Indie północne – Pendżab, Himalaje Kaszmiru i Małego Tybetu (Ladakh)

Wyprawa poza szlakami przez Mały Tybet i północne Indie

Indie północne – Pendżab, Himalaje Kaszmiru i Małego Tybetu (Ladakh)
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
29.06 - 23.07.2025
25 dni 6-12 4.900 zł + 900 USD + bilet lotniczy PROMOCJA - 300 zł do 30.11
  • Nowość
Zapisz się

przejazd najsłynniejszymi drogami górskimi w Indiach wśród urzekających krajobrazów Himalajów i Karakorum
zobaczymy Indus i Ganges – dwie najważniejsze rzeki Indii
12 dni w muzułmańskim Kaszmirze i buddyjskim Ladakhu
nocleg na łodziach na jeziorze Dal w Srinagarze znanym z powieści Salmana Rushdiego pt. „Dzieci Północy”
wizyta w świętym mieście Haridwar nad Gangesem
nocna wizyta w Złotej Świątyni sikhów w Amritsarze
niezwykła trasa, która uświadamia wielką różnorodność indyjskiej przyrody i kultury. Zobaczymy Indie ludzi różnych ras i narodów, mówiących wieloma językami i wyznających co najmniej cztery różne religie.

Trasa wyprawy: Delhi – Amritsar – przejście graniczne Attari – Srinagar – Ladakh (Leh, PN Dolina Nubry, jeziora Pangong i Tsomori Ri, klasztory Mulbek, Lamayuru, Hemis, Shey i Tikse) – Manali – Shimla – Haridwar – Delhi

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wycieczką: 

Północne Indie to kraina różnorodnych i niezwykle pięknych krajobrazów. Trasa podróży przez nizinny Pendżab w Himalaje do zielonej doliny Kaszmiru i dalej na pustynny płaskowyż Małego Tybetu - położony powyżej trzech tysięcy metrów n.p.m. - należy do najciekawszych w Indiach. Zobaczymy tereny zamieszkane przez ludzi różnych ras i narodów, mówiących wieloma językami i wyznających różne religie. W Delhi zwiedzimy słynny Meczet Piątkowy i poznamy dzieje islamu w Indiach. W Amritsarze odwiedzimy Złotą Świątynię – najważniejsze sanktuarium sikhów, którym religia zakazuje strzyżenia i golenia włosów i bród przez całe życie. W Srinagarze popłyniemy łodziami przez porośnięte lotosami jezioro Dal, zobaczymy piękne himalajskie ogrody i dowiemy się, jakie są przyczyny konfliktu o Kaszmir. Głównym celem naszego wyjazdu będzie pobyt na obszarze Małego Tybetu, gdzie zobaczymy urzekające surowym pięknem krajobrazy Himalajów i Karakorum oraz oryginalną kulturę tybetańską. Odwiedzimy buddyjskie miasteczka i klasztory, a w Dolinie Nubry zobaczymy letni pałac Dalajlamy. Dla odważnych rafting na rzece Zanskar. W drodze powrotnej do Delhi zatrzymamy się w Haridwarze – świętym mieście hinduizmu, położonym w miejscu, gdzie Ganges spływa z Himalajów na Nizinę Hindustańską. Co roku pielgrzymują do niego setki pątników, aby odbyć oczyszczającą kąpiel w świętej rzece.
Wyjazd szczególnie polecamy miłośnikom gór oraz osobom, które chciałyby poznać historię i kulturę północnych Indii. Rzadko kiedy program tak bardzo uświadamia bogactwo przyrody i różnorodność etnograficzną tego kraju. Na trasie znajduje się stosunkowo niewiele miejsc i zabytków związanych z hinduizmem.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Dzień 2 Przylot do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny, podczas którego odwiedzimy reprezentacyjne miejsca stolicy: plac Connought Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w egzotycznej dzielnicy Pahar Gandż. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie miejsc związanych z nowożytną historią Indii: ogród, gdzie zastrzelono Mahatmę Gandhiego; pałacyk J. Nehru - pierwszego premiera Republiki; dom Indiry Gandhi. Po południu wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Meczetu Piątkowego i Radż Ghatu - miejsca kremacji Mahatmy Gandhiego. Wieczorem wyjazd pociągiem do Amritsaru (nocny przejazd – wagony sypialne 2. klasy).

Dzień 4 Przybycie do Amritsaru, zakwaterowanie w hotelu i spacer do Złotej Świątyni – najświętszego miejsca sikhów i zarazem jednego z najbardziej magicznych miejsc w Indiach. Po południu wizyta w świątyni Śiwy oraz w Ogrodzie Dżalianwali – miejsca martyrologii Indusów w czasach walki o niepodległość z Brytyjczykami. Przejazd na granicę indyjsko-pakistańską. Udział w spektaklu uroczystego zamknięcia przejścia granicznego w Attari. Wieczorem powtórna wizyta w Złotej Świątyni. Nocleg.

Dzień 5 Przelot samolotem z Amritsaru do Śrinagaru - stolicy Kaszmiru, położonej w pięknej himalajskiej kotlinie nad jeziorem Dal. Nocleg w hotelu na łodzi. Uwaga! W razie późnego potwierdzenia wyjazdu i braku dostępności miejsc w samolotach przejazd z Amritsaru przez Dżammu (Jammu) do Śrinagaru wynajętym środkiem transportu (minibus lub samochody osobowe).

Dzień 6-7 Pobyt w Śrinagarze. O świcie dla chętnych wyjazd na targ wodny. Potem pływanie łodziami po słynącym z lotosów Jeziorze Dal. Następnie zwiedzanie zabytkowych meczetów i mauzoleów na Starym Mieście oraz wizyta w ogrodach cesarzy mogolskich. Poznamy historię Kaszmiru i tło konfliktu indyjsko-pakistańskiego.

Dzień 8-9 Przejazd ze Śrinagaru do Leh jedną z najwyżej położonych dróg świata (po drodze nocleg w Kargil). Czekają nas niezapomniane wrażenia i niepowtarzalne himalajskie widoki. Drugiego dnia wjedziemy na historyczne terytorium Tybetu. Po drodze zobaczymy klasztory buddyjskie w miejscowościach Mulbek i Lamayuru.

Dzień 10 Ladakh to skrawek Tybetu w granicach Indii – jedno z niewielu miejsc, gdzie można ujrzeć zanikającą kulturę tybetańską. Jego główne miasto to Leh. Zobaczymy w nim tybetański pałac z XVI w., górujące nad miastem piękne świątynie buddyjskie i panoramę himalajskiego pasma Zanskar.

Dzień 11-14 Wycieczka vanami albo minibusem typu tempo traveler do Doliny Nubry oraz nad wysokogórskie jezioro Pangong. Czekają nas wspaniałe widoki, przejazd przez przełęcz Khardung La (wys. ponad 5.300 m n.p.m.) jedną z najwyżej położonych dróg świata oraz wizyta w miejscu, gdzie biegnie granica między Himalajami a Karakorum. Ujrzymy zagubione w górach klasztory i wioski tybetańskie, ludzi żyjących według tradycyjnych obyczajów, piaszczyste wydmy na wys. 3.500 m. n.p.m., a przy odrobinie szczęścia spotkamy dwugarbne wielbłądy i zobaczymy świstaki himalajskie. Dotrzemy nad leżące na granicy indyjsko-chińskiej na wys. ponad 4.000 m n.p.m. jezioro Pangong - jedno z najpiękniejszych miejsc w Tybecie. Planujemy spędzić noc w tym niezwykłym miejscu (namioty lub chaty miejscowej ludności). Powrót do Leh. 

Dzień 15 Dla odważnych rafting pontonami na rzece Zanskar. Dla pozostałych dzień odpoczynku lub wizyta w słynnym klasztorze w Alchi (rafting oraz wyjazd do Alchi do wycieczki fakultatywne – ich koszt zależy od ilości osób).

