Parki Narodowe USA: Arizona, Kalifornia, Nevada, Utah i Route 66

Parki Narodowe USA: Arizona, Kalifornia, Nevada, Utah i Route 66
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
09.06 - 24.06.2023
16 dni 5-12 5.000 zł + 2.000 USD + bilet lotniczy Zapisz się

podróż wynajętymi samochodami - kameralne grupy od 5 do 12 osób
3 dni na Route 66
pełne dni na zachwycające PN Wielkiego Kanionu, PN Zion, PN Arches, PN Canyonlands, PN Capitol Reef, PN Bryce i inne
natężenie przyrodniczych cudów - ponad 15 słynnych Parków Narodowych i stanowych
noclegi w pobliżu zwiedzanych atrakcji, żadnej nocy w drodze
terminy uwzględniają najlepszą pogodę
zakupy w największych outletach Las Vegas
AUTOR WYPRAWY: Janusz Dubiel

Trasa wyjazdu: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Wielki Kanion – Zamek Montezumy - Flagstaff – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – PN Wielkiego Kanionu Kolorado – Sunsent Crater NP – Wupatki NP – Page – Pomnikowa Dolina – Moab – PN Skalnych Łuków – PN Krainy Kanionów – PN Capitol Reef – PN Kanionu Bryce – PN Zion – Hurricane – Las Vegas – Zapora Hoovera – Park Płonącej Doliny - Los Angeles

Stany Zjednoczone to kraj przyrodniczych cudów natury. Szczególnie wiele pięknych miejsc leży na
pograniczu Arizony i stanu Utah pomiędzy pustyniami Kalifornii a Wyżyną Kolorado. Tamtejsza dzika przyroda i unikalne krajobrazy nie mają sobie równych. Znajdują się tam cztery Parki Narodowe
należące do najważniejszych w Ameryce Północnej: PN Wielkiego Kanionu (Grand Canyon NP); PN
Skalnych Łuków
(Arches NP.); PN Kanionu Bryce (Bryce Canyon NP) i PN Zion (Zion NP). Odwiedzimy
też cztery parki mniej znane, a nie mniej ciekawe: PN Drzew Jozuego (Joshua Tree NP); PN
Skamieniałego Lasu
(Petrified Forest NP); PN Krainy Kanionów (Canyonlands NP) i PN Capitol Reef
(Capitol Reef NP). Ponadto na naszej trasie znajdą się amerykańskie Pomniki Narodowe: Naturalne
Mosty
(Natural Bridges NM); Dolina Cedar Breaks i Pomnikowa Dolina (Monument Valley). Dzieje
przedkolumbijskich indiańskich kultur poznamy pod Zamkiem Montezumy oraz w dawnych
pueblach: Wupatki i w Kanionie de Chelly. Zobaczymy pustynie i płaskowyże wulkaniczne, rezerwaty plemion Hopi i Nawaho. Poznamy różnorodne zjawiska przyrodnicze. Dotrzemy do najgorętszych i najsuchszych miejsc Ameryki Północnej.

AUTOR WYPRAWY: Janusz Dubiel

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles, El Pueblo i wizyta w chińskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Popołudniu przespacerujemy się plażą od hipisowskiej Venice do eleganckiej Santa Monica i końca kultowej drogi 66. Możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Wcześnie rano przejazd do Parku Narodowego Drzew Jozuego (Joshua Tree NP) położonego na pograniczu dwóch pustyń: Mojave i Sonora. Park słynie z endemicznej odmiany juki, nazwanej przez mormonów drzewami Jozuego, a także z ciekawych formacji skalnych i geologicznych. Kilkugodzinny pobyt w parku i podróż kultową drogą 66 przez opuszczone miasteczka górnicze. Nocleg w okolicach Kingman na Route 66.

Dzień 4 Podróż przez rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska oraz prawdziwe Góry Jałowcowe do rezerwatu  Indian Hualapai. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 przez opuszczone miasteczka Oatman i Seligman a dalej do Zamku Montezumy – budowli, która wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z Aztekami, zbudowanej na niedostępnej skale przez Indian Sinagua w X wieku. Nocleg w okolicach Flagstaff – na historycznej drodze nr 66.

Dzień 5 Wycieczka drogą nr 66 do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu (Petrified Forest).
Zobaczymy w nim tysiące skamieniałych drzew, których pnie uległy fosylizacji w odległych epokach geologicznych oraz Malowaną Pustynię. Przejazd na teren rezerwatu Indian Nawaho i zwiedzanie ruin osiedli ludu Anasazi w Kanionie de Chelly. Nocleg we Flagstaff.

