Alaska

Alaska - kraina kusząca przygodą

Przez piękne góry, dziewicze lasy i pachnące wrzosowiska

Alaska - kraina kusząca przygodą
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
15.07 - 28.07.2023
14 dni 8-16 4.800 zł + 2800 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

podróż wynajętymi minibusami w grupie od 8 do 16 osób – wspólne posiłki i wieczory
wszystkie noclegi pod dachem w motelach lub hostelach - nie nocujemy pod namiotami ze względu na możliwe opady deszczu
półtora dnia w Parku Narodowym Denali – jednym z najpiękniejszych miejsc Ameryki Płn.
całodniowy trekking szlakiem Harding Icefield Trail w Parku Narodowym Kenai Fjord
rejs statkiem wzdłuż fjordów Parku Narodowego Kenai Fjord
kąpiel w gorących źródłach Chena Hot Springs
zobaczymy dziką i niesamowitą przyrodę Alaski – lasy, wrzosowiska, lodowce i najwyższe pasmo górskie Ameryki Płn.
poznamy dzieje pionierów Alaski, historię złota i ropy naftowej oraz indiańskich plemion dalekiej Północy
AUTORZY PROGRAMU: Janusz Dubiel i Maciej Kołodziejczyk

Trasa wycieczki: Anchorage - Homer - Seward - Park Narodowy Kenai Fjord - Talkeetna - Park Narodowy Denali - Nenana - Fairbanks - Chena Hot Springs - Park Narodowy Wrangell-St. Elias - McCarthy - Valdez - Anchorage

Alaska jest największym pod względem powierzchni oraz najsłabiej zaludnionym stanem USA. Jest to wciąż dzika i rzadko odwiedzana przez turystów kraina olbrzymich przestrzeni, zdominowana górami, z najwyższym szczytem Ameryki Północnej - Denali (dawniej McKinley) o wys. 6.194 m n.p.m., a także z pięknymi wyżynami i licznymi stożkami wulkanicznymi. Alaska przez całe lata przyciągała głównie samotników, outsiderów i poszukiwaczy szczęścia. Dziś przyciąga przede wszystkim miłośników przygód i wielbicieli dzikiej przyrody, a każda podróż po Alasce z pewnością zadowoli jednych i drugich. Podczas naszej wyprawy zobaczymy najbardziej znane i najbardziej charakterystyczne miejsca Alaski – parki narodowe, lodowce i pasma górskie, dzikie lasy tajgi, a także wybrzeże Zatoki Alaska i stolicę Anchorage.

AUTORZY PROGRAMU: Janusz Dubiel, Maciej Kołodziejczyk

Dzień 1 Przylot z Polski do Anchorage – głównego miasta Alaski położonego w malowniczym zakątku pomiędzy odnogami Zatoki Cooka a górami Chugach. Miasto zostało założone w 1914, a jego nazwa oznacza „miejsce kotwiczenia” lub „kotwicowisko”. Obecnie Anchorage jest głównym węzłem komunikacyjnym Alaski, z zamieszkuje je aż 40% ludności stanu. Zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych spacer po rejonie 4 Avenue – głównej ulicy. Nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Anchorage i okolic. Wizyta w miejskich muzeach i w Visitor Centre, w których zobaczymy wystawy poświęcone przyrodzie i geografii Alaski. Poznamy historię arktycznego lotnictwa oraz poczujemy efekt trzęsienia ziemi. Udamy się również nad jezioro Hood - największe na świecie wodne lądowisko samolotów, by przyglądać się startującym i lądującym wodnosamolotom. Jeżeli czas pozwoli, to wstąpimy do Muzeum Lotnictwa, gdzie pod gołym niebem stoją zabytkowe samoloty. Wieczorem spacer po mieście oraz wspólne wejście na popularny szczyt Flattop z fantastycznym widokiem na Anchorage, Zatokę Cooka oraz góry. Następnie kolacja i nocleg. Uwaga! Tego dnia dla chętnych spróbujemy zorganizować fakultatywny przelot awionetką do Lake Clark National Park (lot jest dodatkowo płatny). Droga powietrzna jest jedyną możliwością dostania się do tego parku narodowego, zwanego często „Esencją Alaski”.

