Dolne Ogrody Barrakka Valletta Malta

Malta z wyspami Gozo i Comino

Egzotyka za progiem

podróż w małej grupie do 12 osób
spokojne i kompleksowe zwiedzanie 3 wysp: Malty, Gozo i Comino
rejs widokowy dookoła Valetty po Wielkiej Zatoce
dla chętnych trekking po wyspie Comino albo relaksujące plażowanie nad Morzem Śródziemnym
wszystkie noclegi w jednym, dogodnie zlokalizowanym miejscu
jeden dzień do zagospodarowania według własnych potrzeb
brak dopłat dla singli

Trasa wycieczki: Valetta - Senglea - Vittoriosa - zatoka Grand Harbour - Rabat i grota św. Pawła - Mdina - Mosta - wyspa Gozo - świątynia Ggantija - Victoria - młyn Ta’Kola - sanktuarium Matki Bożej w Ta Pinu - Xlendi - rejs widokowy dookoła Valetty - wioska Marsaxlokk - wyspa Comino - Valetta

Egzotyczna Malta leży na pograniczu chrześcijańskiej Europy i muzułmańskiej Afryki. Od dawien dawna ścierają się na wyspie te dwa ogromne kręgi kulturowe, powodując że dzisiejsza Malta jest niezwykłą mieszanką dwóch odmiennych światów. Pasjonująca historia, biblijne dziedzictwo, wspaniała architektura, słynny Zakon Rycerzy Maltańskich to zaledwie kilka fragmentów niezwykłej rzeczywistości jaką możemy spotkać na Malcie. Całość uzupełniają niezwykłe pejzaże wysokich klifów nad lazurowym morzem, ciekawa, słynąca z owoców morza kuchnia oraz zazwyczaj doskonała pogoda.

AUTOR PROGRAMU: Piotr Orechwo

 

Dzień 1 Przelot z Warszawy na Maltę bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Odpoczynek po podróży i spacer aklimatyzacyjny. Wieczorna opowieść na temat najważniejszych wydarzeń w historii Malty, a przede wszystkim o Wielkim Oblężeniu. Nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie stolicy Malty - Valetty (lista UNESCO): Górne Ogrody Barracca wraz z punktem widokowym, kościół Matki Bożej Zwycięskiej, imponująca Konkatedra św. Jana z obrazami Caravaggio, Pałac Wielkich Mistrzów (oglądanie z zewnątrz), Dolne Ogrody Barracca. Czas wolny na lunch lub indywidualny spacer. Następnie rejs łodzią na drugą stronę zatoki w stronę Trzech Miast. Spacer po Senglea i Vittoriosa, podczas którego zobaczymy m. in. Kolegiatę Św. Wawrzyńca, Pomnik Niepodległości, Zajazd Francuski, Pałac Inkwizytora, ogrody Gardjola z doskonałym punktem widokowym na zatokę Grand Harbour. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

Dzień 3 Rejs na wysepkę Comino. Jeśli pogoda pozwoli, relaksujący czas na plaży. Wspaniałe widoki na niezwykle fotogeniczne laguny: Błękitną i Kryształową. Dla chętnych kilkugodzinny spacer po wyspie, m.in.: Wieża Św. Marii (znana z filmu „Hrabia Monte Christo”), opuszczony szpital brytyjski, Bateria Św. Marii, Kaplica Comino.

Dzień 4 Wycieczka na wyspę Gozo. Rejs promem i wycieczka po wyspie piętrowym autobusem (jeśli będzie dostępny). Spacer po stolicy wyspy Victorii (Cytadela, Bazylika Św. Jerzego, Plac Niepodległości), po drodze tradycyjne, lokalne przekąski. Wizyta w sanktuarium Matki Bożej w Ta Pinu oraz w wiosce rybackiej Xlendi. Zwiedzanie jednej z najstarszych świątyń na świecie Ggantija (lista UNESCO), oraz doskonale zachowanego z czasów Joannitów wiatraka i młyna Ta’Kola, Powrót na Maltę. Nocleg.

Dzień 5 Przejazd do miasta Rabat. Zwiedzanie schronów z czasów II Wojny Światowej oraz katakumb – dawnego miejsca pochówku mieszkańców wyspy. Wizyta w grocie, gdzie więziony był Św. Paweł. Przejście do dawnej stolicy Malty - Mdiny, nazywanej „cichym miastem”. Spacer po zabytkowym i bardzo urokliwym Starym Mieście. Następnie przejazd do Mosta – wizyta w kościele, w którym jak się twierdzi miał miejsce pewien cud. Powrót do miejsca zakwaterowania i nocleg.

Dzień 6 Przejazd do Sliema. Rejs widokowy dookoła Valetty po Wielkiej Zatoce, podczas którego będzie okazja zobaczyć imponujące fortyfikacje stolicy i Trzech Miast. Przejazd do Marsaxlokk – urokliwej wioski rybackiej, spacer oraz czas wolny. Okazja na wyśmienity obiad z owoców morza.

Dzień 7 Dzień wolny. Dla chętnych dodatkowa wycieczka wynajętym transportem (koszt ok. 35 EUR od os.) do świątyń megalitycznych znajdujących się na liście UNESCO: Tarxien (wstęp ok. 10 EUR) oraz Hagar Qin i Mnajdra (ok. 15 EUR).

Dzień 8 Przejazd na lotnisko i powrót do Polski bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy na terenie Malty (autobusy, promy, taksówki, itp.); rejs łodzią dookoła Valetty po Wielkiej Zatoce; noclegi (apartamenty, hotel lub hostel – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami); pozostałe wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu na Maltę; wyżywienia (ok. 20 EUR na dzień); kosztów biletów wstępu (ok. 35 EUR); wycieczki fakultatywnej 7 dnia wyjazdu (ok. 35 EUR + bilety wstępu ok. 25 EUR); kosztów ewentualnych testów na COVID19, jeśli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Malty.

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej