Alaska. Denali

Alaska - kraina kusząca przygodą

Przez piękne góry, dziewicze lasy i pachnące wrzosowiska

Alaska - kraina kusząca przygodą
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
16.07 - 30.07.2024
15 lub 17 dni 6-14 5.300 zł + 2.950 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
  • Nowość
Zapisz się

podróż wynajętymi samochodami lub minibusami w grupie od 6 do 14 osób
wszystkie noclegi pod dachem w motelach, hotelach lub domkach - nie nocujemy pod namiotami ze względu na opady deszczu
3 niezwykłe trekkingi bez plecaków i obciążenia w Parkach Narodowych Denali, Kenai Fjord oraz Wrangell-St. Elias - szlaki górskie nie są bardzo trudne
półtorej dnia w Parku Narodowym Denali – jednym z najpiękniejszych miejsc Ameryki Płn.
trekking do opuszczonej kopalni Kennicott w niesamowitym Parku Narodowym Wrangell-St. Elias
4-5-godzinny trekking szlakiem Harding Icefield Trail w Parku Narodowym Kenai Fjord
rejs statkiem wzdłuż fjordów Parku Narodowego Kenai Fjord
kąpiel w gorących źródłach Chena Hot Springs
zobaczymy dziką i niesamowitą przyrodę Alaski – lasy, wrzosowiska, lodowce i najwyższe pasmo górskie Ameryki Płn.
poznamy dzieje pionierów Alaski, historię złota i ropy naftowej oraz indiańskich plemion dalekiej Północy
AUTORZY PROGRAMU: Janudz Dubiel i Maciej Kołodziejczyk

Trasa wycieczki: Anchorage - Homer - Seward - lodowiec Exit - Park Narodowy Kenai Fjord - Park Narodowy Denali - Nenana - Fairbanks - Chena Hot Springs - Park Narodowy Wrangell-St. Elias (McCarthy i Kennicott) - Valdez - Anchorage + w wersji rozszerzonej Park Narodowy Lake Clark oraz Park Narodowy Katimai

Alaska jest największym pod względem powierzchni oraz najsłabiej zaludnionym stanem USA. Jest to wciąż dzika i rzadko odwiedzana przez turystów kraina olbrzymich przestrzeni, zdominowana górami, z najwyższym szczytem Ameryki Północnej - Denali (dawniej Mount McKinley) o wys. 6.194 m n.p.m., a także z pięknymi wyżynami i licznymi stożkami wulkanicznymi. Alaska przez całe lata przyciągała głównie samotników, outsiderów i poszukiwaczy szczęścia. Dziś przyciąga przede wszystkim miłośników przygód i wielbicieli dzikiej przyrody, a każda podróż po Alasce z pewnością zadowoli jednych i drugich. Podczas naszej wyprawy zobaczymy zarówno najbardziej znane i najbardziej charakterystyczne miejsca Alaski – parki narodowe Denali i Kenai Fjord, lodowiec Exit, pasmo górskie Alaska Range, miasta Anchorage i Fairbanks - jak i rzadko odwiedzany, dziki Park Narodowy Wrangell-St. Elias, którego będąc na Alasce naprawdę szkoda nie zobaczyć. Nasz program umożliwia wydłużenie pobytu na Alasce o 2 dni po to, aby polecieć do dwóch niezwykłych miejsc na Ziemi: Parku Narodowego Lake Clarke oraz Parku Narodowego Katimai. Zapraszamy.

AUTORZY PROGRAMU: Janusz Dubiel, Maciej Kołodziejczyk

Dzień 1 Przylot z Polski do Anchorage – głównego miasta Alaski położonego w malowniczym zakątku pomiędzy odnogami Zatoki Cooka a górami Chugach. Miasto zostało założone w 1914, a jego nazwa oznacza „miejsce kotwiczenia” lub „kotwicowisko”. Obecnie Anchorage jest głównym węzłem komunikacyjnym Alaski, z zamieszkuje je aż 40% ludności stanu. Zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych spacer po rejonie 4 Avenue – głównej ulicy. Nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Anchorage i okolic. Wizyta w miejskich muzeach i w Visitor Centre, w których zobaczymy wystawy poświęcone przyrodzie i geografii Alaski. Poznamy historię arktycznego lotnictwa oraz poczujemy efekt trzęsienia ziemi. Udamy się również nad jezioro Hood - największe na świecie wodne lądowisko samolotów, by przyglądać się startującym i lądującym wodnosamolotom. Jeżeli czas pozwoli, to wstąpimy do Muzeum Lotnictwa, gdzie pod gołym niebem stoją zabytkowe samoloty. Odwiedzimy Park Trzęsienia Ziemi (Earthqueake Park). Jeżeli pogoda dopisze, to proponujemy wyjście na popularny szczyt Flattop z fantastycznym widokiem na Anchorage, Zatokę Cooka oraz góry. Następnie kolacja i nocleg.

Dzień 3 Przejazd na Półwysep Kenai do urokliwego miasteczka Homer, położonego dosłownie na  „końcu drogi”.  Jest ono uważane „światową stolicą połowu halibuta”. Zobaczymy tam zabytkową, drewnianą zabudowę, budynek Visitor Center z wystawą poświęcone życiu i przyrodzie na wybrzeżu zatoki i wyspach w jej pobliżu, a także lokal Salty Dawg Saloon - stworzony we wnętrzu dawnej latarni morskiej. Skosztujemy pysznego halibuta. Nocleg.

Dzień 4 Całodniowy trekking po Parku Narodowym Kenai Fjord, którego obszar obejmuje część pola lodowego Hardinga. Proponujemy wędrówkę pod czoło lodowca Exit oraz trekking trasą Harding Icefield Trail o długości 13 km. Jest to spektakularna wędrówka wzdłuż lodowca, która prowadzi od dna doliny przez lasy olchowe, łąki wypełnione wrzosem, aż do zapierającego dech w piersiach widoku na lodową pustynię. Tempo i czas dopasujemy do warunków atmosferycznych, możliwości i chęci grupy. Nocleg w miejscowości Seward lub okolicy.

Dzień 5 Wspaniała kilkugodzinna przygoda na morzu - rejs statkiem wzdłuż fiordów Półwyspu Kenai  z widokiem na lodowce. Jeżeli szczęście nam dopisze, to zobaczymy maskonury, wieloryby, orki lub lwy morskie. W zależności od wariantu trasy i jej długości cena rejsu wynosi ok.: 80 lub 150 lub 180 USD. Osoby nie uczestniczące w rejsie będą miały czas na wizytę w miejscowym oceanarium. Nocleg w Seward lub okolicy.

Dzień 6 Będzie to dzień spędzony w podróży, podczas której będziemy podziwiać piękne krajobrazy gór i wybrzeży Alaski. Wcześnie rano wyjazd i podróż na północ w stronę Palmer. Po drodze zobaczymy dawne cerkwie i odwiedzimy osady założone jeszcze przez Rosjan, a przy odrobinie szczęścia być może uda nam się spotkać… Indian obrządku prawosławnego. Wieczór i nocleg w pobliżu Parku Narodowego Denali.

Dzień 7 Całodniowy pobyt w Parku Narodowym Denali (Denali National Park and Preserve). Szczyt Denali - dawniej Mt. McKinley (wys. 6.194 m n.p.m) jest najwyższą górą Ameryki Północnej i wchodzi w skład „korony Ziemi”. W 2015 r. oficjalnie odzyskał on swoją indiańską nazwę, która w języku Atabasków oznacza „Wielka”. Kiedy w 1917 roku utworzono park narodowy o nazwie Mount McKinley National Park, jego nazwa stała się przedmiotem sporu, który trwał ponad 60 lat. W 1980 roku połączono park z osobnym obszarem ochrony o nazwie Denali National Monument – tworząc Park Narodowy Denali. Obecnie jest to najsłynniejsze miejsce na całej Alasce. Zwiedza się go jadąc specjalnym autobusem widokową drogą wśród szczytów i dolin łańcucha górskiego Alaska Range. Po drodze zobaczymy górskie jeziora, spływające jęzory lodowców oraz typowe krajobrazy tundry i tajgi. Wśród wielu gatunków zwierząt żyjących w parku, częstym widokiem są stada łosi, kozic górskich, reniferów, owiec Dalla i karibu. Ponad to można napotkać watahy wilków i największego drapieżnika – niedźwiedzia grizzly. Nocleg w pobliżu Parku Narodowego Denali.

