Magiczna Kolumbia

szlak kawowy (UNESCO)
eksploracja niezwykłego regionu Antiochia
wspinaczka na malowniczy monolit El Peñon de Guatape
trekking w Parku Narodowym Tayrona z relaksem na rajskiej plaży
kąpiel błotna w kalderze wulkanu
zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Karaibów: Cartagena de Indias
wycieczka na słynne „Wyspy Różańcowe” – Islas del Rosario

Trasa wyprawy: Bogota, Honda, Pereira, Salento, Dolina Cocora, Antiochia, Medellin, Guatape, Santa Marta, PN Tayrona, Cartagena, Islas del Rosario

Dzika przyroda, malownicze góry, piękne plaże, śliczne kolonialne miasteczka, niezwykłe muzea, pyszna kawa, latynoski luz, uśmiech i taneczna atmosfera to zaledwie kilka powodów dla których warto odwiedzić Kolumbię.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

Dzień 1 Przelot z Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych do Bogoty, nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Bogoty: m.in największe na świecie Muzeum Złota, wjazd kolejką na górę Montserrate (ponad 3 tyś. m n.p.m.), Muzeum Botero, słynnego, kolumbijskiego artysty, w swoich pracach często nawiązującego do „rubensowskich kształtów”, stare miasto "La Candelaria".

Dzień 3 Przejazd do kolonialnego miasteczka Honda, które ze względu na urokliwe położenie nad meandrującą rzeką bywa nazywane "miastem mostów". Spacer po miasteczku, nocleg.

Dzień 4 Przejazd do Pereira, wspinając się przez urokliwe pasma górskie, aż do przełęczy na wysokości prawie 3700 m n.p.m. Wizyta w przepięknie położonych gorących źródłach, relaks w basenach z wodą termalną, przejazd do hotelu w Pereira, nocleg.

Dzień 5 Szlak kawowy (UNESCO), m.in.: Salento, z którego wyruszymy amerykańskimi, wojskowymi dżipami z demobilu na krótki trekking do Doliny Cocora, gdzie rosną najwyższe palmy na świecie. Powrót na nocleg do Pereira.

Dzień 6 Przejazd do tradycyjnego gospodarstwa kawowego tzw. finca. Po drodze postój przy nietypowym pomniku Chrystusa. Spacer po plantacji kawy i zapoznanie się z miejscową metodą uprawy i obróbki kawy. Nocleg w okolicy Tamesis, w samym sercu regionu Antiochia.

Dzień 7 Przejazd do Medellin, słynącego z tego, że było rodzinnym miastem najsłynniejszego bossa narkotykowego Escobara, a które zaskakuje swoją nowoczesnością i pięknym położeniem.

Dzień 8 Zwiedzanie Medellin m.in. ogród botaniczny, Plaza Botero, Plaza de la Luz, przejażdżka nietypową komunikacją miejską – kolejką linową. Jeśli pozwolą na to okoliczności podążymy tajemniczym szlakiem najsłynniejszego bossa narkotykowego - Pablo Escobara.

Dzień 9 Wycieczka do regionu Guatape, gdzie będzie okazja wspiąć się na jeden z największych monolitów Kolumbii - El Peñon de Guatape. Ze szczytu można podziwiać przepiękną panoramę na tzw. „Jezioro Tysiąca Wysp”. Powrót do Medellin, nocleg.

Dzień 10 Przelot do Santa Marta - najstarszego miasta w Kolumbii. Zwiedzanie: Park Boliwara, Katedra, Park Zakochanych, hacienda San Pedro Alejandrino – miejsce gdzie zmarł Szymon Boliwar, nocleg.

Dzień 11 Wypad do Parku Narodowego Tayrona, kilkugodzinny trekking po selwie po którym nastąpi relaks na jednej z najładniejszych plaż Kolumbii. Powrót na nocleg do Santa Marta.

Dzień 12 Przejazd do Cartagena, po drodze kąpiel w kalderze Totumo - wyjątkowego wulkanu błotnego, gdzie miejscowi za drobną opłatą oferują miłe masaże, nocleg w Cartagena de Indias.

Dzień 13 Zwiedzanie Cartagena (UNESCO) – jednego z najpiękniejszych miast Karaibów m.in.: Plaza de San Pedro de Claver, Plaza de la Aduana, Plaza de los Coches, Wieża Zegarowa, Zamek San Felipe de Barajas. Wieczorem dla chętnych impreza - dyskoteka w szalonym autobusie (ok. 30 usd).

Dzień 14 Całodzienna wycieczka: rejs na pobliskie Islas del Rosario - „Wyspy Różańcowe”, relaks na plaży, wieczorem powrót do Cartagena, nocleg.

Dzień 15 Czas na ostatnie spacery lub zakupy pamiątek, wieczorem wylot przez jeden z portów lotniczych Europy do kraju.

Dzień 16 Przylot do Polski.

Uwaga! Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Kolumbii (wynajęte środki transportu, autobusy, taksówki, łodzie itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2- 3 os. lub bungalowy) ze śniadaniami; wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.
Umowa i cena nie obejmują: przelotu do Kolumbii; wyżywienia (ok. 10 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 40 USD); kosztów ewentualnych testów na COVID19, jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Kolumbii podczas wyprawy.

Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej