Jordania wiosną kwitnąca pustynia

Jordania wiosną - Petra i trekking na kwitnącą pustynię

Jedyna taka wyprawa w roku 2023

Jordania wiosną - Petra i trekking na kwitnącą pustynię
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
18.03 - 01.04.2023
15 dni 6-14 3.800 zł + 890 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
  • Nowość
Zapisz się

zupełnie nowa trasa po Jordanii – uzupełniająca program „Wokół skalnego teatru Petry”
nowe miejsca na trasie: Gadara (Umm Qais), Pella, Salt, Iraq al-Amir i Umm al-Jimal
2-dniowy trekking bez plecaków przez Wadi Dana, Wadi Finan i okolice
dwa pełne dni zwiedzania Petry – wizyty w miejscach poza szlakami: Umm el-Bijara, Wadi Turkmanija, szlak Madras
zwiedzanie Małej Petry i przejście szlakiem do Monastyru (Ad-Dajr)
unikatowy trekking po dolinie Wadi Rum – najpiękniejszej pustyni zachodniej Azji
możliwość zdobycia Dżabal Umm ad Dami (wys. 1.854 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Jordanii
podróż w grupie 6-14 osób
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Amman - Gadara (Umm Qais) - Pella - Salt - Iraq al-Amir - Umm al-Jimal – Madaba - góra Nebo - kościół świętych Lota i Prokopa - Macheront  (twierdza Heroda Wielkiego) – Morze Martwe - Jaskinia Lota - Wadi Dana i trekking do Wadi Finan - Wadi Musa - Petra i Mała Petra - Wadi Rum - góra Dżabal Umm ad Dami (dla chętnych) - Um Rasas - Madaba – lotnisko w Ammanie

Już od 20 lat organizuję wyjazdy do Jordanii, w których uczestniczyło łącznie kilkaset osób. Wiele grup prowadziłem osobiście. W tym czasie Jordania bardzo się zmieniła, a nasz tradycyjny program „Jordania – Wokół skalnego teatru Petry” został wydłużony z 11 do 15 dni. Jednocześnie pojawiła się potrzeba stworzenia całkiem nowej trasy dla osób, które chcą zobaczyć miejsca poza głównymi szlakami oraz pójść na 2-dniową, pieszą wycieczkę po przepięknych dolinach Wadi Dana i Wadi Finan oraz przejść zupełnie inne szlaki w Petrze i Małej Petrze. I oczywiście odwiedzić Zidana w Wadi Rum. Najlepszy czas na powrót do Jordanii to wczesna wiosna, kiedy na pustyni kwitną tysiące kwiatów i kolorowych roślin. Ten moment w roku jest bardzo krótki. Dlatego zaplanowaliśmy tylko jeden termin tego wyjazdu. Zapraszam Was na wyprawę nową trasą na kwitnącą pustynię.

AUTOR WYJAZDU: Jarosław Poniewiera

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Ammanu przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu w Ammanie i nocleg. Następnie zwiedzanie stolicy Jordanii. Rano wizyta w Muzeum Jordanii (Jordan Museum), na które w standardowych programach zawsze brakowało nam czasu. Po południu zobaczymy najokazalsze pozostałości rzymskiej Filadelfii (teatr, odeon, nimfeum) oraz wzgórze z Cytadelą. Jak bardzo Amman się zmienił zrozumiemy, spacerując po nowoczesnym bulwarze Abdali Mall. Jeśli czas pozwoli, to wieczorem dla chętnych wypad  na Rainbow Street. Nocleg w Ammanie.

Dzień 3 Całodniowa wycieczka po północnej Jordanii. Wcześnie rano wyjazd do bazaltowego miasta Umm al-Jimal, w którym ujrzymy niezwykłą architekturę z czasów rzymskich. Potem odwiedzimy dwa starożytne miasta Dekapolu: Gadarę (Umm Qais) oraz Pellę. Zobaczymy panoramę Wzgórz Golan, Jezioro Galilejskie oraz miejsce bitwy nad rzeką Jarmuk, gdzie Arabowie rozbili w roku 636 armię bizantyńską. Nocleg w Ammanie.

Dzień 4 Rano podróż do miejsca chrztu Jezusa w Jordanie (lista UNESCO), w którym powędrujemy przez piękny las tamaryszkowy i zobaczymy starożytne budowle odkopane przez archeologów dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Następnie zwiedzimy miasto Salt (lista UNESCO od 2021 roku) – pierwszą stolicę Jordanii. Tam zjemy lunch, po którym pojedziemy na obrzeża Ammanu do ruin niezwykłego pałacu Iraq al-Amir. Noclegi w Madabie.

Dzień 5 Całodniowa wycieczka po okolicach Madaby. Rano wizyta na górze Nebo, gdzie znajduje się symboliczny grób Mojżesza oraz z której rozpościera się widok na Ziemię Świętą. Zwiedzimy także kościół świętych Lota i Prokopa koło Madaby, a w nim jedną z najwspanialszych mozaik w Jordanii. Następnie przejazd do starożytnego miasta Umm ar-Rasas (lista UNESCO), w którym zobaczymy kilka niezwykłych, starożytnych budowli, w tym jedyną zachowaną wieżę dawnego słupnika. Po południu wyjście na niesamowicie położoną, żydowską twierdzę Macheront – zniszczoną przez Rzymian i odbudowaną przez Heroda Wielkiego, w której na życzenie pięknej Salome został ścięty św. Jan Chrzciciel. Twierdza ta była silnym punktem oporu przeciw Rzymianom podczas powstania żydowskiego w I w. po Chr. Z jej szczytu kapitalna panorama na Morze Martwe, Pustynię Judzką i Masadę. Nocleg w Madabie.

