Patagonia i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie oraz Urugwaj - Wyprawa na koniec świata

Wiosna w Patagonii to najlepszy czas na obserwacje zwierząt

Patagonia i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie oraz Urugwaj - Wyprawa na koniec świata
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
05.11 - 30.11.2023
26 dni 6-12 6.600 zł + 2.000 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
Zapisz się
10.11 - 05.12.2024
26 dni 6-12 7.600 zł + 2.000 USD + bilet lotniczy Zapisz się

wiosna w Patagonii to najlepszy czas na obserwacje zwierząt
rejs na obserwację wielorybów na wodach półwyspu Valdez (lista UNESCO)
rejs do kolonii pingwinów na Wyspie Magdalena, liczącej ok. 200 tysięcy ptaków
obserwacja ptaków i ssaków morskich na wodach Cieśniny Magellana i Ziemi Ognistej
wędrówki łatwymi szlakami górskimi pod szczyty Cerro Torre i Mt. Fitz Roy
wizyta w słynnym Parku Narodowym Torres del Paine
wycieczka pod lodowiec Perito Moreno
fantastyczny rejs katamaranem pod lodowce i dryfujące góry lodowe na jeziorze Argentino
wizyta w Urugwaju i relaks na piaszczystych plażach Montevideo
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Buenos Aires – Trelew – półwysep Valdez – El Calafate – PN Los Glaciares (lodowiec Perito Moreno, Cerro Torre, Fitz Roy) – Puerto Natales – PN Torres del Paine – Punta Arenas – Cieśnina Magellana – Ziemia Ognista w Chile i Argentynie (kolonia pingwinów królewskich, Ushuaia, PN Tierra del Fuego) – Montevideo i Colonia del Sacramento albo Wodospady Iguazu – Buenos Aires

Uwaga! Jeżeli wjazd do Urugwaju będzie poważnie utrudniony lub niemożliwy z powodu COVID-19, to w zamian zaproponujemy przelot pod Wodospady Iguazu (koszt dodatkowego lotu wyniesie wówczas ok. 200-300 USD w obie strony, cena złotówkowa oraz długość wyjazdu bez zmian). 

Od ponad 10 lat organizuję wyprawy do Patagonii, która jest inna w każdej porze roku. Wiosna w Patagonii to najlepszy czas na obserwacje zwierząt, niekoniecznie zaś na dłuższe trekkingi górskie. Dlatego zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wyprawę do wysuniętego najbardziej na południe skrawka Ameryki. Patagonia i Ziemia Ognista to jeden z najdzikszych i najtrudniej dostępnych obszarów kuli ziemskiej. Nasz wyjazd przeznaczony jest dla osób zainteresowanych przyrodą, górskimi wędrówkami bez plecaków, a szczególnie dla ludzi, których pasją jest obserwacja zwierząt. Odwiedzimy jedne z najpiękniejszych parków narodowych świata: Torres del Paine, Los Glaciares i Tierra del Fuego. Zobaczymy strzeliste szczyty górskie, ogromne lodowce, dziewicze lasy i wodospady. Powędrujemy po Andach i przeprawimy się przez Cieśninę Magellana. Na Półwyspie Valdez odwiedzimy kolonie słoni morskich, uchatek patagońskich i pingwinów. Będziemy obserwować kondory, strusie nandu i guanako. Zabierzemy Cię w legendarne miejsca i krainy, do enklawy dzikiej przyrody i różnorodnych krajobrazów. Oprócz atrakcji przyrodniczych zwiedzimy stolicę Argentyny Buenos Aires. Centrum miasta zaskakuje piękną architekturą i przemyślanym układem przestrzennym. Na jego obrzeżach znajdują się parki i pełne zieleni skwery oraz słynne dzielnice San Telmo, La Boca lub Recoleta. Buenos Aires jest miastem, do którego chce się wracać, a wizyty w nim nie da się szybko zapomnieć. Ponadto odwiedzimy Urugwaj, w którym zobaczymy stolicę Montevideo i miasteczko Colonia del Sacramento (lista UNESCO).

Zapraszam do Patagonii! - Jarosław Poniewiera

 

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Buenos Aires. Przejazd do hostelu, spacer po Centrum i nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Centrum stolicy: pałac prezydencki Casa Rosada i Muzeum Starego Fortu z katakumbami (XVIII w.), Katedra Metropolitana i grób gen. J. de San Martina – bohatera narodowego Argentyny, Teatro Colon – jeden z największych teatrów operowych świata oraz kościół św. Ignacego (XVIII w.). Przejazd do eleganckiej dzielnicy Recoleta, gdzie odwiedzimy kościół de Nuestra Seniora de Pilar i grób Evity Peron. Poznamy historię Argentyny. Wieczorem dla chętnych wyjście na pokaz tanga.

Dzień 4 Przelot z Buenos Aires do miasta Trelew w północnej Patagonii. Następnie przejazd przez miasto Puerto Madryn (czas przejazdu ok. 2 godzin) na Półwysep Valdez. Zakwaterowanie w hostelu i spacer po okolicy miasteczka Puerto Piramides. Pierwsze obserwacje zwierząt: wikunie, mary patagońskie, liczne ptaki. Nocleg w skromnym hostelu pozwoli w pełni korzystać z możliwości obserwacji dzikich zwierząt we wczesnych godzinach rannych i wieczornych. Uwaga! W razie braku miejsc w hostelu w Puerto Piramides nocleg w Puerto Madryn i przyjazd na Valdez nazajutrz wcześnie rano.

