Brama Torii, Miyajima

Japonia – to co najważniejsze

Wycieczka z pilotką japonistką

Nikkō - tradycyjny ryokan z kąpielą w gorących źródłach
Osaka - tętno miasta, smaki Japonii, zakupy
Himeji - najpiękniejszy zamek samurajski, zachowany w oryginale
Ultranowoczesne Tokio - Akihabara i Odaiba, pełne tradycji i historii: Asakusa Sensōji, Meiji Jingū
zabytki z listy UNESCO - Kioto, Nara, Hiroshima

Trasa wyprawy: Tokio - Himeji - Miyajima - Hiroshima - Kioto - Osaka - Nara - Nikko - Tokio

Celem wyjazdu jest poznanie i doświadczenie najciekawszych miejsc Japonii - tych opisanych w większości przewodników i znanych jako absolutne „MUST”. Adresowany jest do ludzi chcących naprawdę dużo zobaczyć. Program jest tak skonstruowany, aby podróżując szybkimi shinkansenami oraz podczas długich spacerów, zobaczyć nie tylko wspaniałe świątynie, zamki i pałace ale także japońską codzienność z bliska. Zdecydowanie polecamy także otwartość na odmienną kuchnię i zasmakowanie Japonii - nie tylko wyśmienitych sushi, ale także w całej gamie innych potraw.
Dziś znamy Japonię jako Kraj Kwitnącej Wiśni - poza specjalistami jednak mało kto wie, że niegdyś symbolem wiosny w Japonii była raczej śliwa. W lutym zwiedzamy Japonię poza sezonem, kiedy ruch turystyczny nie jest nasilony i nie tylko mamy więcej przestrzeni dla siebie, ale także szansę na wejście w świat prawdziwie japońskiej estetyki - zaczynają wtedy bowiem kwitnąć śliwy, od stuleci opiewane przez japońskich poetów.

AUTOR PROGRAMU: Aleksandra Szczechla

* Zwiedzanie z wykładowczynią języka i kultury japońskiej UJ - Klub Laurazja zastrzega sobie, że w wypadkach losowych pilot może ulec zmianie.

Dzień 1-2 Przelot do Tokio przez jedno z europejskich lub azjatyckich lotnisk, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Spacer do gwarnej, otoczonej uliczkami straganów świątyni Sensōji w Asakusa, uznawanej za jeden z najbarwniejszych reliktów przeszłości w dzisiejszej stolicy Japonii. Tutaj możliwość zaopatrzenia się w tradycyjne japońskie suweniry (wachlarze, miecze, yukaty etc.) W razie późnego przylotu wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Zwiedzamy Tokio - miasto o bogatej historii, lecz urzekające również swym nowoczesnym obliczem. Otoczona parkiem świątynia Meiji Jingu - to pełne dostojeństwa mauzoleum cesarza Meiji oraz jego małżonki. Wieczorem wycieczka na drugi biegun, czyli Odaibę - miasto przyszłości. Nocleg w Tokio.

Dzień 4 Kolejnego dnia lokalnymi środkami transportu przeniesiemy się w czasie do pierwszego w Japonii siogunatu z XII wieku – Kamakury. Zobaczymy buddyjskie świątynie: dawne centrum zen – klasztor Kenchōji oraz wolno stojący brązowy posąg Wielkiego Buddy, który niegdyś stał pod dachem, lecz po potężnym tsunami kilka wieków temu, z obiektu kultu sam stał się świątynią. Po drodze zobaczymy świątynię rodową siogunów Minamoto, czyli świątynię boga wojny Tsurugaoka Hachimangū. Po drodze czas na zakupy pamiątek i coś pysznego na malowniczej, handlowej uliczce w pobliżu stacji kolejowej. Nocleg w Tokio.

Dzień 5 Przejazd shinkansenem do Hiroshimy z przystankiem w Himeji. Zwiedzamy najpiękniej zachowany samurajski zamek Białej Czapli (UNESCO), jemy lunch, ponowny przejazd shinkansenem i nocleg w Hiroshimie.

Dzień 6 Całodzienna wycieczka na bajeczną wyspę-sanktuarium Miyajima z najbardziej znaną, wzniesioną na palach na wodzie, świątynią Itsukushima. Później do wyboru - spacer po wyspie i jej niezliczonych świątyniach lub wycieczka na górę Misen. Wspólne zdjęcia z żarłocznymi/ślicznymi danielami. Nocleg w Hiroshimie.

Dzień 7 Dzień zadumy i refleksji w Muzeum i Park Pokoju w Hiroshimie. Po południu przejazd do Kioto i wieczorny spacer po klimatycznych uliczkach. Na niektórych z nich zakazano fotografowania, ale co zobaczymy to nasze. Nocleg w Kioto.

Dzień 8 Zabytki starej stolicy Kioto - odwiedzimy między innymi Złoty Pawilon oraz świątynię spokojnego smoka - czyli znaną ze swego zenistycznego ogrodu Ryoanji. Lunch w centrum i po południu wycieczka do zachodniej części starej stolicy - Arashiyamy.

Dzień 9 Całodzienna wycieczka do Osaki. Zwiedzanie miasta - zamek Osaka-jō oraz miasto z lotu ptaka z platformy widokowej jednego z osakańskich wieżowców. Spacer po barwnej i gwarnej dzielnicy Namba. Dla chętnych możliwość doświadczenia rozkoszy podniebienia w wykonaniu osakańskich mistrzów. Nocleg w Kioto.

Dzień 10 Całodzienna wycieczka pociągiem do Nary. Wielki Budda w Tōdaiji oraz rodowa świątynia Fujiwarów - Kasuga Taisha. Nocleg w Kioto.

Dzień 11 Rano, dla chętnych, dalsze zwiedzanie Kioto – np. świątynia Kiyomizudera ze słynnym drewnianym tarasem widokowym. Kilkugodzinny przejazd shinkansenami do Nikkō. Kąpiel w gorących źródłach i nocleg w Nikkō.

Dzień 12 Zwiedzanie mauzoleum Tokugawy Ieyasu - Nikko Tōshōgū oraz malowniczej okolicy. Świeże górskie powietrze i bogata historia oraz lokalne przysmaki będą niezapomnianym wspomnieniem. Późnym popołudniem przejazd i nocleg w Tokio.

Dzień 13-14 Zwiedzanie Tokio - rzut oka na bezkresne miasto z platformy widokowej jednego z tokijskich wieżowców (Sky Tree). Odwiedzimy też świątynię Sengakuji z cmentarzem wiernych wasali - 47 roninów upamiętnionych w filmie z Keanu Reevesem - sprawdzimy jak to naprawdę było. Czas na zakupy w Akihabarze etc. Nocleg w Tokio.

Dzień 15 Powrót do Polski.

* Zwiedzanie z wykładowczynią języka i kultury japońskiej UJ - Klub Laurazja zastrzega sobie, że w wypadkach losowych pilot może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW i KL + CP;  opieka doświadczonego pilota; przejazdy koleją na terenie Japonii;  koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – przejazdy grupowe na terenie Japonii (autobusy, promy); noclegi (hotele klasy turystycznej i wyższej – pokoje 2-4 osobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: biletu lotniczego na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa; wyżywienia (ok. 30 USD na dzień); kosztów wstępów do obiektów na trasie (ok. 200 USD), wyjazdu kolejką na górę Misen (ok. 20 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID-19 jeśli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Japonii w czasie wyprawy.

* Zwiedzanie z wykładowczynią języka i kultury japońskiej UJ - Klub Laurazja zastrzega sobie, że w wypadkach losowych pilot może ulec zmianie.

Aleksandra Szczechla

Aleksandra Szczechla, absolwentka chorzowskiego "Słowaka", japonistka z zamiłowania i zawodu - od 1996 roku pracuje w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku obroniła doktorat z literatury japońskiej. Uczy języka, tłumaczeń, prowadzi wykłady z literatury i kultury Japonii. Spędziła w Japonii w sumie kilka lat - studiując, pracując i podróżując. W czasie wolnym od zajęć uczelnianych jest aktywnym tłumaczem i pilotem turystycznym.

Czytaj więcej

Anna Trzaska

Anna Trzaska (ur. 1982). Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki oraz w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2010 roku związana z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - przez przeszło 5 lat jako koordynatorka wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, obecnie jako lektor oraz współautorka programu nauczania języka japońskiego.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image