El Chalten

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Małe miasteczko w południowej Patagonii na skraju Parku Narodowego Los Glaciares w  Argentynie. El Chalten leży w dolinie rzeki Rio de las Vueltas między dwoma wąskimi grzbietami górskimi w miejscu, gdzie rzeka Fitz Roy wpada do Rio de las Vueltas. Nazwa El Chalten pochodzi z języka Indian zamieszkujących dawniej Patagonię i oznacza „błękitną górę”. Indianie nazywali tak pobliski szczyt Monte Fitz Roy.

Obecnie miasteczko żyje w ogromnej mierze z turystyki, ponieważ jest najlepszą bazą wypadową pod dwa najsłynniejsze szczyty Andów Patagońskich: Cerro Torre (wys. 3.102 m n.p.m.) oraz Monte Fitz Roy (wys. 3.405 m n.p.m.). Pod każdy z tych szczytów można dotrzeć w ciągu ok. 3-4 godzin marszu. Do miasteczka można łatwo dojechać autobusem z El Calafate. Znajduje się w nim bogata i zróżnicowana baza noclegowa, a przybywający tu trekkerzy i wspinacze oczekują tu na dobrą pogodę do wyjścia w góry. W El Chalten można uzyskać informacje o wycieczkach w góry, kupić żywność, a nawet zjeść posiłek w jednej z kilku restauracji.

W porównaniu ze skomercjalizowanym El Calafate miasteczko jest cichym i spokojnym miejscem bez tłumów turystów. Osoby, które przybywają do El Chalten to głównie trekkerzy i wspinacze, bo piesze wycieczki po okolicy są zbyt trudne dla klientów masowej turystyki. To wpływa na miejscową atmosferę. Każdy, kto kocha góry będzie się w El Chalten czuł bardzo dobrze.

Uwaga! Ze względu na dużą zmienność pogody w Patagonii należy unikać krótkiego pobytu w El Chalten i najlepiej tak zaplanować  wycieczki po okolicy, żeby mieć co najmniej kilka dni na jej poznanie. Park Narodowy Los Glaciares znajduje się na liście przyrodniczego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: wycieczka doliną rzeki Fitz Roy pod szczyt Cerro Torre; wycieczka nad jezioro Lago de los Tres pod szczytem Monte Fitz Roy.

Pozostałe miejsca: wodospad Cascada del Salto w dolinie Rio de las Vueltas; jezioro Viedma. Ponadto w rejonie El Chalten jest wiele pięknych tras trekkingowych.

Zalecany minimalny czas pobytu: 3 dni.

Na zdjęciu: Napis powitalny w El Chalten. W tle szczyty Monte Fitz Roy I Cerro Torre.

Tekst: Jarosław Poniewiera

Literatura: Lindenmayer C., Tapp N., Trekking in the Patagonian Andes. Lonely Planet Publications, 2003.

Image