Meksyk (Ciudad de Mexico)

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Stolica Meksyku i Dystryktu Federalnego (D.F.) w środkowej części kraju, w kotlinie Anáhuac na wysokości ok. 2. 250 m n.p.m. Główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i uniwersytecki kraju. Nazwa miasta nawiązuje do ludu Mexica, który wędrując z mitycznej krainy Aztlán przybył ok. 1325 roku nad jezioro Texcoco, a na wyspie, gdzie zobaczyli siedzącego na kaktusie orła pożerającego węża (do dziś symbol narodowy Meksyku), założyli miasto Tenochtitlán (dosł. „miejsce, w którym rośnie kaktus”) – przyszłą stolicę azteckiego imperium.

Gdy w 1519 roku przybyli tu Hiszpanie pod dowództwem Hernána Cortésa to zobaczyli 200-tysięczne miasto rozłożone na wyspach z kanałami i groblami, którego widok zachwycił konkwistadorów (takich miast wówczas w Europie nie było). Dziś po tych wspaniałych budowlach pozostało niewiele (resztki piramid – Templo Mayor czy w Tlatelolco oraz kanały w Xochimilco), gdyż Hiszpanie w 1521 zdobyli Tenochtitlán i zrównali go z ziemią, a na gruzach wznieśli nowe miasto – Meksyk. Miasto bardzo szybko stało się stolicą wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. W 1546 zostało siedzibą arcybiskupstwa, a w 1551 założono tu pierwszy w Nowym Świecie uniwersytet. Po uzyskaniu niepodległości przez Meksyk (1821) miasto naturalnie zostało stolicą nowego państwa.

Dziś to jedno z największych miast świata (liczbę ludności szacuje się na 25-30 milionów), które boryka się z przeludnieniem, smogiem i problemami z wodą. Dodatkowo Meksyk leży na terenie sejsmicznym (ostatnie silne trzęsienie ziemi było w 1985), a fakt, że został wzniesiony na zasypanym jeziorze sprawia, że wszystkie budowle powoli osiadają w grząskim gruncie.

Ale i atrakcji jest tu sporo – Stare Miasto wraz z pozostałościami dawnego jeziora Xochimilco od 1987 roku widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, bazylika w Guadalupe to największe sanktuarium maryjne Ameryki, a Narodowe Muzeum Antropologiczne, to jedno z najciekawszych muzeów tego typu na świecie.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Stare Miasto z katedrą, pozostałościami Templo Mayor oraz słynnymi muralami Diega Rivery w Palacio Nacional; Narodowe Muzeum Antropologiczne (Museo Nacional de Antropología); pozostałości dawnego jeziora Texcoco – czyli kanały w płd. części miasta Xochimilco oraz bazylika Matki Boskiej z Guadelupy (Virgen de Guadalupe).

Pozostałe miejsca: zabudowa reprezentacyjnej ulicy Paseo de la Reforma, park i zamek Chapultepec (Castillo de Chapultepec), budowle wokół Placu Trzech Kultur (Plaza de las Tres Culturas), dzielnice San Ángel i Coyoacán (m.in. muzeum Fridy Kahlo oraz słynny stadion Estadio Azteca).

Zalecany minimalny czas pobytu: na najważniejsze miejsca potrzeba 2 dni. Na pozostałe miejsca potrzeba co najmniej kolejne 2. Przewodniki Michelin’a polecają 7-dniowy pobyt (z wycieczką do Teotihuacán oraz do Museo Nacional del Virreinato w pobliskim Tepotzotlán).

Tekst: Piotr Lubina.

Image