Korea RH

Korea Południowa - Smaki, tradycje i koreański cool

wycieczka w małej grupie 6-12 osób
jesień to najpiękniejsza pora roku w Korei
doświadczenie żywych tradycji Korei, udział w słynnym festiwalu masek w Andong
Korea ukazana przez kontrasty, zderzenie nowoczesności z głębokimi tradycjami
pogłębione poznanie współczesnej historii Korei, łącznie z jej popkulturą podbijającą świat
bogactwo kulinarne - każdego dnia spróbujemy inne, tradycyjne danie kuchni koreańskiej, poznamy składniki i filozofię kuchni Korei
niezwykłe kawiarnie - Korea to kraj kawy (6% całego rynku kawy Azji) i blogerów uwielbiających unikalne miejsca na jej spożycie
subtropikalna wyspa Jeju, słynąca jako miejsce rekreacji z cieniem trudnej historii
brak wymagających szlaków trekkingowych
zwiedzanie z przewodnikiem biegle posługującym się językiem koreańskim*
AUTOR PROGRAMU: Roman Husarski

UWAGA! Jeśli termin wyborów parlamentarnych w Polsce zostanie ogłoszony na 15.10 - zorganizujemy dodatkowy przejazd do Seulu na głosownie.

Trasa wyprawy: Seul - Andong – Dosan Seowon – Hahoe – Andong – Jeonju – Park Narodowy Naejangsan – Jeonju – Gwangju – wyspa Jeju (Pyoseon – Cheonjeyeon – Jusangjeollidae – Park Narodowy Halla-san) – Seul

To nie jest typowa wycieczka! Bardziej niż na materialnym dziedzictwie koncentruje się na żywej kulturze w jej różnych odsłonach. Poznawać Koreę będziemy przez jej bogactwo smaków i zapachów, od ostrej woni sfermentowanych past doenjang, po aromat tradycyjnych ziół i wszechobecnej kawy. Choć Korea pędzi do przodu to wciąż dużo w niej wielowiekowych tradycji, które próbują znaleźć dla siebie miejsce w nowoczesnej Azji XXI wieku. Zapraszam! - Roman Husarski

AUTOR PROGRAMU: Roman Husarski
* Zwiedzanie z przewodnikiem biegle posługującym się językiem koreańskim - Klub Laurazja zastrzega sobie, że w wypadkach losowych pilot może ulec zmianie.

UWAGA! Jeśli termin wyborów parlamentarnych w Polsce zostanie ogłoszony na 15.10 - zorganizujemy dodatkowy przejazd do Seulu na głosownie.

Dzień 1  Wylot z Warszawy do Seulu.

Dzień 2 Przylot z Warszawy do Seulu. Przejazd do hostelu i spacer aklimatyzacyjny po okolicy. Przejdziemy się po dwóch cudach współczesnej architektury Seulu: Cheonggyecheon i Seoullo 7017. Nocleg w Seulu.

Dzień 3  Seul. Zaczniemy od futurystycznego centrum kultury Dongdaemun Design Plaza, przejdziemy obok starożytnej bramy Heunginjimun i zwiedzimy ogromy targ Dongdaemun Market. Odwiedzimy modną dzielnicę murali Ihwa, która dzięki zaangażowaniu setek artystów i studentów z przeznaczonego do rozbiórki dystryktu zyskała nowe życie. Zatrzymamy się w parku Naksan, popularnej lokalizacji pojawiającej się często w koreańskich serialach. Staniemy na murach Seoul City Wall skąd rozpościera się piękny widok na stolicę kraju. W muzeum Kimchikan poznamy tajniki przygotowywania kimchi (niematerialne dziedzictwo UNESCO). Zagłębimy się w targ Gwangjang, jeden z najstarszych i największy tradycyjnych targów w całej Korei Południowej. Nocleg w Seulu.

Dzień 4  Seul. Udamy się na jeden z największych targów medycyny orientalnej w Azji Seoul Yangnyeong Market. Tajniki tych praktyk, które Koreańczycy uważają za sekret ich długowieczności, poznamy w muzeum Yangnyeongsi Herb Medicine Museum. Pojedziemy do najdroższej dzielnicy Seoul, Gangnam rozsławionej przez muzyka Psy, którego pomnik zobaczymy. Przejdziemy się ulicą K-Star ROAD, zobaczymy siedziby najważniejszych firm odpowiedzialnych za k-pop (często otoczone przez fanów czekających na szanse spotkania idola) i zwiedzimy muzeum SMTOWN gdzie poznamy historię k-popu, który podbił świat. Wieczorem udamy się do studenckiej dzielnicy Hongdae znanej z unikalnych kawiarni, stylowych sklepików i klubów z koreańską muzyką alternatywną. Nocleg w Seulu.

Dzień 5-6 Przejazd do Andong jednego z najbardziej tradycyjnych miast Korei. Zwiedzanie Dosan Seowon (lista UNESCO), prywatnej neo-konfucjańskiej uczelni Yi Hwang (wizerunek uczonego znajduje się na banknocie 1000 won). Zobaczymy również założoną w XIV wieku wioskę Hahoe (lista UNESCO), której mieszkańcy wciąż podtrzymują wiele starożytnych tradycji i praktykują rzemiosło wprost z czasów Królestwa Joseon. Będziemy uczestniczyć w festiwalu masek Andong (taniec masek wpisany jest na listę niematerialne dziedzictwo UNESCO). Dwa noclegi w Andong. 

