Jedno oko na Maroko

odwiedzimy najpiękniejsze miejsca przyrodnicze Maroka
zobaczymy wszystkie zabytki UNESCO w Maroku - (wg stanu na 2 czerwca listopada 2023)
podróż przez piękne doliny Dades i Todra
nocleg w miejscowości Ait Benhaddou
wycieczka na Saharę na słynny Erg Chebbi i nocleg na pustyni
odwiedzimy 3 różne regiony Maroka – na południu pustynie i rdzawoczerwone doliny z zielonymi gajami palmowymi, nadmorskie plaże Atlantyku oraz góry Rifu na północy (Szafszawan)
podróż w grupie do 14 osób (brak dopłat dla singli)

Trasa wyjazdu: Casablanca* - Al-Dżadida - Essaouira - Marrakesz - góry Atlas - Ait Benhaddou - Warzazat - wąwóz Dades - wąwóz Todra - Merzouga - Erg Chebbi (Sahara) - Ifrane - Fez - Meknes – Szafszawan - Tetuan - Rabat – Casablanca
Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany portu lotniczego, w którym rozpocznie się wycieczka po Maroku: zamiast Casablanki może być to Marrakesz. Wówczas program wycieczki zostanie zrealizowany w innej kolejności. Poniższy program został rozpisany z uwzględnieniem Casablanki jako miejsca startu wycieczki.

Podczas wyprawy krajoznawczej "Jedno oko na Maroko" udamy się do kraju, który zachwyca swoim pięknem, atmosferą i kolorytem. Poznamy różnorodność krajobrazu Maroka - zobaczymy góry, zawitamy na pustynie, jak i na nadmorskie plaże Atlantyku. Zobaczymy wioskę Berberów, a w miastach wspaniałe zabytki kultury islamu, a także zetkniemy się z tradycyjnym rzemiosłem i handlem. Zakosztujemy marokańskich potraw. Nie zabraknie przejażdżki na wielbłądach, wizyty w wąwozach Todra i Dades, wieczoru na placu Dżema el-Fna w Marrakeszu, gdzie można kupić ciekawe dzieła sztuki i wyroby rzemiosła. Zobaczymy wszystkie zabytki wpisane na Listę UNESCO (na dzień 2.06.2023). Autorami wyjazdów do Maroka są Katarzyna Kowalska i Marek Bytom z Klubu Podróżników Namaste w Katowicach.

AUTORZY PROGRAMU: Katarzyna Kowalska i Marek Bytom

Dzień 1-2 Przelot w Warszawy do Casablanki przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu na obrzeżach miasta. Spacer aklimatyzacyjny i nocleg.

Dzień 3 Casablanca - Rano zwiedzanie miasta: wizyta w Meczecie Hassana II – marmurowej świątyni z najwyższym minaretem świata (wys. 200 m), jednej z niewielu dostępnych w Maroku dla niemuzułmanów; spacer przez Stare Miasto na Plac Mohammeda V. Po południu przejazd do miasta Al-Dżadida (ok. 90 km). Nocleg.

Dzień 4 Al-Dżadida (El-Jadida) – dawniej Mazagan (lista UNESCO). Zwiedzanie miasta zbudowanego w XVI w. nad Atlantykiem przez Portugalczyków jako port w drodze do Indii. Zobaczymy między innymi: opuszczony Kościół Wniebowzięcia, podziemną cysternę znaną z filmu „Otello” Orsona Wellsa, budynki wzniesione w stylu gotyku manuelińskiego, a także mury obronne i falochron (pirs) portowy. Po południu przejazd do miasta Essaouira. Nocleg.

Dzień 5 Essaouira – dawniej Mogador (lista UNESCO). Pobyt w niezwykle urokliwym miasteczku nad
Atlantykiem. Podczas spaceru zobaczymy fortyfikacje z czasów portugalskich - wały i bastion obronny – port i targ rybny, liczne warsztaty i sklepiki z pamiątkami (miejscową specjalnością są wyroby z drewna cyprysów oraz olej arganiowy). Będzie też okazja do kąpieli w Atlantyku, wypoczynku na piaszczystej plaży lub w kawiarenkach i zakosztowanie ryb i owoców morza. Wieczorem przejazd do Marrakeszu i nocleg.

