidła, przyprawy i nieskończoną liczbę innych dóbr materialnych. Późnym wieczorem przejazd na lotnisko.

Dzień 16 Przelot z Delhi do Warszawy.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL + CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej - pokoje 2-4 os. z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: kosztów biletu lotniczego do Delhi; wizy do Indii (ok. 20 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 160 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 wymaganych przez linie lotnicze lub władze Indii.

Arek Imiela

Arkadiusz Imiela

Arkadiusz Imiela (ur. 1993), absolwent chorzowskiego "Słowaka" oraz biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przyrodnik z zamiłowania, a z zawodu pilot wycieczek i przewodnik - od blisko dekady prowadzi wycieczki w Polsce i Europie Środkowej, a także organizuje wędrowne obozy dla młodzieży. Przewodnik górski, od 2016 roku związany ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Katowicach, gdzie realizuje się jako instruktor, wykładowca i kierownik kursów.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej