Doi Inthanon

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Najwyższy szczyt Tajlandii, położony na północy kraju w górach Tanen Tong Dan ok. 70 km od miasta Cziang Mai (Chiang Mai). Choć często podawana jego wysokość to 2.595 m n.p.m., to tablica na szczycie informuje, że jest on 30 m niższy i mierzy 2.565 m n.p.m. Na terenie masywu Doi Inthanon utworzono park narodowy o tej samej nazwie. Szczyt jest bardzo łatwo dostępny w każdej porze roku, ponieważ prowadzi na niego dobra droga asfaltowa. Na szczycie jest niewielki buddyjski relikwiarz, w którym złożono prochy króla Inthanona. Był on ostatnim władcą Królestwa Lan Na (Miliona Pól Ryżowych) ze stolicą w Cziang Mai.

Zarówno Park Narodowy Doi Inthanon, jak i sam szczyt są popularnymi miejscami odwiedzanymi przez Tajów, a także miłośników przyrody i górskich wędrówek. Dzięki różnicom wysokości możemy na terenie masywu Doi Inthanon obserwować różne piętra klimatyczne i bardzo różnorodną roślinność. W wysokich partiach górskich rosną lasy iglaste, a tuż pod szczytem znajduje się unikalny las deszczowy z pięknymi torfowiskami, paprociami i różanecznikami. Niższe partie porasta dżungla. Bogaty jest świat fauny. Na terenie parku występuje ok. 400 gatunków ptaków, a także wiele gatunków ssaków, gadów, płazów, owadów i innych zwierząt.

Ozdobą Doi Inthanon jest pięć wodospadów, wśród których wyróżnia się pięknem szczególnie wodospad Mae Ya, który tworzy kaskada o wysokości około 250 m. Pomimo, że leży on poza głównym szlakiem turystycznym warto go koniecznie zobaczyć. Tereny parku zamieszkują ważne mniejszości etniczne Tajlandii – plemiona Karenów, Meo (Hmong) i Akha. Każdy kto odwiedza Doi Inthanon może zobaczyć wioski plemion i ich pola uprawne, a także zakupić na lokalnym targu ich produkty spożywcze oraz wyroby rzemiosła. Ponadto ważnymi obiektami dla Tajów są dwie świątynie, które armia tajska wzniosła dla króla Bhumibola oraz królowej Sirikit na wysokości ponad 2.000 m n.p.m. Wokół nich znajduje się piękny ogród.

Zwiedzanie parku ułatwiają znakomicie przygotowane szlaki i ścieżki dydaktyczne.

Transkrypcja: do 1939 roku Doi Inthanon był nazywany Doi Luang (Góra Królewska).

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: szczyt Doi Inthanon i las deszczowy pod szczytem, wodospad Mae Ya, wodospad Vachiratarn, wodospad Mae Klang, świątynie dla króla Bhumibola i królowej Sirikit, lokalny targ plemion.

Pozostałe miejsca: wodospad Siriphum, wodospad Sirithan, wioski miejscowych plemion.

Zalecany minimalny czas pobytu: 1 dzień.

Tekst: Jarosław Poniewiera

Image