Parki Narodowe USA: Arizona, Kalifornia, Nevada, Utah i Route 66

Parki Narodowe USA: Arizona, Kalifornia, Nevada, Utah i Route 66
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
15.09 - 30.09.2024
16 dni 5-12 6.000 zł + 2.000 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

podróż wynajętymi samochodami - kameralne grupy od 5 do 12 osób
3 dni na Route 66
pełne dni na zachwycające PN Wielkiego Kanionu, PN Zion, PN Arches, PN Canyonlands, PN Capitol Reef, PN Bryce i inne
natężenie przyrodniczych cudów - ponad 15 słynnych Parków Narodowych i stanowych
noclegi w pobliżu zwiedzanych atrakcji, żadnej nocy w drodze
terminy uwzględniają najlepszą pogodę
zakupy w największych outletach Las Vegas
AUTOR WYPRAWY: Janusz Dubiel

Trasa wyjazdu: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Wielki Kanion – Zamek Montezumy - Flagstaff – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – PN Wielkiego Kanionu Kolorado – Sunsent Crater NP – Wupatki NP – Page – Pomnikowa Dolina – Moab – PN Skalnych Łuków – PN Krainy Kanionów – PN Capitol Reef – PN Kanionu Bryce – PN Zion – Hurricane – Las Vegas – Zapora Hoovera – Park Płonącej Doliny - Los Angeles

Stany Zjednoczone to kraj przyrodniczych cudów natury. Szczególnie wiele pięknych miejsc leży na pograniczu Arizony i stanu Utah pomiędzy pustyniami Kalifornii a Wyżyną Kolorado. Tamtejsza dzika przyroda i unikalne krajobrazy nie mają sobie równych. Znajdują się tam cztery Parki Narodowe należące do najważniejszych w Ameryce Północnej: PN Wielkiego Kanionu (Grand Canyon NP); PN Skalnych Łuków (Arches NP.); PN Kanionu Bryce (Bryce Canyon NP) i PN Zion (Zion NP). Odwiedzimy też cztery parki mniej znane, a nie mniej ciekawe: PN Drzew Jozuego (Joshua Tree NP); PN Skamieniałego Lasu (Petrified Forest NP); PN Krainy Kanionów (Canyonlands NP) i PN Capitol Reef (Capitol Reef NP). Ponadto na naszej trasie znajdą się amerykańskie Pomniki Narodowe: Naturalne
Mosty
(Natural Bridges NM); Pomnikowa Dolina (Monument Valley). Dzieje przedkolumbijskich indiańskich kultur poznamy pod Zamkiem Montezumy oraz w dawnych pueblach: Wupatki i w Kanionie de Chelly. Zobaczymy pustynie i płaskowyże wulkaniczne, rezerwaty plemion Hopi i Nawaho. Poznamy różnorodne zjawiska przyrodnicze. Dotrzemy do najgorętszych i najsuchszych miejsc Ameryki Północnej.

AUTOR WYPRAWY: Janusz Dubiel

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles, El Pueblo i wizyta w chińskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Popołudniu przespacerujemy się plażą od hipisowskiej Venice do eleganckiej Santa Monica i końca kultowej drogi 66. Możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Wcześnie rano przejazd do Parku Narodowego Drzew Jozuego (Joshua Tree NP) położonego na pograniczu dwóch pustyń: Mojave i Sonora. Park słynie z endemicznej odmiany juki, nazwanej przez mormonów drzewami Jozuego, a także z ciekawych formacji skalnych i geologicznych. Kilkugodzinny pobyt w parku i podróż kultową drogą 66 przez opuszczone miasteczka górnicze. Nocleg w okolicach Kingman na Route 66.

Dzień 4 Podróż przez rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska oraz prawdziwe Góry Jałowcowe do rezerwatu  Indian Hualapai. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 przez opuszczone miasteczka Oatman i Seligman a dalej do Zamku Montezumy – budowli, która wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z Aztekami, zbudowanej na niedostępnej skale przez Indian Sinagua w X wieku. Nocleg w okolicach Flagstaff – na historycznej drodze nr 66.

Dzień 5 Wycieczka drogą nr 66 do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu (Petrified Forest). Zobaczymy w nim tysiące skamieniałych drzew, których pnie uległy fosylizacji w odległych epokach geologicznych oraz Malowaną Pustynię. Przejazd na teren rezerwatu Indian Nawaho i zwiedzanie ruin osiedli ludu Anasazi w Kanionie de Chelly. Nocleg we Flagstaff.

Dzień 6 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Zakup pamiątek indiańskich w ostatniej na Dzikim Zachodzie faktorii handlującej z Indianami. Nocleg we Flagstaff.

