Buenos Aires

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Stolica Argentyny, położona na wybrzeżu Atlantyku nad Rzeką Srebra (Rio de La Plata) na pograniczu nizinnej Pampy. Największe miasto w kraju, ośrodek kultury i sztuki. W jego portowych dzielnicach powstało tango. Nazwa „Buenos Aires” oznacza „pomyślne wiatry”. W miejscu, gdzie dziś znajduje się miasto w XVI wieku kilkakrotnie pojawiali się Europejczycy i próbowali zakładać osiedla. W roku 1580 Juan de Garay założył osadę w rejonie obecnego Placu Majowego, którą uważa się za pierwotne Buenos Aires. Dzisiejsze miasto jest pełne okazałych kamienic i budynków użyteczności publicznej. Wiele z nich pochodzi z początku XX wieku, kiedy to Argentyna przeżywała okres intensywnego rozwoju gospodarczego. Centrum zaskakuje piękną architekturą i przemyślanym układem przestrzennym, choć jest tłoczne i hałaśliwe. Na jego obrzeżach znajdują się parki i pełne zieleni skwery, a kilka kilometrów dalej leżą ciekawe dzielnice: San Telmo, La Boca, Recoleta i inne. W mieście znajdują się ciekawe muzea, pomniki, kościoły i słynny cmentarz Recoleta. Buenos Aires jest ciekawym i różnorodnym miastem, do którego chce się wracać.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Plac Majowy (Plaza de Mayo) z najważniejszymi budowlami miasta (pałac prezydencki Casa Rosada, Katedra Metropolitana, Ratusz); Teatr Kolumba; ulica 9-go Lipca i obelisk na Placu Republiki; Plac Kongresowy; cmentarz Recoleta; kościół św. Ignacego; dzielnica La Boca.

Pozostałe miejsca: kosciół de Nuestra Seniora de Pilar; Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych; okolice dworca kolejowego Retiro; pomnik generała San Martina; dzielnica San Telmo.

Zalecany minimalny czas pobytu: 2 dni.

Na zdjęciu: Ulica 9-go Lipca. Uznawana przez Argentyńczyków za najszerszą ulicę świata, Buenos Aires.

Tekst i zdjęcie: Jarosław Poniewiera

Image