Apamea

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Apamea (Afamia), starożytne miasto w Syrii nad Orontesem. Założone przez Seleukosa Nikatora na przełomie IV i III wieku p.n.e. i nazwane imieniem jego perskiej żony. Apamea stała się jednym z głównych miast Syrii w epoce hellenistycznej oraz w czasach rzymskich. Była ważnym ośrodkiem greckiej kultury oraz centrum bogatego regionu rolniczego, w którym hodowano słonie i konie dla wojska. Po reformie administracyjnej w V wieku została stolicą prowincji Syria Secunda. Później zniszczyły ją najazdy perskie i trzęsienia ziemi. W średniowieczu miasto utraciło swoje znaczenie i popadło w ruinę.  Obecnie Wielka Kolumnada (cardo maximus) w Apamei należy do najbardziej malowniczych ruin na Bliskim Wschodzie. Ulica ciągnie się na długości ok. 2 km, a wzdłuż niej znajdują się pozostałości i ślady po najważniejszych obiektach miasta, domach i łaźniach. Niestety, budowle Apamei poza Wielką Kolumnadą są źle zachowane i wymagają rekonstrukcji. W pobliżu znajduje się wzgórze, gdzie na ruinach dawnego greckiego akropolu wznosi się średniowieczny fort Mudiq. Teren fortu zamieszkują ludzie.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Wielka Kolumnada (cardo maximus); łaźnie koło bramy antiocheńskiej; Muzeum Mozaik w tureckim karawanseraju w pobliżu fortu Mudiq.

Pozostałe miejsca: ruiny świątyni Zeusa Belosa; ruiny: teatru, katedry, kościoła, domu konsula; zamek Mudiq (Qalaat Mudiq).

Zalecany minimalny czas pobytu: 1,5 godziny.

Na zdjęciu: Wielka kolumnada (Cardo Maximus), Apamea.

Tekst i zdjęcie: Jarosław Poniewiera

Image