Dzień 6 Zwiedzanie Marrakeszu (lista UNESCO), założonego w XI wieku przez władców z dynastii Almorawidów. Zobaczymy: pałac El Bahia – znany z pięknych ogrodów i dziedzińców, pałac El Badi, bramę Bab Agnou, grobowce Sadytów, medresę Ben Youssefa, oraz kubbę El Ba'Adyinn (rodzaj grobowca i miejsce ablucji). Możliwość zakupów na słynnych sukach i ulicznych targowiskach. Tego dnia zobaczymy też dwa oblicza placu Plac Dżemaa el-Fna – poranne i wieczorne. Po zmroku plac ożywa straganami z potrawami i przekąskami, w oparach serwowanego jedzenia i w świetle wieczornych lamp kwitnie życie pełne handlarzy, muzyków, zaklinaczy węży i akrobatów. Jeśli czas na to pozwoli, to wizyta w Muzeum Marrakeszu. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd Marrakesz - Ait Benhaddou. Rano wyjazd z Marrakeszu i podróż przez Atlas Wysoki na przełęcz Tizi Tischka (wys. ok. 2.260 m n.p.m.). Zjazd z przełęczy do miejscowości Telouet, by zobaczyć leżącą na starym szlaku karawan kazbę – dawną siedzibę rodu Glawich. Stamtąd przejazd do osady Ait Benhaddou (lista UNESCO), która jest jednym z symboli Maroka i scenerią dla wielu filmów (m.in. „Gladiator”, „Aleksander”, „Indiana Jones”, „Jezus z Nazaretu”, „Mumia”). Spacerując wąskimi
uliczkami pośród domostw wejdziemy na szczyt wzgórza, by podziwiać panoramę okolicy i spojrzeć na osadę z góry. Po zejściu ze wzgórza kolacja i nocleg.

Dzień 8 Przejazd Warzazat (Ouarzazate) – Dades. Warzazat i okolice to przestrzeń filmowców. W samym Warzazat od 1983 roku działa ogromne studio filmowe: Atlas Film Corporation Studios. Jeśli nie są nagrywane zdjęcia do kolejnych filmów można zwiedzać scenografię realizowanych tu produkcji, m.in. świątynia tybetańska z „Kunduna”, pałac Kleopatry i świątynie z filmów o Asteriksie i Obelixie. Mieści się tu również Muzeum Filmu, gromadzące rekwizyty i mniejsze fragmenty scenografii. Z Warzazat przejazd doliną rzeki Dades. Nocleg jednej z miejscowości w pobliżu słynnego wąwozu Dades. Dla chętnych trekking do wnętrza lokalnego, skalnego wąwozu (czas przejścia ok. 2-3 godzin).

Dzień 9 Przejazd Dades – Erg Chebbi. Rano wizyta w wąwozie Todra, w którym na gigantycznych skalnych ścianach znajdują się popularne trasy wspinaczkowe. Dnem wąwozu płynie rzeka Todra, nad którą ciągną się zielone gaje palmowe. Następnie przejazd przez miejscowość Merzouga na najsłynniejsze w Maroku wydmy Erg Chebbi na Saharze przy granicy z Algierią. Ich wysokość dochodzi do 150 m, ciągną się na długości 28 km, w najszerszym miejscu mają 7 km. Późnym popołudniem wyruszamy w głąb wydm (pieszo lub na wielbłądach). Będziemy podziwiać zachód słońca nad Saharą, a noc spędzimy na pustyni w berberyjskich namiotach.

Dzień 10 Pożegnanie Sahary i podróż do Fezu. Dla chętnych obserwacja wschodu słońca nad Saharą. Powrót do miasteczka Merzouga i całodniowa podróż piękną doliną rzeki Ziz, która tworzy malownicze przełomy w górach Atlasu Średniego. W rejonie miejscowości Ifrane zobaczymy góry porośnięte lasami cedrowymi, pośród których żyją małpy makaki i magotki. Wieczorem przyjazd do miasta Fez i nocleg.

Dzień 11 Fez. Fez to jedno z największych miast w Maroku – ważny ośrodek kultury i nauki, centrum gospodarcze i religijne, a także najstarsza z królewskich stolic. W Fezie znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie (Al- Karawijjin), a Stare Miasto (lista UNESCO) należy do najbardziej niezwykłych w krajach arabskich. Najwięcej czasu spędzimy w Starym Fezie El Bali. Spacerując w labiryncie wąskich uliczek dotrzemy do pięknych medres (Bou Inania, Attarine), meczetu Al-Karawijjin, zegara wodnego, grobowca Mulaja Idrisa II, a także tradycyjnych farbiarni i garbarni, sklepów zielarskich i warsztatów rzemiosła. Pod wieczór udajemy się na wzgórze na którym znajdują się grobowce Merynidów i rozpościera się panorama miasta. Czas wolny na kolację. Nocleg.

