Kyaikhtiyo

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Kyaikhtiyo - Złota Skała to jedno z najważniejszych miejsc kultu w Birmie.

Położone jest w północnej części nadbrzeżnej prowincji Mon, 210 kilometrów na północny wschód od Rangunu. We wschodnim paśmie gór Joma.

Jest to oklejony złotem granitowy głaz o wadze ponad 600 ton i wielkości 7,3 metra znajdujący się na szczycie góry Kyaikhtiyo (1100 m n.p.m.). Według legendy, trzyma się na włosie Buddy. Jest to jedno z trzech najważniejszych miejsc religijnych w Birmie, obok pagody Shwedagon w Rangunie i posągu Buddy Mahamuni w Mandalay.

Nazwa Kyaikhtiyo oznacza „pagodę na głowie pustelnika” i wiąże się z legendą zgodnie z którą Budda dał swój włos pustelnikowi, który z kolei przekazał go królowi, prosząc, by umieścił go na głazie podobnym do głowy pustelnika. Król, który był synem alchemika i smoczej księżniczki naga, posiadł nadnaturalne zdolności, z pomocą rodziców znalazł taką skałę nad morzem, a następnie dzięki Thagyaminowi, królowi buddyjskiego nieba, przetransportował ją na szczyt góry. Tam ma stać i dzięki włosowi Buddy – nie stoczyć się.

Samo miejsce ma niezwykłą aurę, pełną ciszy i zadumy. Równie intrygujące jest dotarcie na sam szczyt. Kyaikhtiyo jest jednym z najciekawszych miejsc religijnych w Birmie, wciąż słabo odwiedzanym przez masową turystykę.

Na zdjęciu: Złota Skała, pagoda, miejsc pielgrzymek birmańskich buddystów.

Tekst: Michał Lubina

Image