Dzień 1-2 Przelot z Polski do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Przejazd do hotelu i odpoczynek po podróży. Spacer aklimatyzacyjny po stolicy: zobaczymy reprezentacyjne dzielnice Nowego Delhi, plac Connought Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w egzotycznej dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.
Dzień 3 Całodzienna wycieczka po mieście. Zobaczymy słynne muzułmańskie zabytki: fort Purana Kila, grobowiec Humajuna (lista UNESCO), mauzoleum Nizamuddin Auliji, średniowieczny minaret Kutab Minar zwany „cudem Hindustanu” (lista UNESCO) oraz Świątynię Bahaiów w kształcie wielkiego kwiatu lotosu. Nocleg.
Dzień 4 Rano wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Czerwonego Fortu (lista UNESCO) z kompleksem pałacowym Wielkich Mogołów (XVII w.), Meczetu Piątkowego i szpitala dla ptaków przy świątyni dżinijskiej. Wieczorem wyjazd pociągiem do Waranasi (nocleg w wagonach sypialnych drugiej klasy).
Dzień 5 Rano przyjazd do Waranasi (Varanasi, Benares) – najświętszego miasta hinduistycznego w Indiach. Zakwaterowanie w hotelu i spacer nad Gangesem. Zobaczymy liczne świątynie hinduistyczne i Stare Miasto ze słynną Złotą Świątynią Śiwy oraz Meczetem Aurangzeba. Tego dnia poznamy wiele aspektów religii i filozofii hinduistycznej oraz dowiemy się, jaki jest sens jej rytuałów. Dla chętnych udział w wieczornej pudźy nad Gangesem. Nocleg.
Dzień 6 Pobudka przed świtem i rejs łodzią po Gangesie o wschodzie słońca. O tej porze setki pielgrzymów zażywają oczyszczającej kąpieli. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wycieczka do Parku Jeleni w Sarnath - świętego miejsca buddyzmu, gdzie Budda wygłosił pierwsze kazanie po dostąpieniu łaski „Oświecenia”. Zobaczymy tam starożytne stupy buddyjskie, ciekawe budowle z czasów cesarz Aśioki (np. słynne kolumny z lwami) oraz muzeum z unikalną kolekcją dzieł sztuki. Wieczorem wyjazd pociągiem do Satny (nocleg w wagonach sypialnych 2. klasy).
Dzień 7 Nad ranem przyjazd do Satny. Przejazd do Khadźuraho (Khajuraho) autobusem lub wynajętymi samochodami. Po przybyciu do miasteczka odpoczynek w hotelu. Następnie zwiedzanie grupy średniowiecznych świątyń, słynących z unikalnego zdobnictwa (lista UNESCO). Ich ściany pokryte są tysiącami zachwycających rzeźb, które przedstawiają bogów hinduskich, sceny z życia dworskiego, piękne Surasundari ("leniwe dziewczęta") oraz liczne pary kochanków w miłosnych uściskach. Zobaczymy między innymi świątynie: Waraha, Lakszmana, Kandarija Mahadewa, Duladeo i Adinath. Nocleg.
Dzień 8 Uwaga! Ósmy dzień wyprawy spędzamy inaczej w zależności od pory roku. Podczas wypraw od listopada do marca: wycieczka wynajętymi samochodami do Parku Narodowego Panna oraz do świątyń wokół Khadźuraho. Podczas wypraw od lipca do października wycieczka wynajętymi samochodami do pięknych wodospadów Raneh oraz do świątyń wokół Khadźuraho. Po powrocie do Khadźuraho w każdym z terminów wieczorem wyjazd pociągiem lub autobusem do Agry (nocny przejazd).
Dzień 9 Rano przyjazd do Agry, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Następnie zwiedzanie czerwonego Fortu Agra (XVI w., lista UNESCO) oraz Meczetu Piątkowego, mauzoleum Etimaduddauli – pięknego grobowca w stylu perskim, a także ogrodów po drugiej stronie rzeki Jamuny. Nocleg.
Dzień 10 Wcześnie rano wizyta legendarnym mauzoleum Tadż Mahal (lista UNESCO) – uważanego za jeden z cudów świata. Spędzimy w nim 3 godziny. Po śniadaniu wycieczka do Fatehpur Sikri (lista UNESCO) – zabytkowego miasta z XVI w. (lista UNESCO) oraz do grobowca cesarza Akbara w Sikandrze, gdzie mogą na nas czekać przygody z małpami. Nocleg w Agrze. Uwaga! Wieczorem wyjazd na lotnisko w Delhi osób, które łączą niniejszy wyjazd z wyprawą: „Radźasthan – Barwna kraina fortów, dromaderów i maharadżów” (przejazd wynajętymi samochodami).
Dzień 11 Przejazd do Dźajpuru (Jaipur) - stolicy Radźasthanu. Zakwaterowanie w hotelu i spacer do Fortu Tygrysa, z którego rozpościera się kapitalna panorama na okolicę. Zwiedzanie fortu oraz cenotafów maharadżów w Gaitorze. Nocleg.
Dzień 12 Zwiedzanie Dźajpuru: Księżycowy Pałac – obecna siedziba maharadży; obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar (lista UNESCO); Pałac Wiatrów – arcydzieło architektury, zbudowane dla haremu maharadży, a także Wieża Zwycięstwa. Nocleg.
Dzień 13 Wycieczka do fortecy i kompleksu pałacowego dawnych maharadżów w Amber (lista UNESCO). Droga do twierdzy jest trudna i stroma, dlatego na chętnych turystów zawsze czekają grzbiety indyjskich słoni. Zwiedzimy zarówno pałac jak i fort Dźajgarh – rzadko odwiedzany przez grupy turystyczne. Po południu wizyta w świątyni boga Słońca w Galta koło Dźajpuru. Nocleg.
Dzień 14 Powrót z Dźajpuru do Delhi. Spacer po miejscach związanych z nowożytną historią Indii: ogród, gdzie zastrzelono Mahatmę Gandhiego; pałacyk J. Nehru - pierwszego premiera Republiki oraz dom Indiry Gandhi. Nocleg.
Dzień 15 Dla zainteresowanych wizyta w Muzeum Narodowym. Czas na zakupy pamiątek na delhijskich bazarach, gdzie znajdziemy towary z całych Indii: jedwabie z Waranasi, szlachetne kamienie z Radźasthanu, dywany z Kaszmiru, marmury z Agry, rzeźby, statuetki z brązu i drewna sandałowego, orientalną biżuterię, perfumy, olejki, kadzidła, przyprawy i nieskończoną liczbę innych dóbr materialnych. Późnym wieczorem przejazd na lotnisko.
Dzień 16 Przelot z Delhi do Warszawy.
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera
Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.