Dzień 16–18 Przejazd z Ladakhu do Manali (minibusem typu tempo traveler lub vanami). Po drodze wizyty w klasztorach tybetańskich w dolinie Indusu: Hemis, Shey i Tikse oraz wieczór i nocleg nad kolejnym tybetańskim jeziorem Tsomori Ri (wys. ponad 4.000 m n.p.m.). Noclegi w tych dniach wyprawy będą spartańskie (namioty albo chaty miejscowej ludności). Do cywilizacji wrócimy po przyjeździe do Manali.

Dzień 19 Całodniowy pobyt i odpoczynek w górskim kurorcie Manali. Zwiedzanie Starego Manali i jego świątyń. Czas na zakupy pamiątek i relaks w pubach i restauracjach. Nocleg.

Dzień 20 Przejazd z Manali do górskiego miasteczka Shimla (ok. 10 godz.) – letniej stolicy Indii w okresie panowania Brytyjczyków.

Dzień 21 Rano spacer po Shimli. Potem krótki przejazd wpisaną na listę UNESCO kolejką górską. Wizyta w Pałacu Wicekrólów Indii i czas na wypoczynek i relaks w słynnym kurorcie. Nocleg.

Dzień 22 Przejazd przez Ćandigarh do Haridwaru (ok. 8 godz.) – położonego u stóp Himalajów świętego miasta hinduizmu. Nocleg.

Dzień 23 Zwiedzanie Haridwaru: spacer nad Gangesem, w którym setki pielgrzymów zażywają rytualnych kąpieli. Wizyta na ghacie, gdzie znajduje się odcisk stopy boga Wisznu, a potem... oczyszczająca kąpiel w nurtach świętej rzeki. Po południu wyjazd kolejką linową na wzgórze do świątyni bogini Mansy. Wieczorem wyjazd autobusem do Delhi. Noc w autokarze.

Dzień 24 Wcześnie rano przyjazd do Delhi. Odpoczynek w hotelu i czas wolny na zakupy pamiątek na delhijskich bazarach, gdzie znajdziemy towary z całych Indii: jedwabie z Varanasi, szlachetne kamienie z Radźasthanu, dywany z Kaszmiru, marmury z Agry, rzeźby, statuetki z brązu i drzewa sandałowego, orientalną biżuterię, perfumy, olejki, kadzidła, przyprawy i nieskończoną liczbę innych dóbr materialnych. W nocy przejazd na lotnisko.

Dzień 25 Przelot z Delhi do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Azji lub Europy.

Uwaga! Informujemy, że w razie bardzo dużych letnich opadów monsunowych w Himalajach planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Świadczenia: koszty złotówkowe – przelot Amritsar – Śrinagar; ubezpieczenie NNW + KL + CP; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, wynajęte vany, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-5 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy. Cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Delhi (od ok. 3.000 tys. zł); wizy indyjskiej (ok. 20 USD); wyżywienia (ok. 12-15 USD na dzień); biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 90 USD); zaznaczonych w programie 3 wycieczek fakultatywnych (rejs na poranny targ wodny w Śrinagarze (ok. 15 USD), raftingu na rzece Zanskar (ok. 30 USD) lub wycieczki do klasztoru w Alchi (ok. 20 do 60 USD w zależności od liczby uczestników).

Arek Imiela

Arkadiusz Imiela

Arkadiusz Imiela (ur. 1993), absolwent chorzowskiego "Słowaka" oraz biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przyrodnik z zamiłowania, a z zawodu pilot wycieczek i przewodnik - od blisko dekady prowadzi wycieczki w Polsce i Europie Środkowej, a także organizuje wędrowne obozy dla młodzieży. Przewodnik górski, od 2016 roku związany ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Katowicach, gdzie realizuje się jako instruktor, wykładowca i kierownik kursów.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej