07, USA, Wielki Kanion Kolorado

Dzika przyroda zachodniego wybrzeża USA na jeden trip

Wyprawa Kordyliery - Wielki Kanion, Yellowstone i Sierra Nevada

Dzika przyroda zachodniego wybrzeża USA na jeden trip
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
04.05 - 21.05.2024
18 dni 8-14 5.000 zł + 2.800 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
Zapisz się

to w zasadzie dwa połączone wyjazdy do parków skalnych (czerwonych) i leśnych (zielonych) - obejmuje duży obszar od Kalifornii aż pod Montanę i około 30 parków i pomników narodowych, stanowych i plemiennych na trasie!
malownicze przejazdy widokowymi drogami stanowymi poza autostradami
bezpośredni kontakt z przyrodą
jeden program obejmujący najpiękniejsze miejsca zachodniego wybrzeża USA

Trasa wyjazdu: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Wielki Kanion – Zamek Montezumy - Flagstaff – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – PN Wielkiego Kanionu Kolorado – Sunsent Crater NP – Wupatki NP – Page – Pomnikowa Dolina – Moab – PN Skalnych Łuków – PN Krainy Kanionów – PN Capitol Reef – PN Kanionu Bryce – PN Zion – Hurricane – Las Vegas – Zapora Hoovera – Park Płonącej Doliny - Los Angeles

Rozciągające się od Alaski po Panamę pasma Kordylierów od zachodu graniczą z Pacyfikiem, a od wschodu z Wielkimi Równinami. Ten potężny system biegnących z północnego zachodu na południowy wschód pasm górskich i rozdzielających je dolin, kotlin i basenów jest bardzo różnorodny i wiekowo, i krajobrazowo. Od San Francisco na południe biegną młode nadbrzeżne góry Santa Lucia. Wpadając stromo do oceanu tworzą niepowtarzalny klimat Big Sur. Dalej na wschód za żyzną Doliną Kalifornijską wspinają się na ponad cztery tysiące metrów rozcięte ogromnymi dolinami polodowcowymi porośnięte sekwojami granitowe masywy gór Sierra Nevada. Kryją one między innymi trzy słynne parki Yosemite, Sekwoi i Kings Canyon. Dalej na wschód, na terenie prawie całej Nevady i kliku sąsiednich stanów rozciąga się gigantyczna bezodpływowa Wielka Kotlina. Na terenie górskiego parku jej imienia można znaleźć jedne z najstarszych drzew na świecie. Pustynie Doliny Śmierci kryją najgłębszą depresję w Ameryce Północnej  i światowy biegun ciepła. Wielka Kotlina mieści też słone równiny Bonneville i Wielkie Jezioro Słone. Na wschód i północ od niej w Idaho i Wyoming piętrzą się poszarpane granie Gór Skalistych. Leżący na kontynentalnym wododziale park Yellowstone mieści w swych granicach dwie trzecie wszystkich gejzerów na świecie i największe stado bizonów amerykańskich. Od południa graniczy z nim nie mniej fascynujący górski park Grand Teton. Na południe od wielkiej kotliny na pograniczu czerech stanów NevadyUtah, Arizony i Nowego Meksyku, rozciąga się Wyżyna Kolorado kryjąca parki takie jak Zion, Bryce, Arches oraz oczywiście Wielki Kanion. Nad jego krawędzią wulkany wybuchały nie dalej niż tysiąc lat temu, a blisko dwa kilometry niżej, w jego dnie odsłaniają się skały sprzed dwóch i pół miliarda lat. Działalność ludzka na tym obszarze zapisana jest rękami Indian z dziesiątków plemion, którzy stopniowo ustępowali na północy Francuzom a na południu Hiszpanom, by ostatecznie ulec wieloetnicznej fali osadników ze wschodnich stanów. Amerykańska współczesność mieści w sobie wszystkie te grupy i jeszcze wiele więcej. W dzikich ostępach spotkamy kowbojów, pracowitych i nieustępliwych mormonów w ich wymuskanych domkach i miasteczkach, cierpliwych chińczyków w wielkomiejskich enklawach, goniących za wygraną w Las Vegas, za sławą w Los Angeles i za wolnością na Route 66.

AUTOR PROGRAMU: Janusz Dubiel, Maciej Kołodziejczyk

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy lub Kanady. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles i wizyta w chińskiej oraz meksykańskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Wieczorny spacer po molo w Santa Monica oraz plaży w Venice – możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Podróż kultową drogą 66 do Arizony przez opuszczone miasteczka górnicze, rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 do miasteczka Seligman i Kingman. Nocleg w okolicach Williams na Route 66. (750 km)

Dzień 4 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Nocleg w rejonie Page. (300 km)

Dzień 5 Spacer do słynnego zakola Kolorado w kształcie podkowy - Horseshoe Bend wizyta przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej. W zależności od warunków pogodowych zwiedzanie wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu indian. Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta w Parku Stanowym Goosnecks. Nocleg w rejonie Moab. (450 km)

Dzień 6 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w skutek erozji wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg. (400 km)

Dzień 7 Przejazd przez Idaho do krainy kowbojów - Wyoming. Zwiedzanie górskiego Parku Narodowego Grand Teton i jego pięknych jezior. W miarę dostępnych miejsc nocleg w sercu parku Grand Teton. (500 km)

Dzień 8  Całodzienne zwiedzanie Parku Narodowego Yellowstone. Obserwacja gejzeru Old Faithful i dziesiątków innych gejzerów na pieszej trasie widokowej. Wizyta nad wielobarwnym źródłem Grand Prismatic oraz w Wielkim Kanione Yellowstone. Obserwacja bizonów i innych dzikich zwierząt w malowniczych parkowych dolinach. W miarę dostępnych miejsc nocleg w rejonie Parku. (300 km)

Dzień 9 Poranne zdjęcia w parku Grand Teton, następnie przejazd powrotny przez Góry Skaliste do Salt Lake City. Nocleg w rejonie Salt Lake City. (500 km)

Dzień 10 Zwiedzanie Salt Lake City, stolicy stanu Utah, wizyta na Kapitolu i Placu Świątynnym. Odwiedzimy Wielkie Jezioro Słone i ruszymy do Parku Narodowego Kanionu Bryce. Jego wyjątkowy krajobraz, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Pionowe zbocza skalnych amfiteatrów wycięte w bajecznie kolorowych wapieniach formacji Claron usiane są fantastycznymi ostańcami i iglicami. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Nocleg. (550 km)

Dzień 11 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami. Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Przejazd do Las Vegas i wieczorne zwiedzanie miasta: najsłynniejsze kasyna i hotele, pełne stołów, automatów do gry, sklepów, barów i restauracji. Nocleg w Las Vegas. (350 km)

Dzień 12 Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera. Przejazd do Las Vegas, zakupy w centrum handlowym typu „outlet”. Nocleg u podnóża gór Sierra Nevada. (700 km)

Dzień 13 Zwiedzanie bliźniaczych parków narodowych: Parku Narodowego Sekwoi (Sequoia NP) oraz Parku Narodowego Królewskiego Kanionu (Kings Canyon NP). Obydwa parki leżą na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i chronią gaje gigantycznych Sekwoi (mamutowców olbrzymich, Sequoiadendron Giganteum). W tzw. Lesie Olbrzymów zobaczymy największe drzewa świata, a wśród nich drzewo Generał Shermann, liczące około 2800 lat i mierzące 84 m wysokości – największy organizm na Ziemi. Nad Parkiem Narodowym Sekwoi góruje Mount Whitney (wys. 4.418 m n.p.m.) – najwyższy szczyt USA poza Alaską. Największy las mamutowców znajduje się w PN Królewskiego Kanionu. Nocleg. (250 km)

Dzień 14 Przejazd do Parku Narodowego Yosemite (Yosemite NP). Na terenie Parku Narodowego Yosemite znajdują się trzy spośród dziesięciu najwyższych wodospadów gór Sierra Nevada i jedna z największych w świecie skał monolitycznych – El Capitan. Krajobrazy Yosemite należą do najbardziej spektakularnych w całych amerykańskich Kordylierach. Czeka nas objazd parku samochodami, a także kilkugodzinne piesze wędrówki. Odwiedzimy polodowcową Dolinę Yosemite w sercu parku, przez którą płynie rzeka Merced. Dolinę otaczają granitowe kopuły i skały. Zobaczymy: słynną górę El Kapitan, Half Dome, strzeliste Iglice (Spires); urwiste szczyty Skał Katedralnych (Cathedral Rocks) oraz piękne wodospady Bridalveil (wys. 190 m) i Yosemite (wys. 739 m). W parku ujrzymy ponadto jeziora i łąki górskie oraz będziemy wypatrywać niedźwiedzia baribala. Nocleg pod San Francisco. (450 km)

Dzień 15 Zwiedzanie San Francisco. Miasto znajduje się nad Zatoką San Francisco na końcu półwyspu o tej samej nazwie. W jego obrębie leży 40 wzgórz. Położenie oraz konfiguracja terenu czyni je jednym z najbardziej magicznych miast USA. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty na moście Golden Gate. Wizyty w tęczowej dzielnicy Castro i hippisowskiej Haight Ashbury. Zobaczymy Coit Tower – wieżę widokową z 1954 roku i strome uliczki Centrum (Downtown). Czeka nas przejazd najbardziej zakręconą ulicą świata – Lombard i spacer po mieście. Wizyta na nabrzeżu gdzie spotkamy kolonię fok i w chińskiej dzielnicy. Nocleg. 

Dzień 16 Przejazd najpiękniejszym odcinkami widokowej kalifornijskiej "Jedynki" Highway 1 do Santa Barbara i Malibu – opisywanej jako najbardziej romantyczne i relaksujące miejsce na Ziemi. Plażowanie wraz kalifornijskimi surferami. Nocleg. (650 km)

Dzień 17 Ostanie zakupy. Pakowanie. Wylot. 

Dzień 18 Powrót do Polski.
Uwaga! Układ noclegów i kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie USA (wynajęte samochody, taksówki itp.); noclegi (motele i hotele klasy turystycznej – pokoje 2-osobowe ze śniadaniem; namioty/domki na terenie parku); wstępy na teren parków narodowych i stanowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmują: przelotu do USA; elektronicznej autoryzacji ESTA (ok. 21 USD); wyżywienia (ok. 25-30 USD na dzień); przelotu nad Wielkim Kanionem (od 220 USD); biletów wstępu do obiektów poza parkami narodowymi – np. parków plemiennych (ok. 100 USD); kosztów ewentualnych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze USA podczas wyprawy.

Daria Malec

Daria Malec (ur. 1998), absolwentka chorzowskiego "Słowaka”, magister Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistka. Jej pasją jest surfing, podróżowanie po świecie i dyplomacja. Surfuje od kilku lat i zdobywa nowe spoty na świecie, do tej pory ma na koncie Portugalię, Bali, Sri Lankę i Hiszpanię. Równocześnie na co dzień jest lektorką języka angielskiego i hiszpańskiego, ćwiczy jogę i okazjonalnie boks. Uwielbia uczyć się nowych języków – oprócz angielskiego i hiszpańskiego, mówi biegle po francusku i portugalsku. Interesuje się polityką i dyplomacją oraz historią Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej
Janusz Dubiel

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973), absolwent chorzowskiego "Słowaka", z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image