Armenia – Kraj u stóp Araratu

dla wszystkich, którzy chcą dokładniej zwiedzić Armenię

Armenia – Kraj u stóp Araratu
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
05.06 - 20.06.2023
16 dni 7-13 2.200 zł + 650 USD + bilet lotniczy Zapisz się
10.08 - 25.08.2023
16 dni 7-13 2.200 zł + 650 USD + bilet lotniczy Zapisz się
26.08 - 10.09.2023
16 dni 7-13 2.200 zł + 650 USD + bilet lotniczy Zapisz się

wyjątkowy program gwarantujący rzetelne zwiedzenie Armenii
podróż w grupie 7-14 osób - razem spędzamy czas, wspólne posiłki i wieczory
2 dni w Erywaniu – to minimum, żeby to piękne miasto rzetelnie zwiedzić
piesze wędrówki po górskich dolinach Armenii (jar rzeki Worotan)
wizyta w karawanseraju Selim pod przełęczą Sulima
dla chętnych trekking na najwyższą górę Armenii – wulkan Aragac (wys. 4. 090 m n.p.m.)
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wycieczki: Erywań - Eczmiadzyn - Zwarthnoc - Chor Wirap - Areni - Noravank - Yeghegis - Zorac Karer - Tatev - Goris - Dżermuk - karawanseraj Selim - Sewan - Goszawank - Haghartsin - Noraduz - Cachkadzor - Dilidżan - Alaverdi - Odzun - Akhtala - Haghpat - Sanahin - Gyumri - Aruch - Talin - Haridjavank - Marmaszen - Asztarak - Karmavor - Oszakan - Erywań - góra Aragac - Garni - Geghard - Amberd – Erywań. Uwaga! Kolejność miejsc na trasie może ulec zmianie.

Wracamy do Armenii! W terminie wakacyjnym ten program można zrealizować w połączeniu z wycieczką: Gruzja – Od Kaukazu do Morza Czarnego

Termin wyjazdu łączonego:            26 lipca - 25 sierpnia 2023
Cena wyjazdu łączonego (31 dni): 4.400 zł + 1.350 USD + bilet lotniczy
PROMOCJA do 31 stycznia:           3.900 zł + 1.350 USD + bilet lotniczy

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Zapraszamy do kraju pięknych krajobrazów wulkanicznych, legendarnych miejsc oraz długiej i bogatej historii. Według Księgi Rodzaju kolebka ludzkości znajduje się na Wyżynie Armeńskiej w miejscu, gdzie wznosi się majestatyczna góra Ararat (wys. 5.137 m n. p. m.). Na jej zboczach po Potopie osiadła Arka Noego, a trzej synowie Noego - Sem, Cham i Jafet - wyruszyli stąd w trzy strony świata, żeby od nowa zaludnić wymarłą Ziemię. Dzisiejsza Armenia zajmuje zaledwie mały fragment wyżyny i leży w bezpośrednim sąsiedztwie strzelistych gór Kaukazu. W Armenii od starożytności stykały się ważne kultury Europy i Azji. Znajdują się tam zabytki związane z dawnym imperium perskim, Rzymem i rodzimym królestwem Urartu. Na początku IV wieku w Armenii powstało pierwsze chrześcijańskie królestwo świata i odtąd na trwałe rozkwitła chrześcijańska kultura i sztuka. Szczególnie mocno rozwinęła się architektura. Do dziś w całym kraju wznoszą się dziesiątki średniowiecznych kościołów i klasztorów, które w połączeniu z górskim krajobrazem są najbardziej charakterystyczną wizytówką Armenii. Dlatego naszą wyprawę należy polecić osobom zainteresowanym górami i unikalną architekturą sakralną, ale także wszystkim, którzy chcą poznać ten mało znany w Europie kraj oraz niezwykłe dzieje gościnnego narodu ormiańskiego.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Erywaniu. Nad ranem przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy: Armeńskie Muzeum Historyczne; ruiny cytadeli z czasów królestwa Urartu (VIII w. p.n.e.) na wzgórzu Erebuni; Matenadaran – słynna biblioteka dawnych manuskryptów. Wieczorem spacer po Placu Republiki, Placu Opery i parku Achtanak, gdzie szumi 2750 fontann i kaskad wodnych. Relaks przy lampce koniaku i nocleg.

Dzień 3 Wycieczka do religijnej stolicy Armenii – miasta Eczmiadzyn, gdzie ma swoją siedzibę najważniejszy biskup Kościoła Ormiańskiego noszący tytuł katolikosa. W jego skarbcu jest kawałek deski z Arki Noego. Zobaczymy jego dom i odwiedzimy kościoły: Katedrę Świętego Eczmiadzynu (IV w.), bazylikę św. Gajane (VII w.), kościół św. Ripsime (VII w.) i cerkiew Szogakat (XVII w.). Ponad to zobaczymy ruiny ogromnej katedry w Zwarthnoc z VII w. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 4 Rano wyjazd z Erywanu do klasztoru Chor Wirap w dolinie rzeki Araks. To legendarne miejsce, w którym pogański król Armenii więził św. Grzegorza Oświeciciela. W pobliżu leżała dawna stolica Artaksata, gdzie osiadł Hannibal po klęsce z Rzymianami. Z murów Chor Virab roztacza się piękna panorama na górę Ararat. Następnie podróż na górskie obszary południowej Armenii. Wizyta w pięknie położonych klasztorach w Areni i Noravank oraz oglądanie średniowiecznych budowli we wsi Yeghegis. Nocleg w rejonie miasta Sisian.