Dzień 6 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas
całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Zakup pamiątek indiańskich w ostatniej na Dzikim Zachodzie faktorii handlującej z Indianami. Nocleg we Flagstaff.

Dzień 7 Przejazd na obrzeża Wyżyny Kolorado, gdzie w rejonie krateru wulkanicznego Sunset zobaczymy Wupatki - wielkie pueblo ludu Sinagua. Erupcja pobliskiego wulkanu w XI wieku utworzyła niezwykły księżycowy krajobraz. Dalsze podziwianie Wielkiego Kanionu i jego przepięknych krajobrazowo okolic. Przejazd do Page, miasto leży na nad Jeziorem Powella - ogromnym zbiornikiem wodnym na rzece Kolorado. Spacer nad jeziorem przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej.
Opcjonalnie zwiedzanie elektrowni wodnej lub wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu
Indian. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta na terenie parku Naturalnych Mostów (Natural Bridges NM). Zobaczymy trzy mosty skalne: Sipapu, Kachina i Owachomo. Nocleg w okolicach Moab.

Dzień 9 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze
znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w  skutek erozji wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg w Moab lub Green River.

Dzień 10 Przejazd do Parku Narodowego Krainy Kanionów (Canyonlands NP) w centralnej części
Wyżyny Kolorado. Skaliste płaskowyże na terenie parku zostały głęboko rozcięte przez płynące rzeki.
Odwiedzimy płaskowyż Island in the Sky, położony ponad 1.800 m n.p.m., z którego roztaczają się
widoki na doliny rzeczne Kolorado i Green. Piesza wędrówka po okolicy. Nocleg w rejonie miasteczka
Torrey.

Dzień 11 Zwiedzanie Parku Narodowego Capitol Reef – obejmującego obszar o bardzo ciekawej budowie geologicznej. Tworzy go górzysty fałd o długości 160 km ze szczytami w kształcie skalnych kominów i kopuł. Park należy do najciekawszych w USA. Nocleg w rejonie Torrey.

Dzień 12 Wcześnie rano przejazd do Parku Narodowego Kanionu Bryce. Zakwaterowanie na polu biwakowym i zwiedzanie parku. Jego wyjątkowy krajobraz składający się z tysięcy iglic skalnych, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Możliwy przelot nad kanionem lub zwiedzanie doliny Cedar Breaks na wyżynie Markagunt. Dolina jest głębsza od Kanionu Bryce’a – posiada niemal pionowe zbocza, wycięte w kolorowych piaskowcach. Nocleg w okolicach St George.

Dzień 13 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami.
Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Dla odważnych atrakcyjny szlak - trekking po pas w zimnej wodzie rzeki Dziewicy. Przejazd do Las Vegas i nocne zwiedzanie miasta: kasyna, hotele, sklepy, nocne atrakcje dla turystów. Nocleg.

Dzień 14 Spacer po Las Vegas w ciągu dnia, przejazd kolejką górską, zakupy w centrach handlowych.
Przejazd nad Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera i Płonącej Doliny NP. Przejazd w stronę LA
wśród atrakcji Kalifornii. Nocleg.

Dzień 15 Ostatni dzień zwiedzania - pożegnalny spojrzenie na Miasto Aniołów z kultowego Obserwatorium Griffitha. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 16 Powrót do Warszawy.

Uwaga! Układ noclegów i kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie USA (wynajęte samochody, taksówki itp.); noclegi (motele i hotele klasy turystycznej – pokoje 2-4-osobowe); wstępy na teren parków narodowych i stanowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu do USA; elektronicznej autoryzacji ESTA (ok. 21 USD); wyżywienia (ok. 25-30 USD na dzień); przelotu nad Wielkim Kanionem (od 220 USD); biletów wstępu do obiektów poza parkami narodowymi – np. parków plemiennych (ok. 100 USD); przedstawienie w Las Vegas (od 80 USD); kosztów ewentualnych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze USA podczas wyprawy.

Katarzyna Ogińska-Siedlak

Katarzyna Ogińska-Siedlak (ur.1991). Absolwentka chorzowskiego "Słowaka", Politechniki Opolskiej oraz Śląskiej. Z wykształcenia architekt, z powołania podróżnik. Sezonowo żeglarz i wspinacz. Uczestniczka i organizatorka wielu wypraw krajoznawczych w najbardziej egzotyczne miejsca na Ziemi. Zafascynowana ludźmi, architekturą i przyrodą całego świata. Osiemnaste urodziny świętowała na przełęczy Khardung La w Himalajach. Od tego czasu stanęła już na czterech z siedmiu kontynentów, przemierzając trasy od Wietnamu po zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i od Laponii po Madagaskar.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej
Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego "Słowaka".  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image