Jordania. Grobowiec Ad-Dejr w Petrze

Jordania w pigułce – Wyprawa w standardzie HB

dwa dni zwiedzania Petry i wycieczka do Małej Petry
wycieczka do Wadi Rum i nocleg w najpiękniejszym miejscu w Jordanii
wizyty w ważnych miejscach biblijnych: miejsce chrztu Jezusa w Jordanie, symboliczny grób Mojżesza na Górze Nebo oraz Macheront – miejsce ścięcia św. Jana Chrzciciela
podróżując w grupie 10-16 osób zobaczymy 13 miejsc w Jordanii, w tym 3 z listy UNESCO
poznamy ciekawych ludzi oraz będziemy gośćmi u Beduinów z Rumu
razem spędzamy czas - wspólne posiłki i wieczory
noclegi planujemy w niewielkich, rodzinnych hotelikach prowadzonych zarówno przez muzułmanów, jak i arabskich chrześcijan - 8 noclegów w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami
w cenie wyjazdu 2 posiłki dziennie, brak dopłat dla singli
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Madaba - Amman - Geraza - Góra Nebo - Morze Martwe i Betania (miejsce chrztu Jezusa) - zamek Macheront (miejsce ścięcia św. Jana Chrzciciela) - Wadi Mujib - zamek Kerak - zamek Krak de Montreal - Petra i Mała Petra - Wadi Rum - Umm ar-Rasas - Madaba

Zapraszamy na naszą wyprawę do Jordanii każdego, kto chce świat poznawać nieco inaczej. Jeśli nie lubisz masowego ruchu turystycznego, marnowania czasu w hotelach nad basenem, zakupów w turystycznych molochach, w których ceny są wystrzelone w kosmos tylko dlatego, że zostaliśmy do nich przywiezieni autokarem z dużego biura podróży, a także szybkiego i powierzchownego zwiedzania, to dobrze się poczujesz w Klubie Laurazja. Podczas naszej wyprawy pokażemy Wam w ciekawy sposób najważniejsze miejsca w Jordanii. Będziemy razem spędzać czas. Opowiemy Wam o kulturze arabskiej. Razem skosztujemy jordańskiej domowej kuchni. Będzie czas, żeby zrobić zakupy w małych, lokalnych sklepikach, gdzie po przystępnych cenach kupimy przyprawy i produkty spożywcze, kosmetyki z minerałów z Morza Martwego, różne pamiątki i oryginalną biżuterię, a nawet arabskie wina i lokalne alkohole (te ostatnie nie będę dostępne w Ramadanie, który kończy się 20 kwietnia 2023 r.). Jordania słynie z niezwykłych zabytków oraz z wyjątkowo pięknej przyrody. Najciekawszym miejscem przyrodniczym w kraju jest rezerwat w dolinie Wadi Rum, którego krajobrazy należą do najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim. W Wadi Rum czeka nas safari dżipami przez kolorową pustynię, a także nocleg pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem. Najsłynniejszym miejscem w Jordanii jest Petra – dawna stolica nabatejska, będąca najoryginalniejszym spośród wszystkich zachowanych miast starożytności. Architektura Petry oczaruje każdego, kto jest wrażliwy na piękno. Spędzimy w Petrze 2 pełne dni. Zobaczymy legendarne budowle oraz poznamy historię, wierzenia i obyczaje Nabatejczyków. Jordania jest ponadto krajem wielu innych historycznych i przyrodniczych osobliwości. Odwiedzimy Amman – dawną rzymską Filadelfię, a obecnie stolicę Królestwa Haszymickiego. Zwiedzimy ważne zabytki UNESCO w Jordanii: miasto Umm ar-Rasas i miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Zobaczymy biblijną Gerazę, w okolicy której Chrystus uzdrowił opętanego i miejsce śmierci Mojżesza na Górze Nebo. W miasteczku Madaba ujrzymy piękne mozaiki z V wieku. Odwiedzimy zamki rycerzy krzyżowych: Kerak Moabski i Krak de Montreal. Zjedziemy w najgłębszą depresję świata nad Morzem Martwym. Przejedziemy przez fantastyczną, a rzadko odwiedzaną przez turystów Wadi Mujib, czyli dolinę biblijnej rzeki Arnon. Wyjazd polecamy każdemu, kto ceni przygodę i różnorodny wypoczynek.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ammanu przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu w Madabie i nocleg.