Dzień 7 Przejazd na obrzeża Wyżyny Kolorado, gdzie w rejonie krateru wulkanicznego Sunset zobaczymy Wupatki - wielkie pueblo ludu Sinagua. Erupcja pobliskiego wulkanu w XI wieku utworzyła niezwykły księżycowy krajobraz. Dalsze podziwianie Wielkiego Kanionu i jego przepięknych krajobrazowo okolic. Przejazd do Page, miasto leży na nad Jeziorem Powella - ogromnym zbiornikiem wodnym na rzece Kolorado. Spacer nad jeziorem przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej. Opcjonalnie zwiedzanie elektrowni wodnej lub wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu Indian. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta na terenie parku Naturalnych Mostów (Natural Bridges NM). Zobaczymy trzy mosty skalne: Sipapu, Kachina i Owachomo. Nocleg w okolicach Moab.

Dzień 9 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w  skutek erozji wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg w Moab lub Green River.

Dzień 10 Przejazd do Parku Narodowego Krainy Kanionów (Canyonlands NP) w centralnej części Wyżyny Kolorado. Skaliste płaskowyże na terenie parku zostały głęboko rozcięte przez płynące rzeki. Odwiedzimy płaskowyż Island in the Sky, położony ponad 1.800 m n.p.m., z którego roztaczają się widoki na doliny rzeczne Kolorado i Green. Piesza wędrówka po okolicy. Nocleg w rejonie miasteczka Torrey.

Dzień 11 Zwiedzanie Parku Narodowego Capitol Reef – obejmującego obszar o bardzo ciekawej budowie geologicznej. Tworzy go górzysty fałd o długości 160 km ze szczytami w kształcie skalnych kominów i kopuł. Park należy do najciekawszych w USA. Nocleg w rejonie Torrey.

Dzień 12 Wcześnie rano przejazd do Parku Narodowego Kanionu Bryce, zwiedzanie parku. Jego wyjątkowy krajobraz składający się z tysięcy iglic skalnych, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Możliwy przelot nad kanionem. Nocleg w okolicach St George.

Dzień 13 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami. Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Dla odważnych atrakcyjny szlak - trekking po pas w zimnej wodzie rzeki Dziewicy. Przejazd do Las Vegas i nocne zwiedzanie miasta: kasyna, hotele, sklepy, nocne atrakcje dla turystów. Nocleg.

Dzień 14 Spacer po Las Vegas w ciągu dnia, przejazd kolejką górską, zakupy w centrach handlowych. Przejazd nad Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera i Płonącej Doliny NP. Przejazd w stronę LA wśród atrakcji Kalifornii. Nocleg.

Dzień 15 Ostatni dzień zwiedzania - pożegnalny spojrzenie na Miasto Aniołów z kultowego Obserwatorium Griffitha. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 16 Powrót do Warszawy.

Uwaga! Układ noclegów i kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie USA (wynajęte samochody, taksówki itp.); noclegi (motele i hotele klasy turystycznej – pokoje 2-osobowe); wstępy na teren parków narodowych i stanowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu do USA; elektronicznej autoryzacji ESTA (ok. 21 USD); wyżywienia (ok. 25-30 USD na dzień); przelotu nad Wielkim Kanionem (od 220 USD); biletów wstępu do obiektów poza parkami narodowymi – np. parków plemiennych (ok. 100 USD)); kosztów ewentualnych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze USA podczas wyprawy.

Dominik Karkosz

Dominik Karkosz

Dominik Karkosz (ur. 1985), absolwent chorzowskiego “Słowaka”. Z wykształcenia i zamiłowania geograf. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych. Pasjonat podróży, survivalu, skialpinizmu, himalaizmu, żeglarstwa, szczególnie arktycznego i wszelkich środków lokomocji - motoryzacji, kolei, statków i samolotów. Instruktor narciarstwa. Pilot, przewodnik oraz od ponad dwudziestu lat organizator wypraw po całym świecie. Tak samo dobrze czuje się w Europie, czy w Azji, lodach Arktyki, obu Amerykach, Australii i Nowej Zelandii.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej
Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973), absolwent chorzowskiego "Słowaka", z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Katarzyna Gapska

Katarzyna Gapska (ur. 1983), absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach Stosunki Międzynarodowe i  europeistyka, z zawodu ekonomista oraz szkoleniowiec. Od 2014 roku doktor nauk ekonomicznych, wykładowca  zarządzania oraz systemów jakościowych w obszarze produkcji. Od lat jej dwie największe pasje to fotografia oraz podróże, które często łączy ze sobą. Ukończyła dodatkowe kursy fotografii, aby jeszcze lepiej udokumentować wyjazdy.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image