Dzień 8 Rano przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych powinna być możliwość przelotu małym samolotem nad masywem górskim Denali (lot jest fakultatywny i dodatkowo płatny – ok. 400-500 USD od osoby). Dla pozostałych kolejny ok. 3-godzinny trekking po parku innym szlakiem. Wczesnym popołudniem opuszczamy Park Narodowy Denali i jedziemy na północ do historycznego miasteczka Nenana. Osada ta była miejscem wymiany handlowej i spotkań indiańskich plemion Atabaskow oraz traperów i górników zamieszkujących centralną Alaskę. Podobno do dzisiaj w Nenana zachowały się dawne tradycje i różnorodna kultury zamieszkujących tu społeczności. Nocleg w miejscowości Fairbanks lub okolicy.

Dzień 9 Pobyt w mieście Fairbanks nad rzeką Chena, które zostało założone w 1902 roku przez poszukiwaczy złota. Dziś liczy ono ok. 30.000 mieszkańców i leży tylko 180 mil od kręgu polarnego. Zimą dzień trwa tutaj zaledwie 3 godziny, a częstym zjawiskiem atmosferycznym jest widok zorzy polarnej. To właśnie w Fairbanks w latach parzystych zaczyna się, a w latach nieparzystych kończy, najtrudniejszy na świecie wyścig psich zaprzęgów - Yukon Quest. Dzień zaczniemy od relaksu w gorących źródłach w Chena Hot Springs. Następnie przejazd na południe i postój w tzw. „Rezydencji Św. Mikołaja na biegunie północnym”. Po południu odwiedzimy wspaniałe Muzeum Arktyczne przy miejscowym uniwersytecie. Wieczorem na kolację radzimy spróbować alaskańskiego łososia. Nocleg w Fairbanks lub okolicy.

Dzień 10 Podróż wzdłuż Parku Narodowego Wrangell-St. Elias - największego parku narodowego w USA, położonego na styku czterech wielkich łańcuchów górskich. Czekaja nas przepiękne widoki na ośnieżone szczyty górskie. Nocleg w parku lub jego bliskiej okolicy.

Dzień 11 Trekking po Parku Narodowym Wrangell-St. Elias. Wśród potężnych szczytów zobaczymy masyw wulkanu Góra Wrangla (wys. 4.317 m n.p.m.) i Górę św. Eliasza (wys. 5.489 m n.p.m.) - drugi najwyższy szczyt USA. Naszym celem jest dotarcie do odizolowanego w dziczy miasteczka McCarthy, do którego ostatnią milę trzeba pokonać piechotą. Poznamy jego niezwykłą i bogata historię. To właśnie stamtąd wyruszymy do opuszczonej kopalni Kennicott, która prężnie działała w okresie międzywojennym XX w. Nocleg w parku lub jego okolicy.

Dzień 12 Podróż w kierunku miasta Valdez, podczas której zobaczymy m. in. jęzor lodowca Worthington, miejsce gdzie notuje się największe opady śniegu na całej Alasce – Przełęcz Thompsona, a także rurociąg transportujący ropę naftową przez całą Alaskę oraz dolinę Keystone Canyon. Po południu wizyta w muzeum miejskim w Valdez, które dokumentuje tragedię, która wydarzyła się w 1964 roku. Wówczas miasto zostało dotknięte wielkim trzęsieniem ziemi o magnitudzie 9,2 – zwanego też trzęsieniem wielkopiątkowym. Wywołało ono na wodach zatoki ogromną falę tsunami o wysokości 67 metrów, która zabiła ok. 130 osób. W wyniku katastrofy, decyzją mieszkańców miasto zostało przeniesione w nowe miejsce, oddalone o kilka mil. Nocleg w Valdez lub jego okolicy.

Dzień 13 Powrót do Anchorage drogą Glenn Highway, wzdłuż której znajdują się liczne punkty widokowe na pasma górskie i spływające z nich lodowce. Pożegnalny spacer po mieście i czas na ostatnie zakupy pamiątek. Nocleg.