Dzień 6 Rano wyjazd z Madaby nad Morze Martwe do najgłębszej depresji świata, położonej  poniżej 400 m p.p.m. Podróż wzdłuż wybrzeża do Jaskini Lota. Poznamy historię proroka i dowiemy się, jak powstali biblijni Ammonici i Moabici. Podejście do jaskini jest strome i zabiera ok. 40 minut. Po drodze będzie możliwość spaceru po brzegu Morza Martwego, a dla chętnych kąpieli. Zatrzymamy się także przy rezerwacie Wadi Mujib, ale wiosną stan wody w rzece z pewnością uniemożliwi nam wejście do środka. Po południu przyjazd do Wadi Dana i przygotowania do trekkingu. Nocleg.

Dzień 7-8 Trekking przez Wadi Dana i Wadi Finan oraz ich okolice. Powędrujemy przez niezwykle piękne, pustynne doliny. Codziennie pokonamy odcinek około 15-20 km, bez plecaków i obciążenia. Nasze bagaże, a także jedzenie i woda będą transportowane przez juczne zwierzęta lub samochód. Czekaj nas jeden biwak w namiotach. Poprowadzi nas miejscowy przewodnik. Po zakończeniu trekkingu przejazd do Wadi Musa i nocleg w hotelu.

Dzień 9-10 Całodniowe wędrówki po Petrze (lista UNESCO) – położonej w niedostępnej skalnej kotlinie, dawnej stolicy Nabatejczyków. Pójdziemy na zupełnie inne trasy niż podczas naszych dawnych wypraw. Odwiedzimy Małą Petrę, w której zobaczymy grobowiec nabatejski z zachowanymi tynkami i kolorową polichromią. Przejdziemy trasą z Małej Petry pod Monastyr (Ad-Dejr). Drugiego dnia wejdziemy do Petry od strony Wadi Turkmanija i powędrujemy na wzgórze Umm el-Bijara (Matka Studzien), gdzie znajdowała się biblijna Sela – stolica Edomitów. Na wzgórzu Al-Habis zobaczymy pozostałości zamku krzyżowców. Oczywiście zobaczymy inne najważniejsze budowle Petry, m.in. Skarbiec (El-Chazne), Grobowiec Pałacowy, Grobowiec Urnowy, Grobowiec Koryncki, Grobowiec Jedwabny, Grobowiec Uneiszu, świątynię Qasr al-Bint, teatr i inne obiekty. Tym razem nie będziemy szli tzw. Małym Sikiem, nie będzie wyjścia na górę z ołtarzami ofiarnymi (Dżabal Chubta) oraz wyjścia na Górę Aarona (Dżabal Harun), którą zobaczymy z daleka. Noclegi w Wadi Musa.

Dzień 11-13 Przejazd z Wadi Musa do Wadi Rum. Wędrówki po rezerwacie i jego okolicy. Drugiego dnia pobytu dla chętnych wyjście na Dżabal Umm ad Dami (wys. 1.854 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Jordanii. Góra nie jest trudna technicznie, a wyjście na szczyt zajmuje ok. 3 godzin. Ponadto będziemy wędrować zarówno przez piaszczyste wydmy, jaki i tereny skaliste. Zobaczymy przepiękne formy skalne (wycięte w kolorowych piaskowcach: groty, kaskady, łuki i mosty). Czekają nas spotkania z pustynną florą, a przy odrobinie szczęścia również fauną. Noclegi w namiotach w obozie beduińskim.

Dzień 14 Pożegnanie pustyni i podróż do Madaby tzw. Autostradą Pustynną. W Madabie najpierw zwiedzanie katedry i kościołów bizantyńskich, które słyną z pięknych mozaik. Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Jerzego, gdzie zachowała się mozaika z V w. n.e. przedstawiająca słynną mapę Ziemi Świętej z planem Jerozolimy. Następnie czas wolny, ponieważ miasteczko jest znakomitym miejscem na zakupy pamiątek (mozaiki, dywany, przyprawy i suszone owoce, kosmetyki z minerałów z Morza Martwego, arabskie ubrania, a poza Ramadanem nawet alkohole).

Dzień 15 W nocy przejazd na lotnisko w Ammanie i przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; wiza jordańska oraz koszty wstępu do zwiedzanych obiektów; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Jordanii; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami), trekkingi przez z Wadi Dana i Wadi Finan i okolice z noclegiem na biwaku i wyżywieniem, wycieczka po Wadi Rum z 3 noclegami w obozie beduińskim i wyżywieniem (łącznie ok. 400 USD); lokalnego przewodnika jeżeli grupa będzie liczyć powyżej 7 osób (ok. 120 USD od osoby); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Jordanii; wyżywienia poza trekkingiem i wycieczką po Wadi Rum (ok. 150 USD od osoby); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 – jeżeli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Jordanii.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz - wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki "od straganu do straganu" i opinia o niej : "Kobieta, Która Wszystko Zje." Fascynują ją również kolejne warstwy: historia, archeologia i lokalne obyczaje.

Czytaj więcej