Sequoia National Park

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Park Narodowy Sekwoi (ang. Sequoia National Park) – znajduje się w południowej części gór Sierra Nevada, na wschód od miasta Visalia w stanie Kalifornia. Utworzony został w 1890 roku, jako drugi po PN Yellowstone. Park powiększano kilkukrotnie na przestrzeni lat, aż do obecnego kształtu, ostatnio w 1978 roku. Aktualnie Park zajmuje  powierzchnię 1635,14 km². Różnica wysokości w obrębie parku sięga 3962 m. Na jego terenie znajduje się Mount Whitney, najwyższy szczyt w kontynentalnej części USA (poza Alaską), wznoszący się na 4421 m.n.p.m.

Park od północy sąsiaduje z Parkiem Narodowym Kings Canyon. Służba Parków Narodowych (National Park Service) administruje obydwoma parkami jako jedną jednostką pod nazwą Sequoia and Kings Canyon National Parks. Park znany jest z rosnących w nim mamutowców olbrzymich (Sequoiadendron giganteum). Sekwoje olbrzymie rosną tylko i wyłącznie na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada w Kalifornii, na wysokości 1500–2100 metrów w 75 mniejszych lub większych zagajnikach. Potrzebują do życia ogromnych ilości wody, dostarczanych przez obfite zimą i wiosną opady. Osiągają one wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy. W Parku Sekwoi znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku, o średnicy 12 m i szacowanej wysokości 135 m.

Rośnie tu, w Lesie Olbrzymów (Giant Forest) największe drzewo na świecie, zwane Drzewem Generała Shermana. Licząc wg objętości w Lesie Olbrzymów rośnie pięć z dziesięciu największych drzew na świecie. Las Olbrzymów poprzez Autostradę Generałów (Generals Highway) łączy się z leżącym w Parku Narodowym Zagajnikiem Granta (Kings Canyon Grant Grove), w którym rośnie Drzewo Generała Granta – drugie największe drzewo na świecie.

Teren, na którym leży Park Narodowy Sekwoi  pierwotnie był zamieszkiwany przez Indian Mono, ślady wskazują, że okresowo zamieszkiwali nawet w wysoko położonych partiach Giant Forest. Latem plemiona pokonywały  górskie przełęcze, aby wymieniać towary z plemionami ze wschodu. Do dziś w wielu miejscach na terenie parku zachowały się petroglify, w szczególności w Hospital Rock i Potwisha. Pierwszym europejskim osadnikiem, który osiedlił się na stałe w tych okolicach był Hale Tharp. Zasłynął on ze zbudowania domu w wydrążonym pniu przewróconej sekwoi w Giant Forest, w pobliżu łąki Log Meadow. Jego chatę można  nadal podziwiać w jej oryginalnym położeniu.

Na terenie parku znajduje się również około 240 jaskiń, jedną z najciekawszych jest Crystal Cave. Powstała ona w skałach marmurowych i ma bogatą szatę naciekową. Udostępniona jest do zwiedzania w okresie letnim.

Na zdjęciu: Generał Sherman.

Tekst: Artur Szaflik, Maciej Kołodziejczyk

Image