Joshua Tree National Park

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Park Narodowy Drzew Jozuego (Joshua Tree National park), położony jest w Kalifornii, na styku pustyni Sonora i Mojave. Ma powierzchnię ok 320 tys ha. Założony został w roku 1936. trzy czwarte jego powierchni stanowią rezerwaty.

W Joshua Tree NP występuje 813 gatunków roślin wyższych, 40 gatunków gadów, 41 gatunków ssaków i 240 gatunków ptaków. Park chroni charakterystyczne ekosystemy pustyń Kalifornii. Ze względu na jego pustynny charakter, większość zwierząt żyjących w parku prowadzi nocny tryb życia, w ciągu dnia szukając schronienia przed promieniami słońca w cieniu lub pod ziemią.

Klimat w parku zmienia się wraz z położeniem i wysokością nad poziomem morza, ale ogólnie jest pustynny. Najkorzystniejszymi porami roku do zwiedzania parku są wiosna i jesień, gdy średnia temperatura wynosi około 30 stopni w dzień i 10 stopni nocą. Zimą temperatura może spadać w nocy poniżej zera. Latem średnia temperatura sięga 40 stopni w ciągu dnia. O tej porze roku temperatura nocą jest również wysoka i wynosi przeciętnie około 25 stopni. Przeciętny poziom rocznych opadów atmosferycznych w parku nieznacznie przekracza 10 centymetrów.

Ślady obecności ludzi na obecnym obszarze Parku Narodowego Joshua Tree sięgają co najmniej 5000 lat wstecz. Park narodowy Joshua Tree można odwiedzać w ciągu całego roku, park oferuje liczne trasy piesze, rowerowe i samochodowe w tym offroad, oraz 9 biwaków. Przy głównych drogach zlokalizowane są liczne punkty widokowe, atrakcje botaniczne i geologiczne. Nazwa parku pochodzi od Jukki krótkolistnej (Yucca brevifolia Engelm.), nazwanej przez mormonów drzewem Jozuego.

Szczegóły dostępnych obiektów i tras można znaleźć na stronie: www.nps.gov/jotr/index.htm

Tekst: Artur Szaflik, Maciej Kołodziejczyk

Image