Dzień 7 Przejazd do Jeonju, miasta znanego jako „stolica smaku Korei” (Sieć Miast Kreatywnych UNESCO). Zwiedzanie największego w Korei miasteczka z tradycyjną zabudową typu hanok (ponad 800 domów). Zobaczymy katolicką katedrę Jeondong, zbudowana na początku XX wieku po długich prześladowaniach chrześcijan w Korei. Dowiemy się, jak wytwarza się tradycyjne wino ryżowe makgeolli w Jeonju Korean Traditional Wine Museum. przyjrzymy się, jak tworzy się tradycyjne papierowe lalki w Hanji Museum. Wejdziemy na wzgórze gdzie znajduje się pawilon Omokdae, ufundowany przez pierwszego władcę Królestwa Joseon po zwycięskich kampaniach przeciwko piratom. Zwiedzimy kolorową, artystyczną dzielnicę Jaman. Wieczorem udamy się na nocny targ kuchni ulicznej. Nocleg w Jeonju.

Dzień 8 Jeonju. Wizyta w Parku Narodowym Naejangsan (dosłownie Park Wielu Tajemnic), które słynie z pięknej jesieni. Będziemy podziwiać przebarwienia drzew i przejdziemy się słynną aleją klonów. Zobaczymy położony na środku jeziora pawilon Uhwajeong, zwiedzimy piękną świątynię Naejang założoną w VII wieku i zdobędziemy jeden z jedenastu szczytów Naejangsan. 

Dzień 9 Zakupy na tradycyjnym targu Numbu, gdzie każdego ranka sprzedawane są świeżo zebrane dzikie warzywa i oryginalne słodycze. Przejazd do Gwangju, miasta słynącego ze sztuki współczesnej i oporu wobec południowokoreańskich rządów wojskowych (1960-1987). Koreańską sztukę poznamy w Gwangju Museum of Art. Pójdziemy na Dongmyeong-dong, słynną ulicę kawiarnianą, zobaczymy artystyczną dzielnicę zwaną „wioską Pingwinów” i dzielnicę założoną przez pierwszych protestanckich misjonarzy osiedlających się w Korei w XX wieku. Odwiedzimy Narodowy Cmentarz 18 Maja i muzeum, które upamiętnia tragicznie stłumione powstanie mieszkańców Gwangju w 1980 roku. Nocleg w Gwangju. 

Dzień 10 Przelot na Jeju - największą wyspę Korei słynącą z subtropikalnej roślinności, wulkanów i obowiązkowe miejsce na koreańską podróż poślubną. Zapoznawanie się z historią wyspy rozpoczniemy w Jeju National Musuem, odwiedzimy największy targ Jeju city i ulicę „Czarnych świń”. 

Dzień 11-13 Zwiedzanie Jeju. Odwiedzimy muzeum poświęcone kobietom nurkom Jeju Haenyeo Museum i tradycyjną wioskę Jeju. Będziemy podziwiać wodospady Cheonjeyeon, dwa cuda architektury współczesnej: centrum sztuki Bonte Museum i Kościół Banju, oraz przejdziemy się widowiskowym szlakiem wzdłuż klifu Jusangjeollidae. Zagłębimy się w najsłynniejszy tradycyjny targ wyspy Jeju Seogwipo Maeil Olle Market, pełen unikatowej ulicznej kuchni i morskich przysmaków. Przyrodę wyspy przybliży nam wulkaniczny Park Narodowy Hallasan (lista UNESCO). Przejdziemy się polecanym ze względu na barwy jesieni szlakiem Yeongsil - dla chętnych możliwość zdobycia najwyższego szczytu Korei Południowej, Halla. Dnia 13 powrót do Seulu.

Dzień 14 Ostatni dzień w Seulu poświęcony na zakupy w koreańskich supermarketach, sklepikach pełnych pamiątek w dzielnicy Insadong czy na koreańskich targach (program dostosowany do potrzeb zakupowych turystów).

Dzień 15 Wylot powrotny do Polski.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

* Zwiedzanie z przewodnikiem biegle posługującym się językiem koreańskim - Klub Laurazja zastrzega sobie, że w wypadkach losowych pilot może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL + CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - bilety lotnicze na dwa loty wewnętrzne Gwangju - Jeju oraz Jeju - Seul; wszystkie pozostałe przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-4 os); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Seulu; wyżywienia (ok. 30 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 80 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID-19 jeśli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Korei Płd. w czasie wyprawy.

* Zwiedzanie z przewodnikiem biegle posługującym się językiem koreańskim - Klub Laurazja zastrzega sobie, że w wypadkach losowych pilot może ulec zmianie.

UWAGA! Jeśli termin wyborów parlamentarnych w Polsce zostanie ogłoszony na 15.10 - zorganizujemy dodatkowy przejazd do Seulu na głosownie.

Roman Husarski

Roman Husarski

Roman Husarski (ur. 1990), absolwent filmoznawstwa i studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego, obronił doktorat w Instytucie Religioznawstwa UJ poświęcony kinu Korei Północnej. Autor książki „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” (Wydawnictwo Czarne). Jego obszar pracy naukowej obejmuje politologię religii, mitotwórczy charakter kina oraz koreanistykę. W ramach stypendium uczestniczył w rocznej wymianie z Hankuk University (2016/2017) i Chonbuk University (2019/2020) w Korei Południowej. Pasjonat języków obcych i kuchni koreańskiej.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image