Dzień 3 Przejazd na Półwysep Kenai do urokliwego miasteczka Homer, położonego dosłownie na  „końcu drogi”. Jest ono uważane za „światową stolicą połowu halibuta”. Zobaczymy tam zabytkową, drewnianą zabudowę, budynek Visitor Center z wystawą poświęcone życiu i przyrodzie na wybrzeżu zatoki i wyspach w jej pobliżu, a także lokal Salty Dawg Saloon - stworzony we wnętrzu dawnej latarni morskiej. Skosztujemy pysznego halibuta. Nocleg.

Dzień 4 Całodniowy trekking po Parku Narodowym Kenai Fjord, którego obszar obejmuje część pola lodowego Hardinga. Proponujemy wędrówkę pod czoło lodowca Exit oraz trekking trasą Harding Icefield Trail o długości 13 km. Jest to spektakularna wędrówka wzdłuż lodowca, która prowadzi od dna doliny przez lasy bawełniane i olchowe, łąki wypełnione wrzosem, aż do zapierającego dech w piersiach widoku na lodową pustynię zasilającą dziesiątki lodowców. Tempo i czas dopasujemy do możliwości i chęci grupy. Po trekkingu przejazd do miejscowości Seward i nocleg.

Dzień 5 Wspaniała kilkugodzinna przygoda na morzu - rejs statkiem wzdłuż fiordów Półwyspu Kenai  z widokiem na lodowce. Jeżeli szczęście nam dopisze, to zobaczymy wieloryby, orki lub lwy morskie. W zależności od wariantu trasy i jej długości cena rejsu wynosi ok.: 80 lub 150 lub 180 USD. Osoby nie uczestniczące w rejsie będą miały czas na wizytę w miejscowym oceanarium. Nocleg w Seward.

Dzień 6 Wcześnie rano wyjazd z Seward i podróż na północ w stronę Palmer. Po drodze zobaczymy dawne osady założone jeszcze przez Rosjan, a przy odrobinie szczęścia być może uda nam się spotkać… Indian obrządku prawosławnego. Zatrzymamy się przy farmie wołów piżmowych i spróbujemy ją zwiedzić. Potem dotrzemy do miasteczka Talkeetna, będącego bazą wypadową dla alpinistów zdobywających szczyt Denali - dawniej Mt. McKinley (wys. 6.194 m n.p.m). Jest to najwyższa góra Ameryki Północnej i wchodzi w skład tzw. „korony Ziemi”. W 2015 r. oficjalnie odzyskała ona swoją indiańską nazwę, która w języku Atabasków oznacza „Wielka”. Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych powinna być możliwość przelotu małym samolotem nad masywem górskim Denali z możliwością poszerzenia go o lądowanie na lodowcu (lot jest fakultatywny i dodatkowo płatny). Nocleg w pobliżu Parku Narodowego Denali. 

Dzień 7 Całodniowy pobyt w Parku Narodowym Denali (Denali National Park and Preserve). Kiedy w 1917 roku utworzono park narodowy o nazwie Mount McKinley National Park, jego nazwa stała się przedmiotem sporu, który trwał ponad 60 lat. W 1980 roku połączono park z osobnym obszarem ochrony o nazwie Denali National Monument – tworząc Park Narodowy Denali. Obecnie jest to najsłynniejsze miejsce na całej Alasce. Zwiedza się go jadąc widokową drogą wśród szczytów i dolin łańcucha górskiego Alaska Range. Po drodze zobaczymy górskie jeziora, spływające jęzory lodowców oraz typowe krajobrazy tundry i tajgi. Wśród wielu gatunków zwierząt żyjących w parku, częstym widokiem są stada łosi, kozic górskich, reniferów, owiec Dalla i karibu. Ponad to można napotkać watahy wilków i największego drapieżnika – niedźwiedzia grizzly. Nocleg w okolicach Denali.

Dzień 8 Rano udamy się na wybrany fragment Szlaku Stampede. Jest to droga, którą stworzyli pierwsi górnicy z regionu Kantishna, poszukujący złota i antymonu. Została ona na długo zapomniana do tego stopnia, że nawet nie pokazywano jej na większości map. Szlak Stampede zyskał rozgłos w 1998 roku dzięki bestsellerowej powieści Jona Krakauera pt. „Wszystko za życie” ("Into The Wild"), zekranizowanej kilka lat później przez reżysera Seana Penna. Po południu opuszczamy Park Narodowy Denali i jedziemy na północ do historycznego miasteczka Nenana. Osada ta była miejscem wymiany handlowej i spotkań indiańskich plemion Atabasków oraz traperów i górników zamieszkujących centralną Alaskę. Podobno do dzisiaj w Nenana zachowały się dawne tradycje i różnorodna kultury zamieszkujących tu społeczności. Nocleg w miejscowości Fairbanks lub okolicy.

