Ruiny miasta Majów z okresu klasycznego na półwyspie Jukatan położone 80 km na południe od Méridy. Nazwa Uxmal znaczy dosłownie „trzykrotnie budowane”, ale archeologowie doliczyli się aż pięciu różnych okresów budowy. Założone zostało w VI w n.e., okres rozkwitu przypadł na wieki IX i X. Wtedy to powstały wszystkie najsłynniejsze budowle z charakterystycznymi zdobieniami (np. maski boga deszczu Chaca z haczykowatym nosem), które są najlepszym przykładem klasycznego stylu „Puuc”, wolnym od późniejszych naleciałości tolteckich (patrz Chichén Itzá). Do najciekawszych należą tzw. Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora czy jedyna znana piramida w Mezoameryce zbudowana na planie owalu – Piramida Wróża. Miejsce znane było hiszpańskim zdobywcom (m.in. relacja zakonnika Alonsa Ponce z 1586), w 1840 ruiny zwiedzali John Llyod Stephens i Frederick Catherwood. Jednak prawdziwe prace archeologiczne datują się dopiero na lata 30-te XX w. Samo stanowisko, przynajmniej to co jest udostępnione do zwiedzania, nie jest zbyt rozległe (około 700 x 800 m), ale uroda budowli sprawiła, że całość została w 1996 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uwaga – większość dostępnych przewodników opisuję jako atrakcję „z dreszczykiem” wejście na bardzo stromą Piramidę Wróża (Pirámide del Adivino). Niestety od kilku lat (liczne wypadki) ta wspinaczka nie jest już możliwa. Za to ciągle emocji dostarcza wdrapanie się (a zwłaszcza zejście) po równie stromej i wysokiej Wielkiej Piramidzie (Gran Pirámide, 32 m wysokości).
Najważniejsze miejsca do zobaczenia: Piramida Wróża (Pirámide del Adivino), Czworokąt Mniszek (Cuadrángulo de las Monjas), Wielka Piramida (Gran Pirámide), Pałac Namiestnika (Palacio del Gobernador), Gołębnik (El Palomar).
Pozostałe miejsca: Dom Starej Kobiety (Casa de la Vieja), Platforma Stel (Plataforma de las Estelas), tzw. Grupo del Norte.
Zalecany minimalny czas pobytu: 3 godziny.
Tekst: Piotr Lubina.