Dzień 14-15 Przelot z Anchorage do Europy - zazwyczaj z dwoma przesiadkami.

DLA CHĘTNYCH ROZSZERZONA CZĘŚĆ WYJAZDU!

Dzień 14 Wycieczka awionetką do Parku Narodowego Lake Clark - jednego z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych parków narodowych obu Ameryk. Droga powietrzna jest jedyną możliwością dostania się do tego parku narodowego, zwanego często „Esencją Alaski”. W tym parku, oddalonym o setki kilometrów od ludzkich osiedli, występuje największe prawdopodobieństwo zobaczenia niedźwiedzi i innych dzikich zwierząt.

Dzień 15 Wycieczka awionetką do Parku Narodowego Katimai – gdzie w 1912 roku miał miejsce jeden z najpotężniejszych wybuchów wulkanu w XX wieku. Wulkan wyrzucił 21 km3 popiołów. W wyniku eksplozji powstała kaldera o szerokości 5,8 km i głębokości 1.250 m. Górna część stożka została wysadzona, a na jego miejscu utworzyło się zagłębienie o średnicy 5 km i głębokości. W ten sposób powstała „Dolina 1000 Dymów”. Jednocześnie niedaleko wulkanu utworzyła się kopuła lawowa Nowarupta (Książkiewicz M., Geologia dynamiczna, 1979).

Dzień 16-17 Przelot z Anchorage do Europy - zazwyczaj z dwoma przesiadkami.

Koszt każdego dodatkowego dnia wycieczki jest zależny od liczby chętnych i wynosi:
-  dla 2 osób: 1.000 zł + 80 USD + lot do Lake Clarke lub PN Katimai - od 1.000 USD* od osoby.
- dla 4 osób: 500 zł + 80 USD + lot do Lake Clarke lub PN Katimai - od 1.000 USD* od osoby.
- dla 5-ciu osób i więcej: 400 zł + 80 USD + lot do Lake Clarke lub PN Katimai - od 1.000 USD od osoby.
*wycieczka jest uzależniona od pogody, a jej koszt od terminu wykupu. Firma amerykańska pobiera 100% opłaty z góry i należy jej zapłacić przelewem bankowym w wyznaczonym terminie. W przypadku złych warunków atmosferycznych wycieczka zostanie odwołana, a firma zobowiązuje się do zwrotu całości wpłaconych pieniędzy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na zmienne warunki atmosferyczne planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika, który jest jednocześnie kierowcą; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy podczas wyprawy samochodami lub wynajętym minibusem; noclegi w motelach lub hotelach dwu- lub trzygwiazdkowych (pokoje 2-4-osobowe) lub domkach z drewna w parkach narodowych lub ich otulinie - część noclegów zawiera w cenie śniadania kontynentalne; bilety wstępu do parków narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy. Uwaga! Planujemy 2 lub 3 noclegi w drewnianych domkach w parkach narodowych lub ich otulinie. Takie domki są wyposażone w kuchnie i bardzo wygodne łóżka, ale łazienki i toalety mogą znajdować się na zewnątrz. W USA noclegi w środku parków narodowych są uznawane za luksusowe i położenie węzła sanitarnego na zewnątrz domku nie jest uważane za szczególną niedogodność. Noclegi w takich miejscach umożliwiają obcowanie z dziką przyrodą.  
Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Anchorage; wyżywienia (ok. 30-40 USD na dzień) oraz napiwków w restauracjach (w USA są obowiązkowe i wynoszą minimum 20% wartości zamówienia); biletów wstępu do miejsc i obiektów poza parkami narodowymi (ok. 300 USD); wycieczki autokarowej po PN Denali (ok. 100 USD); lotu małym samolotem nad masywem Denali (ok. 400-500 USD); rejsu statkiem wzdłuż Półwyspu Kenai (ok. 100-150 USD); a także kosztów rozszerzonej wersji programu i wycieczek do PN Lake Clark oraz PN Katimai (od 1.000 USD za każdą z wycieczek).

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do Anchorage dotychczas wynosiła ok. 6-7 tys. zł.

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973), absolwent chorzowskiego "Słowaka", z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej