Salar de Uyuni

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Solnisko, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w płd.-zach. Boliwii na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach na wysokości 3.653 m n.p.m. (departament Potosí). Zajmuje powierzchnię ok. 12 tys. km2 (mniej więcej 160 km długości i 135 km szerokości w najszerszym miejscu), co czyni go największym solniskiem świata, a zarazem jednym z najbardziej płaskich obszarów na naszej planecie (różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm). Powierzchnię solniska pokrywa kilkumetrowa skorupa, pod którą znajdują się bogate złoża litu (ok. 70% światowych zasobów), a także boru, potasu i magnezu. Na krańcach, w miejscowości Colchani, wydobywa się też sól. Sam Salar de Uyuni wygląda niesamowice – bezkresny obszar bieli, na którego horyzoncie majaczą liczące ponad 5 tys. m wysokości wulkany (m.in. Tunupa, 5.432 m n.p.m.) – zdjęcia są więc dwukolorowe – na dole biel, na górze błękit nieba. Na obszarze solniska występuje też kilka samotnych „wysp” porośniętych liczącymi nieraz setki lat kaktusami – m.in. wyspa Incahuasi z pozostałościami kultury Tiahuanaco czy Isla del Pescado. Dużą atrakcją jest też tzw. cmentarzysko parowozów (Cementerio de Trenes) położone niedaleko miasta Uyuni – co najmniej kilkanaście starych parowozów i lokomotyw z wagonami, w tym pociąg na który napadli kiedyś Buth Casidy i Sundance Kid.

Bardzo często wycieczki na Salar de Uyuni łączone są z wizytą na terenie Reserva Nacional de Fauna Andina “Eduardo Avaroa”, obszarze chronionym na południe od Salaru przy granicy z Chile i Argentyną. Został utworzony w 1973 roku i obejmuje obszar 715 tys. ha (na wys. 4.200-5.400 m n.p.m.) o charakterze górskim (Andy) z licznymi wulkanami, źródłami termalnymi, gejzerami, formacjami skalnymi oraz lagunami. Na terenie tym występuje ok. 190 gatunków roślin i drzew przystosowanych do ekstremalnych warunków życia, a także liczne gatunki zwierząt – m.in. flamingi, kondory, wikunie czy pumy (80 gatunków ptaków i 23 gatunki ssaków). Do najciekawszych atrakcji tego obszaru należą kolorowe laguny z flamingami (m.in. Cañapa, Hedionda, Colorada czy Verde), formacja skalna zwana Árbol de Piedra („kamienne drzewo”) oraz gejzer Sol de Mañana.

Zalecany minimalny czas pobytu i najważniejsze miejsca do zobaczenia: Agencje turystyczne w Uyuni oferują jedno-, dwu-, trzy- i czterodniowe wypady na teren Salar de Uyuni oraz najbliższych okolic. Czas pobytu i ilość zobaczonych atrakcji zależy więc głównie od wybranej opcji (oraz zasobności portfela – ceny zawierają wyżywienie oraz noclegi). Chyba najlepszą opcją jest wersja trzydniowa, podczas której zwiedza się sam Salar de Uyuni (m.in. wyspę Incahuasi), wspomniane laguny, gejzer Sol de Mañana, Árbol de Piedra, baseny termalne Chalviri oraz cmentarzysko parowozów. Zwiedzanie odbywa się jeepami 4x4 (kierowca pełni też często rolę kucharza), a noclegi bywają w bardzo spartańskich warunkach (brak ciepłej wody i sale zbiorowe). Dodatkową „atrakcją” są spadki temperatury w nocy poniżej zera (nawet do -20 °C). Obóz przetrwania, ale to co się zobaczy, warte jest wszelkich wyrzeczeń!

Tekst: Piotr Lubina

Image