Najsłynniejsza stolica dawnego imperium Khmerów na Półwyspie Indochińskim. Pod koniec IX wieku władca khmerski o imieniu Jasiowarman założył nową stolicę – Jaśodharapurę – pierwotny Angkor. Miasto wybudowano wokół wzgórza Phnom Bakheng nad rzeką Siem Riep w dzisiejszej Kambodży. Kolejni władcy rozbudowali stolicę. W XII wieku w jej pobliżu król Surjawarman II wzniósł słynną świątynię Angkor Wat. Po jego śmierci stolica Khmerów uległa poważnym zniszczeniom podczas przegranej wojny z państwem Czampa. Odnowicielem imperium Angkoru został Dżajawarman VII, który na miejscu zniszczonej stolicy wzniósł miasto Angkor Thom. To właśnie pozostałości tego miasta, a także licznych świątyń w jego okolicy przyciągają obecnie przyjezdnych z całego świata. W roku 1431 Angkor Thom został zdobyty po siedmiomiesięcznym oblężeniu przez wojska syjamskie. Miasto zostało złupione, a jego ludność deportowana. Niedobitki Khmerów uciekły na południe, a stolica państwa została przeniesiona do Phnom Penh. Angkor i jego budowle popadły w ruinę i zostały wchłonięte przez dżunglę. W roku 1861 odnalazł go francuski podróżnik Henri Mouhot. Na terenie Angkoru znajdują się najbardziej spektakularne budowle Azji południowo-wschodniej i wspaniałe dzieła sztuki. Są to głównie dawne świątynie i płaskorzeźby. Nie należy żałować czasu na pobyt w dawnej stolicy Khmerów. Angkor znajduje się na liście zabytków UNESCO.
Najważniejsze miejsca do zobaczenia: południowa brama miasta Angkor Thom; Taras Słoni; Taras Trędowatego Króla; najważniejsze świątynie – Angkor Wat, Bajon, Banteai Kdei, Bakheng, Phimeanakas, Preah Khan, Ta Prohm, Banteai Srei; Ta Som; zbiornik Srah Srang.
Pozostałe miejsca: świątynie – Baphuon, Thommanon, Ta Keo, Pre Rup, Banteai Samre, Mebon Wschodni; Neak Pien; świątynie w Roulos – Bakong, Preah Ko, Lolei; wodospady w Kbal Spien.
Zalecany minimalny czas pobytu: 3 dni.
Na zdjęciu: Angkor Wat.
Tekst: Jarosław Poniewiera