Tajwan - Między morzami Dalekiego Wschodu

aktywność na łonie natury, niezwykła kuchnia i chińska kultura

jedna z nielicznych wycieczek na Tajwan w ofercie polskich klubów i biur podróży
podróż w małej grupie 7-10 osób - razem spędzamy czas, wspólne posiłki i wieczory
dokładne zwiedzanie dwóch stolic: Taipej i Tajnan – obecnej i tej dawnej
całodniowa wycieczka minivanem do geoparku Yeliu, wodospadu Mała Niagara, Jiufenu, Muzeum Złota w Jinguashi
dla chętnych dodatkowe atrakcje: river tracing w Hualianie, czyli wędrówka potokiem górskim , a także nurkowanie z żółwiami morskimi
tajwański pomost kulinarny, czyli dużo autentycznej, lokalnej kuchni pełnej potraw japońskich, chińskich i wietnamskich - większość posiłków w ulicznych, lokalnych restauracjach (tzw. street food)
możliwość częściowego dopasowania programu do swoich potrzeb, zainteresowań, kondycji fizycznej
AUTOR PROGRAMU: Aleksander Hamerlik

Trasa wycieczki: Tajpej – Park Narodowy Yangmingshan – geopark Yeliu – Shifen i wodospad Mała Niagara – Jiufen – Hualian i okolice – Park Narodowy Taroko – Gaoxiong i klasztor Fo Guang Shan– wyspa Xiaoliuqiu – Tajnan – Jiayi i Park Krajobrazowy Alishan – Jezioro Słońca i Księżyca – Tajpej    

CENA WYJAZDU:                   3.800 zł + 1.120 EUR + bilet lotniczy
PROMOCJA do 31 stycznia:   3.450 zł + 1.120 EUR + bilet lotniczy     

Zapraszamy na pierwszą wyprawę Klubu Laurazja na Tajwan! Autorem wyjazdu i przewodnikiem na tej trasie jest sinolog Aleksander Hamerlik, który spędził 1,5 roku na Tajwanie oraz pół roku w Chinach kontynentalnych jako stypendysta. Przed pandemią Aleksander prowadził wyjazdy po Chinach i dał się poznać jako solidny pilot, bardzo dobrze znający zarówno język, jak i kulturę obszaru. 

Dlaczego Kubuś Puchatek szuka miodku na Tajwanie? Czy tajwańscy Aborygeni umieją rzucać bumerangami? Gdzie jest Tajwan na Formozie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy na pokład! Razem spróbujemy odkryć tajwańską tożsamość w obrębie cywilizacji chińskiej. Oprócz historii imigrantów: Holendrów, Hiszpanów, Chińczyków Han i Japończyków, poznamy też historię tajwańskich Aborygenów. Przywitamy się z Konfucjuszem, ale także Mazu - boginią mórz i patronką rybaków, ważnym bóstwem w panteonie wyspy. Z zabudowy obecnej i starej stolicy, Tajpej i Tajnanu, postaramy się wyłuskać elementy typowo tajwańskie i południowo-chińskie. Docenimy różnorodność, nie tylko tę kulturową i językową. Czekają nas także przygody kulinarne. Porządnie najemy się chińskiego huoguo, wietnamskich sajgonek, japońskiego sashimi i lokalnych specjałów, jak placka z ostrygami czy zupy wołowej. Schudniemy w międzyczasie... Wyspa jest w 2/3 pokryta górami, więc nie zabraknie atrakcji przyrodniczych. Będziemy wędrować w górskich potokach, pływać z żółwiami morskimi i spacerować między wielkimi cyprysami. Więc jeśli lubisz aktywny wypoczynek, jesteś ciekaw_ słabo znanej w Polsce historii i kultury Tajwanu i masz ochotę wypić oryginalną herbatę z tapioką w miłej atmosferze, to pakuj się. Czekamy na Ciebie - Aleksander Hamerlik.

AUTOR PROGRAMU: Aleksander Hamerlik

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Tajpej przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek po podróży. Spacer aklimatyzacyjny, podczas którego przejdziemy się najstarszą ulicą w Tajpej, Dihua w dzielnicy portowej Dadaocheng. Zobaczymy lokalne apteki i sklepy z przyprawami, przykłady barokowej i chińskiej architektury. Następnie obejrzymy pierwszy na świecie budynek, którego wysokość przekroczyła pół kilometra – Tajpej 101. Dla chętnych wjazd na 89. piętro, skąd widać panoramę stolicy (ok. 20 EUR/os.). Wspólna obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych miejsc w Tajpej. Rano spacer po Placu Wolności, gdzie oprócz Teatru Narodowego i Hali Koncertowej znajduje się Narodowa Hala Pamięci poświęcona Czang Kaj-Szekowi – politycznemu przeciwnikowi Mao Zedonga i wieloletniemu prezydentowi Republiki Chińskiej. Następnie zobaczymy zabytkowy Dom i Muzeum Lin An Tai, najlepiej zachowany w stolicy obiekt tradycyjnej architektury prowincji Fujian (południowo-wschodnie Chiny) z XVIII wieku. Po południu zwiedzimy mieszczące ponad 650 tys. eksponatów Pałacowe Muzeum Narodowe. W drodze powrotnej do hotelu wizyta w Shilinie – największym targu nocnym w Tajpej, a także w najpopularniejszej dzielnicy handlowej na Tajwanie - Ximendingu. Nocleg.

Dzień 4 Całodniowa wycieczka po Parku Narodowym Yangmingshan, który słynie m.in. z fumaroli (wyziewy gazów ze szczelin wulkanu), gorących źródeł i najwyższego na Tajwanie uśpionego wulkanu Qixing (wys. 1.120 m n.p.m.). Przed wędrówką pomodlimy się w Świątyni Bao’an – jednej z trzech obok Longshan i Qingshui najważniejszych świątyń w Tajpej. Po południu chętni wezmą udział w spektaklu opery tajwańskiej lub obejrzą występ tańców aborygeńskich (ok. 20 EUR/os.).

Dzień 5 Całodniowa wycieczka wynajętym minivanem. Rano przejazd ze stolicy do geoparku Yeliu, w którym pospacerujemy między bajecznymi kominami. W Shifenie dotrzemy do najszerszego wodospadu na Tajwanie, tzw. Małej Niagary, chętni puszczą lampiony z własnoręcznie wypisanymi życzeniami. Przejdziemy się alejkami Jiufenu, których atmosfera przypomina "Spirited Away - W krainie Bogów” - produkcji Studia Ghibli. Zwiedzimy Muzeum Złota w Jinguashi i zdobędziemy niewysoki szczyt Teapot Mountain. Noc spędzimy w Jiufenie z widokiem na Morze Wschodniochińskie i wzgórza.

Dzień 6 Rano przejazd pociągiem do miasta Hualian (czas przejazdu ok. 2,5 godziny). Na miejscu wszystkich chętnych czeka atrakcja popularna we wschodniej Azji, a mało znana w Europie – river tracing. Jest to forma aktywności fizycznej szczególnie lubiana przez Japończyków, Hongkończyków i Tajwańczyków, która łączy trekking, bouldering, pływanie, brodzenie i ślizgi w potoku górskim (bez obaw, ten rodzaj aktywności z zasady nie jest bardziej niebezpieczny od standardowej wspinaczki górskiej). Planujemy przejście malowniczą, ponad 5-godzinną trasą (ok. 70 EUR/os.), która zazwyczaj kończy się wodospadem.
Uwaga! Niezainteresowani udziałem w ponad 5-godzinnej wędrówce w potoku górskim mają do wyboru: krótszy river tracing (mniej niż 5 godzin, ok. 40 EUR/os.), indywidualną wycieczkę rowerem we wskazane przez przewodnika miejsce, inną aktywność zależną od aktualnej oferty lokalnych biur podróży. Nocleg Hualianie.

Dzień 7 Trekking po górach na terenie Parku Narodowego Taroko, które jeszcze niecałe 100 lat temu były licznie zamieszkane przez jedno z 16 plemion tajwańskich Aborygenów – Taroko. To od niego nazwę bierze zarówno cały park, jak i jego główna atrakcja – wyrzeźbiony przez rzekę Liwu marmurowy wąwóz Taroko. Wybór szlaków będzie uzależniony od warunków pogodowych i kondycji grupy. Jeśli nam się poszczęści, to podejrzymy życie endemicznego makaka tajwańskiego.

Dzień 8 Wcześnie rano przejazd pociągiem z Hualianu do miasta Gaoxiong (czas przejazdu ok. 5,5 h). Po południu zwiedzamy największy klasztor buddyjski na Tajwanie, Fo Guang Shan, który oprócz międzynarodowej działalności charytatywnej znany jest m.in. z relikwii zęba Buddy oraz wielkiego, metalowego  posągu siedzącego Buddy o wys. 108 m. Nocleg w Gaoxiongu.

Dzień 9 Tego dnia czeka nas odpoczynek na plaży oraz kolejna atrakcja przyrodnicza. Płyniemy promem na wysepkę  Xiaoliuqiu, która słynie z rafy koralowej i żółwi morskich. Na wyspie będzie czas wolny. Chętni zanurkują z fajką (ok. 12 EUR/os.) lub butlą (ok. 80 EUR/os.), inni będą plażować lub eksplorować wyspę na motorynce. Po południu wrócimy do Gaoxiongu, zabierzemy bagaże i pojedziemy pociągiem do miasta Tajnan.