Dzień 2-3 Zwiedzanie Madaby i okolic. Odwiedzimy 3 kościoły bizantyńskie, które słyną z pięknych mozaik. Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Jerzego, gdzie zachowała się mozaika z V w. n.e. przedstawiająca mapę Ziemi Świętej ze słynnym planem Jerozolimy. Dla chętnych wejście na wieżę katedry katolickiej, z której roztacza się najlepszy widok na miasto. Wizyta na górze Nebo, gdzie znajduje się symboliczny grób Mojżesza. Ujrzymy z niej panoramę doliny Jordanu i Ziemi Świętej. W Betanii odwiedzimy miejsce chrztu Jezusa w Jordanie (lista UNESCO), które nie jest dostępne od strony Izraela. Przejazd nad Morze Martwe, gdzie niezwykłych wrażeń dostarczy nam kąpiel w wodach słonego jeziora, położonego w najgłębszej depresji świata (ponad 400 m poniżej poziomu morza) oraz księżycowe krajobrazy w jego otoczeniu. Noclegi w Madabie.

Dzień 4 Całodzienna wycieczka po północnej Jordanii. Rano odwiedzimy znakomicie zachowane ruiny miasta Geraza, a w nich m. in.: świątynie Zeusa i Artemidy, główną kolumnadę, hipodrom, bramę Hadriana, dwa teatry, tetrapylon oraz kilka kościołów wczesnochrześcijańskich. Po południu wizyta w Ammanie i zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Cytadela z małym Muzeum Archeologicznym, starożytny teatr, odeon i nimfeum. Nocleg w Madabie.

Dzień 5 Rano wyjazd z Madaby do żydowskiej twierdzy Macheront – odbudowanej przez Heroda Wielkiego, w której na życzenie pięknej Salome został ścięty św. Jan Chrzciciel. Następnie przejazd fantastyczną drogą przez Wadi Mujib - najgłębszą dolinę w Jordanii, gdzie w czasach biblijnych na rzece Arnon znajdowała się granica między Moabem, a ziemiami Ammonitów. Zwiedzanie dwóch największych zamków krzyżowców na wschód od Królestwa Jerozolimskiego – Keraku Moabskiego oraz Krak de Montreal. Nocleg w miasteczku Wadi Musa koło Petry.

Dzień 6-7 Całodniowe wędrówki po Petrze (lista UNESCO), położonej w niedostępnej skalnej kotlinie stolicy Nabatejczyków. To zhellenizowane plemię arabskie stworzyło tutaj kulturę, której unikalne pomniki architektury (grobowce, świątynie, stelle wotywne, ołtarze ofiarne) możemy do dziś podziwiać. Dodatkową atrakcją są liczne zabytki z okresu rzymskiego (teatr, grobowce) oraz pozostałości po Bizancjum i krzyżowcach. Drugiego dnia dla chętnych możliwość zorganizowania wycieczki fakultatywnej do grobu proroka Aarona na górze Aarona (Dżabal Harun) na obrzeżach Petry (dodatkowy koszt zależy od liczby chętnych).

Dzień 8 Rano przejazd do najbardziej malowniczego miejsca w Jordanii – rezerwatu Wadi Rum. (lista UNESCO). Czeka nas safari dżipami po pustyni, wędrówki po piaszczystych wydmach, oglądanie przepięknych form skalnych (wycięte w kolorowych piaskowcach groty, kaskady, łuki i mosty) oraz spotkania z pustynną florą i fauną. Wieczór spędzimy w towarzystwie Beduinów, którzy przygotują nam pyszną kolację i opowiedzą nam o życiu na pustyni. Nocleg w obozie na pustyni w namiotach lub dla chętnych pod gołym niebem.

Dzień 9 Obserwacja wschodu słońca ze wzgórza skalnego nad obozem. Dla chętnych możliwość przejażdżki na wielbłądzie w okolicy tzw. źródła Lawrence’a. Pożegnanie pustyni i przejazd Autostradą Pustynną do starożytnego miasta Umm ar-Rasas (lista UNESCO). Zobaczymy w nim mozaiki uważane za najpiękniejsze i najlepiej zachowane w Jordanii oraz jedyną zachowaną wieżę słupnika. Przyjazd do Madaby. Zakwaterowanie w hotelu i czas na pożegnalne zakupy. W nocy wyjazd na lotnisko.

Dzień 10 Powrót do Warszawy – przelot przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Jordanii; noclegi ze śniadaniami i obiadokolacją (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami), wycieczka po Wadi Rum z noclegiem w obozie beduińskim w namiotach, a dla chętnych na wydmie pod gołym niebem (ok. 70 USD); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Jordanii; kosztów wizy jordańskiej i biletów wstępu (razem ok. 150 USD); wyżywienia i napojów poza śniadaniami i obiadokolacją (ok. 10 USD na dzień); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeśli będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Jordanii.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej