Haridwar (Hardwar)

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Miasto w północnych Indiach położone w miejscu, gdzie Ganges spływa z Himalajów na Nizinę Hindustańską. Haridwar obok Varanasi i Allahabadu jest uznawany za najświętsze miasto hinduizmu. Co roku pielgrzymują do niego miliony pątników, a w kwietniu i we wrześniu wyruszają z niego uroczyste pielgrzymki do źródeł Gangesu. Wody świętej rzeki w Haridwarze są czyste, a kąpiel dostarcza prawdziwej przyjemności. Wzdłuż nabrzeża ciągną się ghaty, czyli schody umożliwiające swobodne zejście do rzeki. Najwięcej osób dokonuje rytualnych ablucji na ghacie Śladu Stopy Wisznu, gdzie znajdują się świątynie Wisznu i bogini Lakszmi-Gangi. W miejscu tym w 1820 roku zginęło w skutek paniki 430 pątników i strażników – zostali zadeptani przez tłum. Wizyta w Haridwarze umożliwia przyjrzenie się rytuałom hinduistycznym i odwiedzenie ciekawych świątyń. Na okolicznych szczytach znajdują się świątynie Mansa Devi i Czandi Devi, pod kóre można wyjechać kolejkami linowymi. Ze świątyń roztacza się panorama na Ganges i niższe partie Himalajów.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: ghaty nad Gangesem o zachodzie słońca; ghat Śladu Stopy Wisznu (Har-ki-Pairi); świątynie Mansa Devi i Czandi Devi.

Pozostałe miejsca: w okolicy można odwiedzić wiele świątyń, np. Pareśwar Mahadev, Daksza Mahadev, Phawan Dham, Lal Mata, Cysterna Bhimgoda.

Zalecany minimalny czas pobytu: 1 dzień. 

Na zdjęciu: Rytualne kąpiele na ghacie Śladu Stopy Wisznu (Har-ki-Pairi).

Tekst:; Jarosław Poniewiera

Image