Pakistan bez trekkingu - wyprawa objazdowa po Karakorum i Himalajach

Pakistan bez trekkingu - wyprawa objazdowa po Karakorum i Himalajach
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
31.07 - 23.08.2025
24 dni 10-15 5.200 zł + 1.750 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
Zapisz się
24.08 - 17.09.2025
24 dni 10-15 5.200 zł + 1.750 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

zwiedzanie bez pośpiechu
wspaniałe, rozległe krajobrazy górskich dolin i szczytów
gratka dla fotografów (niezwykłe miejsca i punkty widokowe w Karakorum, Himalajach i Hindukuszu)
prywatny transport na całej trasie
pełne wyżywienie podczas wyjazdu
dzień relaksu i odpoczynku w dolinie Hunzy
nocleg w Fairy Meadows pod ośmiotysięcznikiem Nanga Parbat
podróż w grupie 10-15 osób - razem spędzamy czas, wspólne posiłki i wieczory

Trasa wyjazdu: Islamabad – Naran – przełęcz Babusar – Raikot – Fairy Meadows (baza pod Nanga Parbat) - Astore – Deosai – Skardu - Khaplu - Hushe - Hunza/Nagar - przełęcz Khujerab - Passu - Ghizer - Chitral - Kalash Valley – Deer – Peshawar - Islamabad

Zapraszamy do Pakistanu w rejon trzech największych łańcuchów górskich świata – Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. To wyjazd objazdowy po rejonie górskim Gilgit – Baltistan. Odwiedzany przez nas rejon słynie z przepięknych górskich krajobrazów, z widokami ośnieżonych szczytów, strzelistych turni skalnych , mostów przewieszonych nad korytami rzek, fortów, pałaców. Podczas naszego wyjazdu odwiedzimy malownicze górskie wioski, poznamy lokalną kulturę i tradycję oraz znakomitą kuchnię. Dotrzemy na Fairy Meadows (3300 m), by podziwiać ośmiotysięczną górę Nanga Parbat . Zawitamy do parku narodowego Deosai. Odwiedzimy m.in. Skardu, wioskę Hushe, Dolinę Hunzy oraz Chitral Kalash. Wjedziemy na wysoką przełęcz Khujrab Pass (4693 m), łącząca Pakistan z Chinami. Odwiedzimy miasta Peszawar, Rawalpindi i nowoczesną stolicę Islamabad. Jest to wyjazd objazdowy z krótkimi przejściami na punkty widokowe.

Dzień 1 i 2 Przelot z Polski do Islamabadu, przejazd z lotniska do hotelu. Popołudniowe zwiedzanie stolicy – udamy się do największego meczetu w Pakistanie (Meczet Faisala) oraz pod Pomnik Pakistanu, który wznosi się na wzgórzu Shakarparian.

Dzień 3 Dzień na załatwienie wszelkich formalności związanych z naszą wyprawą, a także zwiedzanie dawnej stolicy Rawalpindi, gdzie zobaczymy m.in. stuletni meczet Jamina Masjid.

Dzień 4 Przejazd z Islamabadu doliną Kaghan do popularnej turystycznej miejscowości Naran leżącej na wysokości 2409 m n.p.m. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i spacer po okolicy. Dolina ta słynie z pięknych jezior i malowniczych krajobrazów.

Dzień 5 Z Naran przejazd przez przełęcz Babusar (4173 m) do Raikot. Droga, którą pojedziemy, jest otwarta tylko w sezonie letnim. W trakcie dnia zatrzymamy się w kilku widokowych miejscach, aby podziwiać górskie krajobrazy. Po dotarciu do celu nocleg w hotelu i kolacja. 

Dzień 6 W hotelu w Raikot zostawiamy część naszego bagażu i z małym plecakiem wjeżdżamy dżipami do wioski Tato. Droga jest wykuta w skale z bardzo eksponowanymi miejscami. Czas przejazdu około 2 godzin. Po dotarciu do Tato trekking pieszy do Fairy Meadows (3300 m) z widokami na ośmiotysięcznik Nanga Parbat (dotarcie do tego miejsca wymaga około 3-godzinnego podejścia, z przewyższeniem około 400 m; jest możliwość przejechania tego odcinka na grzbiecie konia).

Dzień 7 Cały dzień spędzamy w tym pięknym miejscu - tzw. baśniowych łąkach. Dla chętnych kilkugodzinny trekking do bazy pod Nanga Parbat oraz na punkty widokowe.

Dzień 8 Piesze zejście do wioski Tato, przejazd tą samą eksponowaną drogą do Raikot. Przejazd do wioski Terishing Astore na nocleg.