Dzień 5 Całodzienna wycieczka po półwyspie Valdez. Rano piesza wycieczka do kolonii uchatek patagońskich. Przed południem popłyniemy na rejs statkiem po Zatoce Nuevo w poszukiwaniu wielorybów (koniec listopada jest bardzo dobrym czasem do ich obserwacji). Po południu pojedziemy do kolonii pingwinów i ssaków morskich. Wieczorem wędrówka po klifach i wydmach nad Atlantykiem.

Dzień 6 Przejazd na lotnisko do Trelew i przelot samolotem do miasteczka El Calafate, leżącego na styku Andów i Wyżyny Patagońskiej u wrót Parku Narodowego Los Glaciares. Spacer nad brzeg jeziora Argentino gdzie żyją liczne ptaki: gęsi patagońskie, flamingi, ibisy, czajki, jastrzębie i inne. Nocleg.

Dzień 7-11 Pobyt w Parku Los Glaciares, który znajduje się pomiędzy andyjskimi masywami Fitz Roy (3.441 m. n.p.m.) a Cerro Cristal (1.286 m. n.p.m.). Zobaczymy tam: ogromne lodowce Upsala i Moreno, górskie jeziora z których wypływa Santa Cruz - największa rzeka Patagonii. Pojedziemy do miasteczka El Chalten, skąd wyruszymy pod legendarne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre (3.128 m. n.p.m.), przyciągające śmiałków z całego świata (będą to dwie jednodniowe piesze wycieczki górskie).

Dzień 12 Przejazd autobusem do Puerto Natales w Chile (ok. 5 godz.). Po drodze obserwacja krajobrazów Patagonii. Zobaczymy strusie nandu i stada guanako. Zwiedzanie miasteczka i obserwacja ptaków nad morzem: gęsi patagońskie, kormorany, łabędzie czarnoszyje. Przygotowanie do trekkingu. Nocleg.

Dzień 13 Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Torres del Paine uznawanego za jeden z najpiękniejszych w świecie. Ujrzymy dziewiczą przyrodę - lasy bukowe, turkusowe jeziora, błękitne lodowce i wodospady. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy strusie nandu i stada dzikich guanako. Jeśli pogoda dopisze, to ujrzymy andyjskie szczyty Paine Grande (3.050 m. n.p.m.), Torres del Paine (2.800 m. n.p.m.) i masyw Los Cuernos (2.200-2.600 m. n.p.m.). Nocleg w Puerto Natales.

Dzień 14 Przejazd do miasta Punta Arenas nad Cieśniną Magellana. Nocleg.

Dzień 15-16 Wycieczka na wody Cieśniny Magellana do wielkiej kolonii pingwinów na Wyspie Magdalena oraz do kolonii uchatek patagońskich na Wyspie Marta. Ponadto wycieczka na dziką, chilijską część Ziemi Ognistej do kolonii rzadkich pingwinów królewskich. Uwaga! Jeśli pogoda uniemożliwi żeglugę po wodach Cieśniny Magellana, bo będzie sztorm, to zamiast wycieczki łodzią na Wyspy Magdaleny i Marty pojedziemy do leżącej na lądzie osady Fuerte Bulnes lub w inne miejsce, w którym będą zwierzęta. Noclegi w Punta Arenas.

Dzień 17 Pożegnanie Chile i przejazd na argentyńską część Ziemi Ognistej do Ushuaia – najbardziej na południe wysuniętego miasta świata. Po drodze przeprawa promem przez Cieśninę Magellana. Nocleg.

Dzień 18-20 Zwiedzanie miasta Ushuaia, położonego nad Kanałem Beagle u podnóży Andów Patagońskich oraz jego malowniczych okolic. Popłyniemy na wycieczkę po Kanale Beagle i pojedziemy do Parku Narodowego Ziemi Ognistej. Noclegi w Ushuaia.

Dzień 21-23 Przelot do Montevideo. Zwiedzanie stolicy Urugwaju oraz zabytkowego miasteczka Colonia del Sacramento nad jasnobrązową Rio La Plata. Powrót do Buenos Aires.

Dzień 24 Kontynuujemy zwiedzanie Buenos Aires. Odwiedzimy dzielnice artystów latynoskich: San Telmo oraz La Boca, gdzie siedząc w kawiarenkach można słuchać muzyki popijając wino, kawę lub mate oraz kupić różne pamiątki przed powrotem do Polski.

Dzień 25-26 Powrót samolotem z Buenos Aires do Warszawy.

Uwaga! Na życzenie uczestnika wyjazd można skrócić do 22 dni i pominąć pobyt w Urugwaju lub nad wodospadami Iguazu.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - 3 bilety na loty wewnętrzne Buenos Aires – Trelew, Trelew – El Calafate i Ushuaia – Montevideo; ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taxówki, promy); noclegi (hostele i pensjonaty); 7 wycieczek objętych programem (1- Półwysep Valdez, 2- Perito Moreno, 3- katamaran pod lodowce Upsala i Spegazzini na jeziorze Argentino, 4- Park Narodowy Torres del Paine, 5- łodzią na Wyspy Magdaleny i Marty na Cieśninie Magellana, 6- Park Narodowy Pingwinów Królewskich na Ziemi Ognistej, 7- wycieczka łodzią po Kanale Beagle, 8- Park Narodowy Ziemi Ognistej) – w sumie ok. 800 USD od osoby; koszty organizacyjne podczas wyprawy – w tym zwyczajowe tipy dla lokalnych przewodników.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Buenos Aires; wyżywienia (ok. 15-20 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 130 USD), ewentualnych kosztów dodatkowego lotu nad Wodospady Iguazu (ok. 200-300 USD w obie strony); kosztów obowiązkowych testów na COVID-19, jeżeli będą one wymaganych przez linie lotnicze lub władze Chile, Argentyny i Urugwaju.

Uwaga! Cena biletu lotniczego z Polski do Buenos Aires wynosiła ostatnio ok. 7 tys. zł.

Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej