Korea Południowa - Kraj porannej świeżości

Korea Południowa - Kraj porannej świeżości
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
23.03 - 07.04.2023
16 dni 6-12 2.900 zł + 980 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
Zapisz się

wycieczka w małej grupie 6-12 osób
unikatowe wulkaniczne krajobrazy wyspy Jeju
dwa dni w Seulu
zwiedzanie Gyeongju, pierwszej stolicy zjednoczonej Korei, nazywanej „muzeum bez ścian”
górskie wędrówki w parkach narodowych Hallasan i Seoraksan
jedna z bardziej oryginalnych i mniej u nas znanych kuchni Azji

Trasa: Seul - Panmunjom - Suwon - Sokcho - Park Narodowy Seoraksan - Jeonju - Gyeongju Bulguk-sa - Seokguram - Namsan - Busan - wyspa Jeju (Manjang-gul - Seongsan Ilchul-bong - Sanbanggul-sa - Yongmeori - Park Narodowy Halla-san) - Seul

Wystarczyło jedno pokolenie, aby biedny, wyniszczony wojną domową kraj stał się jednym z azjatyckich tygrysów gospodarczych. Dziś koreańska muzyka, filmy i seriale podbijają Azję, a Seul, który nigdy nie zasypia, dyktuje trendy nastolatkom z całego kontynentu. Ale niedaleko od wielkich miast czeka inna Korea – wspaniałe krajobrazy gór, bujne lasy i liczące kilkanaście stuleci zabytki z czasów pierwszych koreańskich królestw. Zapraszam na wycieczkę do „kraju porannej świeżości” - Krzysztof Rąpała.

AUTOR PROGRAMU: Krzysztof Rąpała

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Seulu. Przejazd do hostelu i spacer aklimatyzacyjny po okolicy. Wieczorem wybierzemy się na wieżę telewizyjną Namsan, skąd będziemy podziwiać wspaniały widok na miasto. Nocleg.

Dzień 3-4 Zwiedzanie starego i nowego Seulu. Wizyta w Muzeum Narodowym będzie doskonałym wprowadzeniem w zawiłości koreańskiej historii. Zwiedzimy pałace królewskie: Gyeongbok, Changdeok ze słynnym ogrodem Huwon (lista UNESCO), Changgyeong oraz Deoksu. Odwiedzimy najważniejszą świątynię buddyjską Seulu Jogye-sa, dzielnicę Bukchon z zachowaną tradycyjną zabudową, oraz konfucjańską świątynię Jongmyo (lista UNESCO) upamiętniającą władców z dynastii Joseon. Zobaczymy ikony nowoczesnej architektury i urbanistyki: nowy gmach ratusza, centrum kultury Dongdaemun Design Plaza; Lotte World Tower, piąty najwyższy budynek świata (555 m); nazywaną „seulskim Manhattanem” wyspę Yeouido, oraz powstały w miejscu rozebranej trasy szybkiego ruchu deptak Cheonggyeocheon. Nocleg.

Dzień 5 Całodniowa wycieczka do strefy zdemilitaryzowanej, rozdzielającej oba państwa koreańskie. Zobaczymy miejscowość Panmunjom, gdzie 27 lipca 1953 podpisano zawieszenie broni, i która do dziś jest jedynym miejscem spotkań delegacji obu krajów. Poznamy historię wojny koreańskiej i podziału Korei na dwa wrogie państwa. Powrót do Seulu i nocleg. Uwaga! W razie zaostrzenia się sytuacji politycznej wycieczka może być odwołana.

Dzień 6 Wycieczka do Suwon, jedynego w Korei Południowej miasta z zachowanym w całości pierścieniem murów obronnych (lista UNESCO). Przejdziemy się po nich, podziwiając rozległy widok na miasto. Powrót do Seulu i przejazd do Sokcho, malowniczo położonego kurortu nad Morzem Japońskim u stóp gór Taebaek, „kręgosłupa” Półwyspu Koreańskiego. Nocleg.

Dzień 7 Wycieczka w góry Taebaek do Parku Narodowego Seoraksan. Zwiedzimy Sinheung-sa, buddyjską świątynię z VII w., wejdziemy na Ulsan Bawi, skąd roztacza się rozległy widok na okoliczne granitowe szczyty, zobaczymy pozostałości XIII-wiecznej górskiej warowni Gwongeum-song oraz wodospady Yukdam i Biryong. Nocleg w Sokcho.

Dzień 8 Przejazd do Jeonju, niegdyś kolebki dynastii Joseon, szczycącego się największą w Korei Południowej starą dzielnicą z zachowaną zabudową typu hanok (ponad 800 domów). Zobaczymy Gyeonggijeon, konfucjańską świątynię mieszczącą Muzeum Portretów Królewskich, dawną szkołę przygotowującą chłopców do urzędniczych egzaminów oraz kościół Jeondong, zbudowany w miejscu straceń katolików prześladowanych w XVIII i XIX w. Pospacerujemy po wąskich uliczkach, pełnych sklepików z pamiątkami, restauracji, barów i kawiarni. Nocleg.

Dzień 9 Rano przejazd do Gyeongju (lista UNESCO), dawnej stolicy królestwa Shilla, które w VII w. podbiło sąsiadów i stworzyło pierwsze zjednoczone państwo koreańskie. Zobaczymy rozległe pola tumuli – kurhanów, w których pochowano dawnych władców i dostojników, najstarszą w Korei pagodę Bunhwangsa, pozostałości twierdzy Banwol-seong oraz pałacu królewskiego i ogrodu Anapji. Nocleg.

Dzień 10 Zwiedzanie okolic Gyeongju, gdzie w malowniczych górach kryją się perełki architektury sakralnej królestwa Shilla. Zobaczymy wspaniały buddyjski kompleks świątynny Bulguk-sa (lista UNESCO) oraz grotę Seokguram (lista UNESCO) z wizerunkiem Buddy Sakyamuniego, uważanego niegdyś za protektora kraju. Na górze Namsan, skąd roztaczają się rozległe widoki na Gyeongju i okoliczne góry, poszukamy ukrytych w lesie małych świątyń, pustelni i wykutych w skale wizerunków Buddy. Nocleg w Gyeongju.

Dzień 11 Przejazd z Gyeongju na lotnisko w Busan, i przelot na Jeju, największą wyspę Korei, słynącą z bujnej subtropikalnej roślinności oraz unikatowych wulkanicznych krajobrazów. Nocleg.

Dzień 12-14 Zwiedzanie Jeju. Zagłębimy się w Manjang-gul (lista UNESCO), najdłuższy na świecie system jaskiń lawowych, wejdziemy na wygasły wulkaniczny stożek Seongsan Ilchul-bong (lista UNESCO), zwiedzimy kompleks buddyjskich świątyń wyrosły wokół groty Sanbanggul-sa, przejdziemy szlakiem Yongmeori wzdłuż malowniczego nadmorskiego urwiska, i zdobędziemy drzemiący wulkan Halla-san (lista UNESCO), najwyższy (1950 m) szczyt Korei Południowej. Wieczorem 14. dnia przelot do Seulu. Nocleg.

Dzień 15-16 Ostatni dzień pobytu w Seulu przeznaczymy na zakupy na największym w Korei targu Namdaemun, sklepikach i butikach Insadong oraz indywidualne spacery po mieście. Wieczorem wyjazd na lotnisko i podróż powrotna do Polski.

Uwaga! Ze względu na COVID-19 informujemy, że powyższy program wycieczki może ulec zmianie w dowolnym momencie z przyczyn nie leżących po stronie organizatora.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL z rozszerzeniem „pandemia”; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - bilety lotnicze na dwa loty wewnętrzne Busan - Jeju oraz Jeju - Seul; wszystkie pozostałe przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-4 os); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Seulu; wyżywienia (ok. 25 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 90 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID-19 jeśli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Korei Płd. w czasie wyprawy.

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image