Dzień 12 Meknes i Volubilis. Rano wizyta na placu pod bramą Pałacu Królewskiego, którą ogląda się tylko z zewnątrz. Przejazd do miasta Meknes (lista UNESCO). Nazwa miasta wywodzi się od plemienia berberyjskiego Mekanassa, które zdominowało wschodnie Maroko. Za panowania Mulaya Ismaila z dynastii Alawitów Meknes było stolicą Maroka. Zobaczymy Bab Mansour – najokazalszą z miejskich bram Maroka, mauzoleum Mulaya Ismaila (jeśli zakończą się prace konserwatorskie trwające od kilku lat), El Khiaytin - więzienie chrześcijańskich niewolników, zabytkowe spichlerze, zbiornik wodny Agdal i Stare Miasto. Po południu wizyta w starożytnym Volubilis (lista UNESCO) leżącego 32 km od Meknes. Zwiedzanie okazałego kompleksu ruin miasta wzniesionego na płaskowyżu u podnóży masywu Dżebel Zerhoun w III w. p.n.e.. Spacer pośród pozostałości rzymskiego miasta z zachowanymi fragmentami świątyń, domów z mozaikami i okazałą bramą. Przejazd na północ do Szafszawanu. Nocleg.

Dzień 13 Szafszawan (Chefchaouen) i góry Rif. Dzień relaksu i odpoczynku w miasteczku Szafszawan w górach Rif, którego historia sięga XV wieku. Jest ono znane z tkactwa, ciekawej zabudowy i uliczek o charakterystycznej niebieskiej barwie. Nocleg w Szafszawanie.

Dzień 14 Przejazd Szafszawan – Tetuan – Rabat. Przejazd do miasta Tetuan (lista UNESCO) – dawnej stolicy hiszpańskiego protektoratu w Maroku. Wyjście na wzgórze Dżabal Dersa z ciekawą kazbą i panoramą miasta. Zobaczymy też Plac Hasana II i Aleję Mohameda V, dawną dzielnicę żydowską, cmentarz muzułmański i wybrzeże Morza Śródziemnego w miejscowości Martil. Przejazd do Rabatu i nocleg.

Dzień 15 Rabat. Zwiedzanie stolicy Maroka, w której zobaczymy najważniejsze miejsca i obiekty: plac z wieżą Hassana i mauzoleum Mohammeda V, osada Chellah – najstarszy fragment miasta z ruinami rzymskimi i nekropolą Merynidów, Ogród Andaluzyjski kazba Udaja, z platformą widokową na Ocean Atlantycki oraz muzeum w dawnym królewskim pałacu. Odpoczynek przed powrotem do Polski. W nocy przejazd na lotnisko w Casablance.

Dzień 16 Powrót do Warszawy.

Uwaga! Informujemy, że ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

UWAGA! Informujemy, że w Maroku zabytki podlegają pracom konserwatorskim i renowacyjnym i może zdarzyć się, że niektóre z wymienionych w programie obiektów będzie można zobaczyć tylko z zewnątrz z powodu takich prac, a także oficjalnych państwowych wizyt lub uroczystości. Nie ma wtedy możliwości zwiedzenia takich obiektów i organizator nie ma na to wpływu.

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany portu lotniczego, w którym rozpocznie się wycieczka po Maroku: zamiast Casablanki może być to Marrakesz. Wówczas program wycieczki zostanie zrealizowany w innej kolejności. Poniższy program został rozpisany z uwzględnieniem Casablanki jako miejsca startu.
wycieczki.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW + KL i CP; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – przejazdy wynajętym busem lub innymi środkami transportu (taksówki, kursowe autobusy i minibusy lub pociągi), wycieczka na Saharę z noclegiem na pustyni (namioty lub biwak pod gołym niebem); pozostałe wycieczki objęte programem (w tym kolację i śniadanie w Ait Benhaddou, kolację i śniadanie w Dades oraz kolację i śniadanie w obozie na pustyni); noclegi (hotele klasy turystycznej lub hostele); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu Warszawa – Casablanka – Warszawa lub Warszawa – Marrakesz – Warszawa; wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień); biletów wstępu (ok. 150 EUR); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Maroka podczas wyprawy..

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983), absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach - Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po Maroko. Miłośniczka przyrody i rzemiosła artystycznego.

Czytaj więcej

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry na świecie. Z bliska zobaczył: Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu, Makalu, Manaslu, Kanczendzongę, Annapurnę oraz Dhaulagiri.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image