Dzień 10-11 Zwiedzanie ponad 300-letniego Tajnanu – dawnej stolicy Tajwanu. Czeka nas kilka spacerów, podczas których zobaczymy wiele ważnych dla historii Republiki Chińskiej miejsc i obiektów:
- budynek Narodowego Muzeum Literatury Tajwańskiej, pierwszego ośrodka muzealno-badawczego na wyspie poświęconego rodzimej literaturze,
- kilkusetletnią Świątynię Konfucjusza, która w okresie panowania dynastii Qing była główną szkołą wyższą na Tajwanie,
- poświęconą walecznemu Guan Yu, generałowi państwa Shu z Epoki Trzech Królestw, Świątynię Boga Wojny,
- miejsce kultu bogini mórz, Wielką Świątynię Mazu,
- Wieżę Chikan, czyli dawny holenderski urząd i centrum biznesu,
- zasponsorowany przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską Fort Zeelandię,
- budynek angielskiej Firmy Handlowej Tait & Co., która w XIX w. pośredniczyła w handlu herbatą, kamforą i opium z Europą, oraz zajęte przez figowce bengalskie ruiny magazynu firmy,
- budynek oddziału Stowarzyszenia Japońskich Patriotek, grupy żon japońskich dygnitarzy i tajwańskich wielmożów, które w I połowie XX w. działały na rzecz praw kobiet i lokalnej społeczności,
- pięciokondygnacyjny Dom Handlowy Hayashi i Tajnański Oddział Ziemskiego Banku Tajwanu – spuściznę japońskich okupantów oraz Świątynię Guanyin, Plac Lwa z Mieczem i Hostel Haishan.
Przespacerujemy się klimatyczną Ulicą Fuzhong, gdzie można kupić pamiątki od lokalnych artystów, a także wąskimi uliczkami Anpingu, gdzie poznamy dawne życie i tradycje Tajwańczyków oraz Chińczyków w okresie panowania dynastii Qing. Odpoczniemy na klimatycznej ulicy Shennong, pełnej kawiarni, barów i sklepów z pamiątkami. Czeka nas także uczta na Starej Ulicy Anpingu i czas wolny. Dla chętnych będzie możliwość zwiedzenia Muzeum Chimei (sztuka zachodnia z największą na świecie kolekcją skrzypiec, ok. 7 EUR/os.) lub Muzeum Narodowego Historii Tajwanu (ok. 4 EUR/os.) Wieczorem przejazd do miejscowości Jiayi. Nocleg.

Dzień 12 Wycieczka do Parku Krajobrazowego Alishan (wys. ok. 2000 m. n.p.m i ok. 2 godz. podroży). Jeśli będzie ładna pogoda, to wyjazd z Jiayi wczesnym rankiem ok. 3:00 i podróż wynajętym samochodem do platformy widokowej, skąd będziemy obserwować wschód słońca i tzw. morze mgieł. W przeciwnym razie wyjazd w godzinach późniejszych. Na terenie parku pospacerujemy między endemicznymi i zagrożonymi wyginięciem tajwańskimi cyprysami, których wiek ocenia się na kilka tysięcy lat. Później chętni wezmą udział w warsztatach robienia herbaty wulong (ok. 20 EUR/os.) na plantacji lokalnego producenta w Ruili. Po południu przejazd nad największe jezioro na Tajwanie – Jezioro Słońca i Księżyca, wokół którego osiedlali się Aborygeni. Nocleg nad Jeziorem Słońca i Księżyca.

Dzień 13 Relaks nad wodą w widokiem na góry. Dla chętnych wspólna wycieczka rowerowa dookoła jeziora (ok. 30 km) oraz zwiedzanie okolicznych wiosek i świątyń, m.in. Świątyni Wenwu czy Pagody Ci’en. Ze szczytu tej drugiej będzie widać wysepkę Lalu, która dzieli zbiornik na kształty przypominające słońce i księżyc (!). Ci, którzy nie lubią rowerów, będą mogli spacerować czy przejechać się kolejką linową. Późnym popołudniem wracamy do Tajpej (czas podróży ok. 3.5 h). Nocleg w Tajpej.

Dzień 14 Dzień wolny. Czas na zakupy herbaty i ceramiki oraz odpoczynek przed podróżą do Polski. Dla chętnych możliwość dalszego zwiedzania miasta. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot z Tajpej.

Dzień 15 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Azji lub Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

 

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT;  koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Tajwanu (wynajęte vany, pociągi, komunikacja publiczna); noclegi (hotele – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami i klimatyzacją); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Tajpej; biletów wstępu oraz opłat za wybrane dodatkowe aktywności wymienione w programie (kwota od ok. 30 do 280 EUR); wyżywienia (ok. 25-30 EUR na dzień); kosztów obowiązkowych testów na COVID19, jeżeli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Tajwanu.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image