Dzień 9 Pobyt w mieście Fairbanks nad rzeką Chena, które zostało założone w 1902 roku przez poszukiwaczy złota. Dziś liczy ono ok. 30.000 mieszkańców i leży tylko 180 mil od kręgu polarnego. Zimą dzień trwa tutaj zaledwie 3 godziny, a częstym zjawiskiem atmosferycznym jest widok zorzy polarnej. Odwiedzimy wspaniałe Muzeum Arktyczne przy miejscowym uniwersytecie, gdzie w części wystawy panuje temperatura –8 stopni Celsjusza i jest możliwość dotknięcia rzeźb wykonanych z lodu, a także muzeum pionierskie prezentujące czasy „gorączki złota”. Ponadto w Fairbanks w latach parzystych zaczyna się, a w latach nieparzystych kończy, najtrudniejszy na świecie wyścig psich zaprzęgów - Yukon Quest. Wieczorem na kolację radzimy spróbować alaskańskiego łososia. Nocleg.

Dzień 10 Dzień zaczniemy od relaksu w gorących źródłach w Chena Hot Springs. Następnie przejazd na południe i postój w tzw. „Rezydencji Św. Mikołaja na biegunie północnym”. Podróż wzdłuż Parku Narodowego Wrangell-St. Elias - największego parku narodowego w USA, położonego na styku czterech wielkich łańcuchów górskich. Czekaja nas przepiękne widoki na ośnieżone szczyty górskie. Nocleg w rejonie parku.

Dzień 11 Trekking po Parku Narodowym Wrangell-St. Elias. Wśród potężnych szczytów zobaczymy masyw wulkanu Góra Wrangla (wys. 4.317 m n.p.m.) i Górę św. Eliasza (wys. 5.489 m n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt USA. Naszym celem jest dotarcie do odizolowanego w dziczy miasteczka McCarthy, do którego ostatnią milę trzeba pokonać piechotą. Poznamy jego niezwykłą i bogata historię. To właśnie stamtąd wyruszymy do opuszczonej kopalni Kennicott, która prężnie działała w okresie międzywojennym XX w. Nocleg w okolicy parku.

Dzień 12 Podróż w kierunku miasta Valdez, podczas której zobaczymy m. in. jęzor lodowca Worthington, miejsce gdzie notuje się największe opady śniegu na całej Alasce – Przełęcz Thompsona, a także rurociąg transportujący ropę naftową przez całą Alaskę oraz dolinę Keystone Canyon. Po południu wizyta w muzeum miejskim w Valdez, które dokumentuje tragedię, która wydarzyła się w 1964 roku. Wówczas miasto zostało dotknięte wielkim trzęsieniem ziemi o magnitudzie 9,2 – zwanego też trzęsieniem wielkopiątkowym. Wywołało ono na wodach zatoki ogromną falę tsunami o wysokości 67 metrów, która zabiła ok. 130 osób. W wyniku katastrofy, decyzją mieszkańców miasto zostało przeniesione w nowe miejsce, oddalone o kilka mil. Nocleg.

Dzień 13 Powrót do Anchorage i lot do Europy. Przejazd drogą Glenn Highway, wzdłuż której znajdują się liczne punkty widokowe na pasma górskie i spływające z nich lodowce. We wczesnych godzinach popołudniowych przejazd na lotnisko i wylot do Europy.

Dzień 14 Przylot do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy podczas wyprawy samochodami lub wynajętym minibusem; motele lub hotele dwu- lub trzygwiazdkowe (pokoje 2-4-osobowe); część noclegów zawiera w cenie śniadania kontynentalne; bilety wstępu do parków narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Anchorage; wyżywienia (ok. 30-40 USD na dzień); biletów wstępu do miejsc i obiektów poza parkami narodowymi (ok. 300 USD); napiwków; rejsu statkiem wzdłuż Półwyspu Kenai; wycieczek fakultatywnych i lotów małymi samolotami nad masywem Denali oraz do Parku Narodowego Lake Clark (ok. 250-300 USD za każdy z lotów); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze USA podczas wyprawy.

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego "Słowaka".  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej