Natural Bridges National Monument

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Natural Bridges National Monument (Pomnik Narodowy Naturalnych Mostów)  to amerykański pomnik narodowy, zajmujący powierzchnię 31 km2 i znajdujący się w południowo - wschodniej części stanu Utah. Park został ustanowiony decyzją prezydenta Theodore'a Roosevelta 16 kwietnia 1908 roku.

Jak większość innych pomników narodowych w USA jest zarządzany przez National Park Service. Na jego terenie szczególnej ochronie podlegają mosty skalne oraz stanowiska archeologiczne. W Natural Bridges National Monument obszerne meandry potoków White i Armstrong wcinają się głęboko w permski piaskowiec Cedar Mesa, którego jasne przekątnie ułożone warstwy powstały przez petryfikację nadmorskich piasków wydmowych.

W ich korytach znajdują się trzy mosty skalne, które powstały w wyniku erozyjnej działalności wody płynącej. Strumienie zachowały swój kręty bieg rzeźbiąc głęboki wąwóz, następnie poprzez erozję boczną podcięły tuż przy dnie wąwozu strome skały zboczy, odcinając meandry w martwe zakola i tworząc przy okazji mosty skalne.

Zachowane mosty skalne noszą nazwy zaczerpnięte z języka Indian Hopi. Owachomo (“kopiec skał”) uważany za najstarszy, ma 26 metrów wysokości.  Sipapu (“miejsce przejścia”), ma około 67 metrów wysokości, co czyni go jednym z największych naturalnych skalnych mostów na świecie. Kachina (mitologiczne nadprzyrodzone istoty z legend Indian Hopi) jest rozwojowo najmłodszy i ma 64 metry wysokości.

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie datowane są na około 7000 p.n.e. Pierwszymi  znanymi mieszkańcami byli Anasazi, którzy około 700 n.e, przenieśli się do Mesa Verde, pozostawiając po sobie dużą atrakcję w postaci ruin tzw. Horsecollar leżących przy moście Sipapu, w których można zobaczyć pozostałości dwóch spichlerzy, jak również rytualny krąg zwany Kiva. W pózniejszych czasach około XIV wieku obszar Natural Bridges był zamieszkiwany przez plemiona Nawaho i Pajutów.

Na terenie parku znajduje się również pierwszy na świecie Międzynarodowy Park Ciemnego  Nieba (International Dark Sky Park), który ze względu na duże oddalenie od metropolii oraz najczystsze niebo w USA jest wielką gratką dla obserwatorów nieba i gwiazd.

Natural Bridges National Monument jest otwarty przez cały rok a centrum dla zwiedzających otwarte jest codziennie od 8:00 do 17:00 (październik - kwiecień) i 8:00 do 18:00 (maj - wrzesień) z wyjątkiem Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Podczas wizyty warto skorzystać z proponowanych na mapie atrakcyjnych tras spacerowych. Trasy są różnej długości i o zróżnicowanym poziomie trudności.

Minimalny czas zwiedzania: 2-3 godziny.

Tekst: Artur Szaflik, Maciej Kołodziejczyk

Image