Wyprawa

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Wyprawa to według słowników udanie się dokądś w celu naukowym, turystycznym lub wojennym, zwykle po starannym przygotowaniu się. Oznacza również grupę osób z odpowiednim ekwipunkiem odbywająca taką podróż. Jest również synonimem wycieczki, oznaczającej zazwyczaj podróż krótkotrwałą.

Osoba podróżująca pieszo to wędrowiec, podróżujący środkiem komunikacji to podróżny lub wojażer. Wraz z rozwojem komunikacji podróżny stał się pasażerem.  Podróże odbywano od dawna, początkowo wyłącznie dla celów praktycznych: handlu, polityki, nauki oraz kultu religijnego. Podróż wymagała odpowiedniego przygotowania. Podróżni brali ze sobą garderobę na różne pory roku, zastawę stołową, zapasy jedzenia, czasem namioty oraz, oczywiście, służbę. W ten sposób podróż stawała się wyprawą.

Podczas wypraw trampingowych korzystamy najczęściej z lokalnego transportu, a noclegi spędzamy w małych hotelikach lub schroniskach turystycznych, czasami też na kwaterach u ludzi. Chociaż podczas wypraw trampingowych standard jest nieco niższy od standardu tradycyjnych wycieczek objazdowych, to wiele osób, które raz pojechały na wyprawę już nigdy nie zechce uczestniczyć w zwykłej wycieczce. Dzieje się tak dlatego, że podróżowanie sposobem trampingowym umożliwia zrealizowanie bogatszego programu, dokładniejsze poznanie kraju, dotarcie do trudnodostępnych miejsc, a także pozwala na nawiązanie kontaktu z miejscową ludnością. Z takim sposobem podróżowania wiąże się nierozerwalnie element prawdziwej przygody.

Członkowie Klubu Laurazja od 2000 roku organizują wyprawy i trampingi po świecie.

Obecnie proponujemy wyprawy do następujących krajów: Argentyna, Armenia, Bangladesz, Birma, Bhutan, Boliwia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Gruzja, Indie, Indonezja, Iran, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Laos, Malezja, Maroko, Meksyk, Namibia, Nepal, Singapur, Peru, Sri Lanka, Tajlandia, Turcja, Urugwaj, USA, Wenezuela, Wietnam.

Tekst: Maciej Kołodziejczyk.

Image