Fatehpur Sikri

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Miasto na Nizinie Hindustańskiej w Indiach położone ok. 37 km od Agry, w którym znajduje się najlepiej zachowany kompleks pałacowy z okresu Wielkich Mogołów. Miejsce zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

W XVI wieku bezdzietny cesarz Akbar Wielki odbył pielgrzymkę do świątobliwego mędrca Salima Czisztiego, który przepowiedział mu trzech synów. Kiedy w roku 1569 urodził się Dżahangir, szczęśliwy Akbar wybudował w wiosce Czisztiego miasto o nazwie Fatehpur Sikri („Miasto Zwycięstwa) i przeniósł tam swoją stolicę. Po czternastu latach opuszczono ją i dwór wrócił do Agry, ponieważ niespodziewanie wyschły miejscowe źródła wody. Inskrypcja umieszczona na Bramie Zwycięstwa przez Akbara głosi: „Świat jest mostem, przejdź po nim, ale nie buduj na nim. Ten, kto ma nadzieję na godzinę, może mieć nadzieję na wieczność. Świat jest tylko godziną; spędź ją w pobożności, reszta jest niewidzialna.” (Hansen W., Pawi Tron, PIW, Warszawa 1980)

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: kompleks pałacowy Akbara Wielkiego; Meczet Piątkowy (Dżame Masdżid) i grobowiec Salima Czisztiego; Brama Zwycięstwa.

Pozostałe miejsca: zachowały się fragmenty fortyfikacji i dawnych budowli. Jednak dotrzeć do nich jest trudno, bo nie prowadzą tam szlaki turystyczne, a sam stopień ich zachowania może raczej zainteresować uczonych i hobbystów.

Zalecany minimalny czas pobytu: 4 godziny.

Na zdjęciu: Kompleks pałacowy.

Tekst: Jarosław Poniewiera

Literatura:

Auboyer J., Sztuka Indii, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1975

Hansen W., Pawi Tron, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1980

Jakimowicz A., Sztuka Indii, Wiedza Powszechna, Warszawa 1967

Piekarowicz R., Delhijskie ABC, Iskry, Warszawa 1989

Rizvi S.A.A., Fatehpur Sikri, Archeological Survey of India, New Delhi 1992

Image