Dzień 9 Przejazd do miasta Skardu (2230 m) drogą przez Park Narodowy Deosai. Jest to wysokogórski płaskowyż, leżący na wysokości 3500- 5000 metrów n.p.m., utworzony w celu ochrony himalajskiego niedźwiedzia brunatnego.

Dzień 10 Całodzienne zwiedzanie atrakcji Skardu, m.in. fort Kharpocho oraz wizyta na tzw. Zimnej Pustyni - Katpana. Odwiedzamy także słynny Hotel K2, gdzie swego czasu nocowali najwięksi polscy himalaiści. W korytarzach budynku do tej pory można podziwiać pamiątkowe kartki z wypraw z lat 80 i 90. Bez trudu odnajdziemy autografy Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz czy Wojciecha Kurtyki.

Dzień 11 Przejazd do doliny Shigar, która uważana jest za bramę do wysokich gór Karakorum. Po drodzę zwiedzanie starych meczetów i fortów, m.in. w Khaplu.

Dzień 12 Przejazd do małej górskiej wioski Hushe, która jest docelowym punktem na trasie
trekkingu pod K2 wiodącej przez przełęcz Gondogoro.

Dzień 13 Dla chętnych całodzienny spacer górski w okolicach wioski Hushe z pięknymi widokami na szczyty sześcio- i siedmiotysięczne.

Dzień 14 Przejazd do wioski Saling, która jest wspaniałym miejscem biwakowym położonym przy jeziorze. W tym miejscu spędzamy cały dzień spacerując po okolicy. Wieczorem muzyka na żywo.

Dzień 15 Całodzienny przejazd do doliny Hunza. Przed nami prawie 400 kilometrów trasy. Nocleg w mieście Karimabad – dawnej stolicy księstwa Hunzy.

Dzień 16 Wizyta w starożytnym forcie Altit oraz Baltit, przejście na lokalny bazar (nocleg w
tym samym miejscu).

Dzień 17 Dzień relaksu i odpoczynku w dolinie Hunzy.

Dzień 18 Wjazd na Khunjerab Pass (4693 m), najwyżej położoną przejezdną przełęcz drogową między Pakistanem a Chinami. Po drodze zawitamy na punkt widokowy (lodowiec Hoper), odwiedzimy wiszący most Hussaina i jezioro Attabad. Na nocleg jedziemy do Passu (2700 m).

Dzień 19 Z Passu przejazd przez Gilgit do Ghizer Phandar. Dolina Phander słynie z soczystych zielonych pól i ciemnoniebieskich jezior. Nazywana jest potocznie "Małym Kaszmirem". Po dotarciu na miejsce spacer po okolicy i wizyta nad jeziorem Pandar Lake.

Dzień 20 Kolejny całodniowy przejazd do doliny Chitral Kalash przez przełęcz Shandor (3720 m).

Dzień 21 Całodzienna wycieczka w dolinie Kalash, która otoczona jest pasmami górskimi Hindukuszu. Zamieszkana jest przez plemię Kalaszów, którzy twierdzą, że są potomkami żołnierzy Aleksandra Wielkiego. Mają jaśniejszą cerę od innych mieszkańców Pakistanu oraz niebieskie oczy. Wyznają własną religie i mają swój język.

Dzień 22 Przejazd do miasta Peszawar na nocleg. W zależności od aktualnej sytuacji kolejny dzień poświęcimy na wizytę w mieście i zwiedzanie najciekawszych atrakcji.

Dzień 23 Zwiedzanie miasta Peszawar. Wieczorny przejazd do stolicy kraju - Islamabadu.

Dzień 24 Powrót do kraju (w zależności od lotów – lot poranny lub wieczorny).

Umowa obejmujekoszty złotówkowe : ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT;  koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Pakistanu; wszystkie wymagane zezwolenia; noclegi (pokoje dwuosobowe / trzyosobowe); pełne wyżywienie podczas wyjazdu (śniadania, lunch i kolacja); zwyczajowe napiwki (kierowcy, przewodnik itd.).
Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Pakistanu (od ok. 5 tys. zł); wizy do Pakistanu (ok. 35USD), biletów wstępu do odwiedzanych zabytków (około 60 USD), własnych wydatków, dodatkowych napojów podczas posiłków, ewentualnego tragarza bagażu do Fairy Meadows (około 20 USD) lub wjazdu na koniu na Fairy Meadows (około 25 USD).

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry na świecie. Z bliska zobaczył: Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu, Makalu, Manaslu, Kanczendzongę, Annapurnę oraz Dhaulagiri.

Czytaj więcej

Image
Image