Wietnam - od Mekongu po Rzekę Perfumową

Hoi An - urokliwe miasto portowe, niezmienione od 200 lat
My Son - kompleks świątyń hinduistycznych średniowiecznego królestwa Czampy
niegdyś zakazane Purpurowe Miasto i mauzolea cesarskie Hue
niesamowita architektura świątyni sekty Cao Dai
jedzenie, jedzenie, jedzenie!
noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami i klimatyzacją na całej trasie
bez dopłat dla singli

Trasa wyjazdu: Sajgon - tunele Cu Chi - sanktuarium Cao Dai - delta Mekongu - Dalat - Hue - rejs Rzeką Perfumową - pagoda Thien Mu - Góry Marmurowe - Hoi An - My Son - Sajgon

Trasa naszej wyprawy poprowadzi od delty Mekongu po Rzekę Perfumową. To nie tylko geograficzne rozróżnienie. Nad pierwszą z nich leży Sajgon, który nigdy nie zasypia, dzisiejsza gospodarcza stolica Wietnamu, doganiająca najnowocześniejsze metropolie Azji. Nad drugą - historyczne Hue, z rozległym Purpurowym Miastem, niegdyś siedzibą cesarzy Wietnamu. Wybierzemy się też na kanały delty Mekongu, pełnej bujnej tropikalnej zieleni, poczujemy się jak na innej planecie w unikatowej świątyni sekty Cao Dai, pospacerujemy urokliwymi zaułkami Hoi An, i zobaczymy zagubione w lesie świątynie średniowiecznego królestwa Czampy, toczącego kiedyś - i to z powodzeniem - wojny z imperium Angkoru. A smakosze przekonają się, że dzięki świeżutkim składnikom prosto z targu dania kuchni wietnamskiej smakują zupełnie inaczej niż w Polsce (i dlaczego nie każdy może przecisnąć się przez tunele partyzantów Wietkongu w Cu Chi...).

AUTOR PROGRAMU: Krzysztof Rąpała

Dzień 1-2
Przelot z Warszawy do Sajgonu przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Zakwaterowanie w hotelu i rzut oka na miasto z wysokości 178 m z tarasu widokowego Saigon Skydeck. Nocleg.

Dzień 3
Zwiedzanie Sajgonu (a właściwie od upadku Wietnamu Południowego - Miasta Ho Chi Minha). Zobaczymy Pałac Zjednoczenia (czyli dawny pałac prezydencki, którego zdobycie oznaczało ostateczny koniec wojny wietnamskiej), Muzeum Wojny, dawną dzielnicę kolonialną z katedrą Notre Dame, oraz pagody Quan Am i Thien Hau. Nocleg.

Dzień 4
Rano wyjazd do Long Hoa, gdzie zobaczymy najważniejsze sanktuarium unikatowej sekty Caodai, która próbuje połączyć elementy buddyzmu, konfucjanizmu, taoizmu, wietnamskich kultów ludowych i chrześcijaństwa. Następnie przejazd do Cu Chi, gdzie zobaczymy dawne tunele partyzantów Wietkongu, tworzące całe podziemne miasteczka. Poznamy historię wojen indochińskich. Powrót do Sajgonu i nocleg.

Dzień 5
Wycieczka do delty Mekongu: popłyniemy po kanałach wśród pól ryżowych i bujnej tropikalnej zieleni, zwiedzimy wytwórnię słodyczy kokosowych i skosztujemy tropikalnych owoców. Nocleg w Sajgonie.

Dzień 6
Przejazd do górskiego kurortu Dalat, leżącego na wysokości 1500 m. Wieczorny wypad na targ nocny, uważany za najlepszy w Wietnamie. Nocleg.

Dzień 7
Zwiedzanie dawnej „letniej stolicy” Indochin Francuskich: letni pałac cesarza Bao Dai, dzielnica francuska i rezydencja gubernatora generalnego, ogród botaniczny. Nocleg.

Dzień 8
Przelot z Dalat do Hue, dawnej siedziby cesarzy z dynastii Nguyen, i kulturowej, religijnej i edukacyjnej stolicy Wietnamu. Zobaczymy Purpurowe Miasto - niegdyś zamkniętą dla ludzi z zewnątrz rezydencje cesarską. Nocleg.

Dzień 9
Kontynuacja zwiedzania Hue: mauzolea cesarzy Tu Doc i Minh Mang, pagoda Thien Mu - ikona Wietnamu i symbol Hue. Rejs Rzeką Perfumową. Nocleg.

Dzień 10
Przejazd w Góry Marmurowe, gdzie wśród wapiennych urwisk kryją się groty i małe świątynie, następnie przejazd do miasta Hoi An, perełki dawnej architektury wietnamskiej. Nocleg.

Dzień 11
Zwiedzanie zachwycającego Hoi An, niegdyś jednego z głównych portów Wietnamu, gdzie osiedlali się kupcy z Chin, Japonii, Indii i Europy. Pozostał po nich unikatowy układ miasta oraz liczne stare domy i świątynie. Hoi An należy do najmniej zmienionych przez historię miast Wietnamu. Nocleg.

Dzień 12
Rano wycieczka do My Son, niegdyś ważnego ośrodka intelektualnego i religijnego królestwa Czampa (II-XV w.), a dziś najlepiej zachowanego zespołu ruin Champy. Po południu przejazd nad morze.

Dzień 13
Całodzienny wypoczynek na plaży.

Dzień 14
Poranna kąpiel w Morzu Południowochińskim i wylot do Sajgonu. Czas na indywidualne spacery po mieście i ostatnie zakupy.

Dzień 15-16
Przelot z Sajgonu do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW + KL z rozszerzeniem "pandemia"; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (przelot wewnętrzny Dalat - Hue, pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-3 os. z łazienkami i klimatyzacją); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: kosztów biletu lotniczego do Wietnamu; wizy do Wietnamu (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 50 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Wietnam podczas wyprawy.

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej
Maciej Tarniuk

Maciej Taraniuk

Maciej Taraniuk, absolwent wrocławskiej Romanistyki i Iberystyki, tłumacz języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Od lat zawodowo i prywatnie związany z krajami latynoskiego kręgu kulturowego. Przygodę z podróżowaniem zaczynał od autostopa, łącznie odwiedził ponad 70 krajów na 5 kontynentach.
Miłośnik sportów z lekką nutką ryzyka, specjalizuje się w wyjazdach, podczas których trzeba wspiąć się na jakąś górę, zjechać z niej na rowerze, przepłynąć się pontonem po rwącej rzece czy przespacerować się po dżungli. 

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image