Dźajpur (Dżajpur, Jaipur)

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Stolica pustynnego stanu Radźasthan w północno-zachodnich Indiach. Dźajpur został zbudowany w pierwszej połowie XVIII w. z rozkazu maharadży Dźaja Singha, który przeniósł tu stolicę radźpuckiego księstwa Dhundhar z pobliskiego fortu Amber. Miasto zbudowano na równinie według ustalonego planu przestrzennego. Prawie wszystkie ulice starego Dźajpuru przecinają się pod kątem prostym, a główne arterie mają aż 32 metry szerokości. Całość otaczały mury obronne, które są do dziś w większości zachowane. Z powodu koloru budynków w obrębie Starego Miasta Dźajpur jest powszechnie znany jako Różowe Miasto (Pink City).

Obecnie stolica Radźasthanu słynie z osobliwych zabytków i bogatych bazarów. W centrum Starego Miasta znajduje się Pałac Księżycowy, który należy do rodu miejscowych maharadżów. W jego pobliżu jest osobliwe obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar oraz zbudowany z czerwonego piaskowca słynny Pałac Wiatrów. Ciekawym obiektem jest symboliczny królewski grobowiec (cenotaf) Dźaja Singha II tuż za murami miasta. Na dźajpurskich bazarach można kupić muśliny, biżuterię, kamienie szlachetne, posążki z marmuru i alabastru, wyroby z mosiądzu i kości słoniowej i wiele innych towarów. Wokół miasta jest kilka bardzo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić (Fort Tygrysa, Pałac na Wodzie, fort Dźajgarh i zespół pałacowy w Amberze),

Ryszard Piekarowicz określił Dźajpur jako „jedno z najpiękniejszych i najoryginalniejszych miast w całych Indiach”. Jest ono obowiązkowym punktem programu niemal każdej wycieczki po północnych Indiach. Dźajpur i jego okolice zasługują z pewnością na spokojne i dokładnie zwiedzenie.

Podczas wyprawy Klubu Laurazja do Indii w lipcu 2009 r. w Dźajpurze byliśmy świadkami uroczystości pogrzebowych zmarłej księżnej Gajatri Dewi, uznawanej w latach 60-tych ubiegłego wieku za jedną z dziesięciu najpiękniejszych kobiet świata.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Pałac Księżycowy (Ćandra Mahal); Pałac Wiatrów (Hawa Mahal); obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar (Jantar Mantar); Fort Tygrysa; zespół pałacowy oraz fort Dźajgarh w Amberze.

Pozostałe miejsca: cenotaf Dźaja Singha II w Gaitorze; Pałac na Wodzie (Jal Mahal); pałac Moti Dungri; świątynie hinduistyczne wokół miasta – Birla Lakszmi Narayan oraz Ganeśi.

Zalecany minimalny czas pobytu: 2 dni.

Na zdjęciu: Pałac Wiatrów.

Tekst: Jarosław Poniewiera

Literatura: Piekarowicz R., Delhijskie ABC, Iskry, Warszawa 1989

Image