Dzień 5-6 Podróż przez góry południowej Armenii do miasta Goris. Spacer po Starym Goris oraz po malowniczych skałach wulkanicznych i grotach w nich wydrążonych w sąsiedztwie miasta. Groty te pochodzą prawdopodobnie w V wieku. Wizyta w megalitycznym obserwatorium astronomicznym Zorac Karer z 5 tys. p.n.e., a także w słynnym klasztorze Tatev (IX-XIII w.). Dla chętnych całodniowy trekking do jaru rzeki Worotan i wsi Harżis. Zobaczymy tam ruiny kurdyjskiej wioski Kercer i grobowiec Alan Takawor - legendarnego bezimiennego władcy Alanów. Dla osób, które nie lubią chodzenia po górach czas wolny w Goris. Noclegi w Goris.

Dzień 7 Rano Przejazd do słynącego z wybornych wód mineralnych miasta Dżermuk. Spacer i wizyta w pijalni wód. Następnie podróż przez Góry Wardeniskie. Pod przełęczą Sulim zobaczymy najlepiej zachowany w całej Armenii karawanseraj Selim (XIV w.). Zjazd do Kotliny Sewańskiej i nocleg w rejonie jeziora Sewan.

Dzień 8-9 Pobyt w okolicy jeziora Sewan, leżącym w kotlinie górskiej w obrębie Małego Kaukazu. Zwiedzanie miasta Sewan: spacer do Monastyru Świętej Bogurodzicy (IX w.), a dla odważnych kąpiel w jeziorze. Wizyta na cmentarzu we wsi Noraduz - znajdują się tam jedne z najstarszych chaczkarów w Armenii. Ponadto odwiedzimy uzdrowisko w Dilidżanie, monastyry w Goszawank (XI w.) i Haghartsin (XI-XIII w.). Noclegi w rejonie jeziora Sewan.

Dzień 10-11 Podróż przez góry północnej Armenii. Zobaczymy znów piękne krajobrazy, pośród których wznoszą się kolejne średniowieczne i całkowicie unikalne obiekty sakralne. Na trasie znajdą się następujące miejsca: monastyr Sanain (IV-XVI w.), koścół Odzun (VI-VII w.), monastyr Haridjavank (VIII w.), monastyr Marmaszen (X w.), gruziński monastyr Akhtala (X w.), monastyr Haghpat (lista UNESCO), a także budowle sakralne w Aruch, mieście Talin oraz starożytny most kamienny w Alaverdi. Noclegi w Gyumri i okolicy Alaverdi.

Dzień 12-13 Przejazd do doliny rzeki Kasach, gdzie produkuje się znane armeńskie wina. Po drodze zwiedzanie monastyru Keczaris (XII w.) w mieście Cachkadzor. Następnie zwiedzanie miasta Asztarak i okolic: wczesnochrześcijański kościół Karmravor (Purpurowa Bazylika) z podwójnym murem obronnym, monastyr Saghmosavank, wieś Oszakan, gdzie w podziemiach kościoła z V w. znajdują się groby św. Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego) i bizantyńskiego cesarza Maurycjusza. Noclegi w Erywaniu.

Dzień 14 Dla zainteresowanych wycieczka fakultatywna w góry i trekking w masywie najwyższej góry Armenii – wulkanu Aragac (wys. 4.090 m n.p.m.). Około godz. 3.30 przejazd z Erywaniu nad jezioro Kari (wys. 3.190 m n.p.m.) skąd zaczynają się trasy na cztery wierzchołki Aragacu. W drodze powrotnej zwiedzanie zamku Amberd (VII w.). Dla niezainteresowanych trekkingiem czas na indywidualne spacery po Erywaniu. Nocleg.

Dzień 15 Kontynuujemy zwiedzanie stolicy i okolic. Wycieczka do hellenistycznej świątyni irańskiego boga Mitry w Garni - jedynym takim obiekcie na Zakaukaziu. Tą unikalną budowlę wzniesiono w letniej siedzibie starożytnych królów Armenii. Potem zobaczymy Monastyr Świętej Włóczni w Gehardzie z IV wieku, który słynie z wykutych w skałach kaplic i pięknych chaczkarów. Po południu wizyta w Muzeum S. Paradżanowa i Muzeum Ludobójstwa w Erywaniu. Nocleg.

Dzień 16 Około 2.00 w nocy przejazd na lotnisko w i powrót do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Osoby łączące wyjazd do Armenii z wycieczką do Gruzji - przejazd do Tbilisi.

Uwaga! Informujemy, że kolejność dni może ulec przestawieniu, a ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT;  koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele i hostele  - pokoje 2-4 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Erywaniu; biletów wstępu (ok. 50 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); kosztów obowiązkowych testów na COVID19, jeżeli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Libanu; kosztów wynajęcia przewodnika i transportu na górę Aragac (ok. 160 USD od grupy) – jest to wycieczka fakultatywna.

 

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście.

Czytaj więcej

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Człowiek, który porzucił pracę w korporacji I postanowił na rok zamieszkać na Islandii. Począwszy od 2014 roku silnie związany z Gruzją i Armenią, wcześniej z Krymem. Zawsze ciekawy świata. Uważa, że na naukę nowych rzeczy i poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno, a w razie niespodziewanych sytuacji “koniec języka za przewodnika”. Zdecydowanym priorytetem są dla niego kierunki wschodnie.

Czytaj więcej